Koncom roka sme sa pri príležitosti konferencie Power Talks, ktorú organizovala značka Kérastase, rozprávali s Terezou Maxovou o jej skúsenostiach so sebavedomím, o podpore v ženskej komunite a o hľadaní rovnováhy medzi prácou a rodinou.
Konferencia Power Talks sa zameriava na posilnenie ženského sebavedomia a inšpiráciu žien. Akú úlohu zohrávalo sebavedomie vo vašej modelingovej kariére na začiatku a teraz? Ako sa vám ho darilo posilňovať?
Sebavedomie je životná cesta, prichádza so skúsenosťami a časom. Keď som v roku 1989 odišla do Paríža, myslela som si, že mám sebavedomie. Bola som študentkou právnickej fakulty a cítila som sa pripravená. No realita ma rýchlo uzemnila. Nevedela som cudzí jazyk, nedokázala som si ani vypýtať chlieb. Cítila som sa nepripravená a nesvoja. Doma ma prijímali takú, aká som, no v agentúre som neustále počúvala pripomienky – „Musíš schudnúť, nie sme si istí tvojím profilom.“ Moje sebavedomie klesalo. Práce pribúdali pomaly a tlak bol obrovský. Postupne som však začala svoje sebavedomie budovať nanovo – vďaka znalosti jazyka, lepšej komunikácii a prvým úspechom. Zlom nastal, keď som samu seba prijala takú, aká som, a začala si viac veriť.
Tento princíp funguje aj v materstve. Pri prvom dieťati je všetko nové, pri druhom si už viac veríte, ale tretie vás znova prekvapí. Sebavedomie posilňujú skúsenosti a ľudia, ktorí vám dávajú spätnú väzbu – s láskou, nie kritikou. Rovnako dôležité je mať okolo seba komunitu, ktorá vás podporí a úprimne poradí. Pravda má váhu, no záleží na tom, ako ju zdieľame.
Čo by ste odporučili ženám, ktoré sa snažia presadiť a ísť za svojimi snami, ale zápasia s nízkou sebadôverou a obavami?
V prvom rade si treba uvedomiť, že s pochybnosťami zápasíme všetci. Nikto sa nenarodil dokonalý. Každý má svoje dobré aj zlé dni, a to je úplne prirodzené – patrí to k tomu, že sme ľudia. Dôležité je nájsť odvahu a vykročiť na cestu, ktorá nemusí byť vždy priamočiara. Nebáť sa skúsiť niečo nové, aj keď to na prvý pohľad vyzerá náročne. Niekedy stačí pozrieť sa na veci z iného uhla – či už ide o prácu, vzťahy alebo osobný život. Ak vám niečo nevyhovuje, nebojte sa urobiť zmenu. Možno desať pokusov zlyhá, ale ten jedenásty môže byť práve tým, ktorý všetko zmení. A ten pocit potom skutočne stojí za to.
Power Talks nie je len event, ale aj mentoringový program, ktorý podporil už viac ako sto žien. Aká je podľa vás úloha mentoringu v živote mladej ženy? Mali ste aj vy počas kariéry mentorku?
Človek si často musel byť mentorom sám. Keď som začínala, bola som ďaleko od rodiny a priateľov, čo nebolo jednoduché. Vždy som sa tešila domov, kde som mohla načerpať energiu a pokoj. V pracovnom prostredí sa okolo mňa striedalo množstvo ľudí, no zároveň som potrebovala vyvážiť túto dynamiku chvíľami pokoja. Napriek tomu verím, že mentoring a vzájomná pomoc majú veľkú hodnotu. Niekedy stačí, aby vás niekto vypočul alebo povedal povzbudivé slovo. Už to môže mať obrovský vplyv. Takáto podpora dokáže dodať silu na prijatie dôležitých rozhodnutí alebo na prekonanie náročných situácií. Pomáha nám nájsť v sebe odvahu a inšpiráciu, ktorú by sme možno inak hľadali oveľa dlhšie.

Ste zakladateľkou úspešnej Nadácie Terezy Maxovej, naďalej sa venujete modelingu a zároveň máte doma tri deti. Ako si udržiavate rovnováhu medzi prácou a rodinou?
Každý to hľadáme, treba vedieť, čo pomáha, a využívať to. Upokojiť nervovú sústavu, ísť do prírody, mať chvíľku pokoja. Robiť veci, ktoré vás tešia – byť s rodinou, ísť si zatancovať alebo s kamarátkou na drink. Pri dôležitých rozhodnutiach sa pripraviť napríklad meditáciou, jogou, dychovými cvičeniami. Niekedy v sebe potrebujem nájsť ženskosť, čo znamená stráviť viac času s partnerom. Človek musí vedieť, kam siahnuť, keď potrebuje „dobiť batérie“.
Koncom minulého roka bola konferencia po prvýkrát otvorená aj pre verejnosť, s cieľom inšpirovať čo najviac žien. Ako podľa vás zdieľanie príbehov medzi ženami prispieva k budovaniu sebavedomia a k vzájomnému povzbudeniu?
Zdieľanie príbehov medzi ženami vnímam ako mimoriadne dôležité. Či už ide o úsmevné príhody, alebo hlbšie zážitky zo života, každé zdieľanie má svoju silu. Pamätám si, ako som chodila do školy pre deti a stretla som sa s matkami, ktoré boli veľmi kritické. Hovorili veci ako: „Ty nedávaš k maslovému chlebíku rajčinu?“, „Tvoje deti pijú ice tea?“ (smiech). Vtedy som si pripadala ako najhoršia matka. Neskôr som sa ocitla medzi ženami, ktoré boli úprimné a realistické. Povedali mi, že také veci sa dejú aj u nich, a to ma nesmierne upokojilo. Naučila som sa, že je v poriadku priznať, že mám problémy – či už vo výchove, v práci, alebo vo vzťahoch. Dokonca aj v slabosti je sila, keď ju dokážeme zdieľať.
Realita je často iná, než sa javí na prvý pohľad, a je dôležité ju prežiť v jej skutočnej podstate a energii. To najdôležitejšie však je, aby sme sa neporovnávali s ostatnými.
Tereza Maxová, modelka a filantropka, patrí k inšpiratívnym ženám, ktoré úspešne spájajú kariéru s pomocou iným. Po roku 1989 odišla ako mladá študentka právnickej fakulty do Paríža, kde začala svoju modelingovú dráhu. Postupne spolupracovala s renomovanými fotografmi, ako Mario Testino či Peter Lindbergh, a získala medzinárodné uznanie. V roku 1997 založila Nadáciu Terezy Maxovej, ktorej poslaním je pomáhať deťom vyrastať v rodinnom prostredí. Tereza tak už viac ako 25 rokov prepája svoje profesionálne úspechy s filantropiou, pričom sama hovorí, že táto práca prináša nezabudnuteľné pocity šťastia.
Text: KK foto: Kérastase