Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 23. február 2023 / PR

Pavol Dendis navrhol kostýmy pre Operu Svätopluka

Premiéru hudobnej drámy, operu o najmocnejšom panovníkovi Veľkomoravskej ríše, kráľovi Svätoplukovi uvedie Opera SND v piatok 24. februára.

Pavol Dendis navrhol kostýmy pre Operu Svätopluka

Inšpiráciou k skomponovaniu opery bola pre Eugena Suchoňa dráma Ivana Stodolu. Už v roku 1934 napísal k jeho dráme Kráľ Svätopluk programovú predohru a o rok neskôr sprievodnú hudbu. „Dlhé roky som študoval literatúru, sledoval som najnovšie výsledky historických výskumov a najstaršie pamiatky slavianskej kultúry a kultúry okolitých národov z dôb, keď osoby drámy žili a konali“, uvádza skladateľ, kým sa s plnou zodpovednosťou odhodlal komponovať hudbu k svojej opere.

Opera SND | Svätopluk - zakúpiť lístky

Opera Svätopluk je monumentálnosťou svojho námetu a hudobným spracovaním priam predurčená na uvádzanie pri slávnostných príležitostiach; tentoraz Operu SND motivovalo 30. výročie konštituovania samostatnej Slovenskej republiky. Zaujímavosťou je, že od roku 1993 sa fanfáry zo záveru 1. dejstva opery Svätopluk, stali slávnostnými fanfárami hlavy štátu.

Opera Svätopluk 

Má národný rozmer a autentický patriotizmus, je drámou panovníka na pozadí mocenských zápasov na Veľkej Morave. Obrazom toho, aký je boj o moc krutý a nezmyselný, nech sa odohráva v akomkoľvek čase. Kráľ Svätopluk sa snaží zabezpečiť budúcnosť pre svoju ríšu, trápi sa však aj výčitkami svedomia a len krátko pred smrťou si uvedomí svoje pochybenia a odovzdáva vládu do rúk synom vyzývajúc ich, aby držali spolu, vtedy nik ríšu nepokorí ako tie tri prúty, ktoré keď sú spojené, nik nezlomí... To je odkaz na známu legendu o troch Svätoplukových prútoch. Preto aj nová inscenácia v réžii Romana Poláka je mimoriadne apelatívna, kladie zásadné otázky o nepoučiteľnosti človeka v boji o moc hoci kráčajúceho dejinami aj po spálenej zemi.

Foto SND / Marek Olbrzymek
Foto SND / Marek Olbrzymek

Kostýmy navrhol dizajnér Pavol Dendis

Pod opernú réžiu sa podpisuje výborný činoherný režisér Roman Polák, ktorý má aj s operou na našich scénach bohaté skúsenosti. Nové uvedenie Suchoňovej opery sa odohrá so strhujúcimi efektmi využívajúc videoprojekcie, moderný svetelný dizajn a dokonca aj otvorený oheň na scéne s certifikáciou pražských Barrandovských štúdií. Vyše 150 kostýmov navrhol úspešný mladý kostýmový dizajnér Pavol Dendis.

Pavol Dendis, foto: Marika Venclerová
Pavol Dendis, foto: Marika Venclerová

Nová výzva

„Určite som to nečakal, ale zároveň som bol veľmi rád, keď ma pán Polák oslovil a zobral som to ako veľkú výzvu. Myslím si, že aj on mi dodal veľa energie a ambície, aby som do toho išiel. Som rád, že sa to udialo, pretože sa to už možno nikdy nemusí zopakovať,“ hovorí v rozhovore slovenský návrhár Pavol Dendis.

Dendisov rukopis

„Pán režisér si ma vybral na základe tvorby a toho, že sa mu páči moja estetika a rukopis. Aj v inscenácii sme vychádzali z kódexov mojej tvorby. Základom je veľa čiernej, tailoring a detaily, ktoré sú typické pre moju tvorbu. Je tam estetický punc, ktorý hovorí, že sú to kostýmy od Dendisa,“ približuje talentovaný dizajnér.

Mohlo by vás zaujímať: Kapsulová kolekcia Pavla Dendisa inšpirovaná farbami mesiaca

backstage zábery: Marika Venclerová

Opera SND predstavuje inscenačný tím k predstaveniu Svätopluk, ktorého súčasťou je aj slovenský dizajnér Pavol Dendis:

Prijmite pozvanie pozrieť si historickú tému v súčasnom podaní a strhujúcej interpretácii. Operu uvádza SND v slovenskom jazyku s anglickými titulkami a tak dáva príležitosť aj pre cudzincov žijúcich na Slovensku spoznať zásadné dielo slovenskej tvorby. 

    1204

    Súvisiace články