Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Trendy / 2. júl 2024 / PR

Olympijská kolekcia navrhnutá českým dizajnérom Janom Černým

Predstavujeme Vám olympijskú a paralympijskú kolekciu na otvárací ceremoniál Olympijských hier v Paríži 2024, ktorá bola pre Český Olympijský Výbor a ALPINE PRO navrhnutá dizajnérom Jánom Černým (JAN SOCIÉTÉ).

Olympijská kolekcia navrhnutá českým dizajnérom Janom Černým

Ako počas desiatich sekúnd zaujať celý svet? V národných farbách, avšak netradične poňatých, sa predstaví český tím 26. júla 2024 pri slávnostnom zahájení Olympijských Hier v Paríži na rieke Seina. Veľa zaujímavých detailov na plášti, topánkach či šatke pripomenú športovcom svoju domovinu. Trenčkot zároveň prepojí Česko s usporiadateľskou krajinou Francúzskom ako hlavným prvkom kolekcie pre otvárací ceremoniál.

Český olympijský tím a ALPINE PRO pre tvorbu kolekcie spojili sily s mladým talentovaným dizajnérom Janom Černým. „Ani v dave nás rozhodne nikto neprehliadne. Práve to chceme dosiahnuť v srdci Paríža, hlavného mesta módy,“ povedal Jiří Kejval, predseda Českého olympijského výboru.

„Moju generáciu design kolekcie na slávnostné zahájenie možno zaskočí, ale nosiť ju na slávnostnom zahájení budú hlavne mladí ľudia, ktorým je tvorba Jana Černého blízka. A pokiaľ sa športovci cítia v oblečení dobre, majú tiež potrebné sebavedomie pre svoj športový výkon, na ktorý sa všetci tešíme.“

 

Prepojenie kultúr

Jan Černý vo Francúzsku pôsobil a pri tvorbe kolekcie sa mu v hlave premietali cesty okolo Seiny. „Tvoriť kolekciu pre Český olympijský a paralympijský tím je pre mňa veľká pocta. Krásnou zhodou okolností je to práve pre Olympijské hry, ktoré sa konajú v Paríži, ku ktorému mám veľmi blízky vzťah. Preto som sa snažil tieto dve kultúry prepojiť a nájsť medzi nimi spojenie, ktoré by sa objavilo aj v kolekcii. Verím, že naši športovci budú v Paríži reprezentovať Česko čo najlepšie, a ja som chcel, aby sa pritom cítili hrdo a pohodlne."

Amulet pre šťastie

Olympijský outfit tiež dopĺňa amulet z českého skla z dielne značky Lasvit v tvare lipového listu, symbolu ochrany a sily potrebnej pri športových výkonoch.

Súčasný dizajn

„Najdôležitejšie je, aby sa v kolekcii cítili športovci dobre a aby zastupovala súčasný mladý dizajn, ktorý v Česku vzniká. Myslím si, že je extrémne dôležité, že môžeme ako malá krajina zaujať výrazným, avšak veľmi súčasným a relevantným lookom, a upozorniť na seba. Teším sa, ako kolekcia vyznie v prostredí Paríža – mesta módy, v porovnaní s kolekciami ostatných krajín. Prvé ohlasy od športovcov, ktorí kolekciu už videli, sú extrémne pozitívne, čo mi dáva krásny pocit zadosťučinenia,“ zhrnul zmysel kolekcie samotný dizajnér.

Národné farby a odkazy

Česká hrdosť zastúpená národnými farbami, ktoré sú posunuté do temne modrej, tlmenej červenej a krémovo bielej, sú prvou líniou inšpirácie Jana Černého. Medzi detailmi na oblečení nájdete vlajku či nápisy CZE. Tie sa objavujú aj v podobe „pečiatok“ na plášti ušitom z japonského nylonu, ktorý spája Česko s Francúzskom, kde dizajnér pôsobil. Najvýraznejšia časť kolekcie prepája český „baloňák“ s trenčkotom, vo Francúzsku tak obľúbeným.

Kolekciu od ALPINE PRO navrhnutú Jánom Černým oblečie aj paralympijský tím „Miesto kabátu budú mať naši športovci kratšie bundy, ktoré sú pre športovcov na vozíku predsa len vhodnejšie. Zvyšok kolekcie je úplne totožný, paralympionici tak do Paríža pôjdu presne v duchu svojho hesla Rovnakí, ale iní,“ povedal Zbyněk Sýkora, predseda Českého paralympijského výboru.

FOTO: Jakub Zeman
    992

    Súvisiace články