Zrazu máte pocit, že ich nachádzate doslova všade. A v kvantách. Na každom kuse oblečenia, na vankúši, v odtoku, a po česaní akoby ich polovica ostala na kefe. Najskôr vás prepadne šok, potom panika a nakoniec nasleduje potreba konať a nekonečné pátranie po príčine. Padanie vlasov trápi až 50 % žien, napriek tomu často jednoznačne neviete, kam sa s týmto problémom obrátiť a čo značí, že niečo naozaj nie je v poriadku.
KDE HĽADAŤ PÔVOD?
„V tehotenstve, po pôrode a pri dojčení prirodzene vypadávajú vlasy, je to spôsobené hormonálnymi zmenami. Svoj vplyv majú taktiež ročné obdobia. Hlavnými sezónami, kedy vypadávajú najviac, sú jeseň a jar. Vlasy sú však ohrozené v každom ročnom období, preto je prevencia dôležitá vždy.“ Ak teda máte pocit, že nejde o prirodzenú fázu, neváhajte si zarezervovať konzultáciu. Existuje totiž celá škála príčin, ktoré sa na zvýšenom padaní vlasov môžu podieľať a špecialista vám pomôže ich identifikovať konkrétne.
„Do veľkej miery ovplyvňuje vypadávanie vlasov genetika, ktorá tiež určuje predispozíciu k vzniku androgenetickej alopécie. Okrem toho ale môže ísť aj o dlhodobé alebo nárazové vystavenie stresu, prežitie traumy, ako je operácia či zranenie, či hormonálne zmeny. Potom sú tu všetky ochorenia štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia, choroby obličiek, nedostatok červených krviniek – anémia, poruchy zraku, kožné choroby... Alebo sa s týmto problémom stretnete pri liečbe – pri radiácii, chemoterapii, v dôsledku vedľajších účinkov liekov. Môže ísť o nedostatok minerálov, vitamínov a zlú životosprávu či poruchu výživy, aj o psychické a sociálne faktory. A aktuálne pribudol postcovidový syndróm, ktorý sa týka aj vypadávania vlasov.“
Mohlo by vás zaujímať: Wellness pre vlasy s Fusio-Dose



AKO SITUÁCIU RIEŠIŤ?
Ešte pred absolvovaním procedúr skúste siahnuť po domácich riešeniach, ktorých dnes, našťastie, poznáme celý zástup, a opierajú sa aj o rozsiahle štúdie. Ako prvý krok upravte svoju rutinu starostlivosti o vlasy – MUDr. Markotánová radí zvoliť produkty s obsahom kofeínu či chinínu. Tie správne ingrediencie vám pomôžu zlepšiť mikrocirkuláciu, stimulovať rast vlasu už v počiatočnej fáze v korienkoch a následne ho posilniť. Nezabúdajte ani o starostlivosť zvnútra a dbajte o dostatočný príjem živín a vitamínov. Pestrú a vyváženú stravu doplňte užívaním zinku a selénu, zaradiť skúste tiež biotín a kolagén. Dbajte aj na psychické zdravie – práve traumatizujúce udalosti a stres sú jednými z najčastejších spúšťačov padania. Dovoľte si náročné situácie spracovať, investujte čas do terapie a práce na zdraví svojej duše.

KLINICKÉ PROCEDÚRY
Pokiaľ nezaznamenáte žiadne zlepšenie pri voľne dostupných metódach, kožný lekár alebo trichológ dokážu nastaviť intenzívnejšiu liečbu.
„Na podporu rastu vlasov na aplikujeme plazmoterapiu a mezoterapiu. Odporúčame podporné látky s minoxidilom a aminexilom, pri zvýšení hladiny testosterónu u mužov aj liečbu finasteridom. Problém s vypadávaním vlasov však musíme brať komplexne. A keďže je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú vypadávanie vlasov, mnohokrát pacientov posielame aj na ďalšie vyšetrenia ku kožnému lekárovi, endokrinológovi, gynekológovi a obvodnému lekárovi. Od toho sa potom odvíja aj ďalšia podporná liečba,“ vysvetľuje proces MUDr. Markotánová.

Kľúčom je konzistentnosť
Napriek pokročilým technológiám je pri liečbe nadmerného vypadávania trpezlivosť to najdôležitejšie. Na tejto ceste treba rátať s tým, že výsledky nie sú okamžité a kľúčom je konzistentnosť. „Ide o dlhodobý proces. Prvé zmeny po terapii vidíme najskôr po 3 mesiacoch, kedy prestávajú vypadávať vlasy alebo sa vypadávanie vlasov zmierňuje. Po 6 mesiacoch je už viditeľný rast vlasov a celkový efekt je viditeľný po roku. Bez terapie sa vlasy upravujú niekoľko rokov alebo mnohokrát vôbec.“ V súčasnosti je teda možné pracovať aj s tými najnáročnejšími prípadmi a ak štatistiky niečo ukazujú jednoznačne, je to fakt, že v tomto probléme nie ste sama. Nepodliehajte preto panike a zúfalstvu – tabu, ktoré tému roky obkolesovalo, sa postupne úplne vytráca. Namiesto neho tu dnes máme osvetu a dostatok efektívnych riešení.



Prečítajte si aj: Ako mať husté vlasy - 5 krokov