Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Novinky / 11. marec 2022

V online aukcii Umením za mier sa vydražili diela v hodnote 70-tisíc eur

Do iniciatívy Umením za mier, ktorá vznikla s cieľom pomôcť obetiam ukrajinského vojnového konfliktu, sa minulý týždeň zapojilo viac ako 100 slovenských umelcov. Celý vyzbieraný výťažok aktuálne putuje neziskovej organizácii Človek v ohrození, ktorá využije finančné prostriedky na pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou.

V online aukcii Umením za mier sa vydražili diela v hodnote 70-tisíc eur

Občianska iniciatíva Umením za mier odštartovala minulý týždeň benefičnú online aukciu, do ktorej sa zapojilo viac ako 100 vizuálnych umelcov, výtvarníkov, fotografov, sochárov, grafikov, digitálnych umelcov, šperkárov či odevných dizajnérov. Svojimi dielami prispeli do aukcie bez nároku na honorár, aby vyjadrili solidaritu obetiam vojnového konfliktu a zároveň zaujali jasný postoj voči invázii ruských vojsk na Ukrajinu.

Výsledok spoločného úsilia

Zo 142 diel si nových majiteľov našlo až 92 umeleckých diel. „Vážime si každý jeden predaj a sme nesmierne radi, že sa nám podarilo vyzbierať viac ako 70-tisíc EUR na pomoc Ukrajine. Chcem poďakovať aj tým umelcom, ktorých diela sa nevydražili, hoci si to veľmi priali. Výslednú sumu vnímam ako kolektívny výsledok spoločného úsilia,“ uviedla licitátorka Aukčnej spoločnosti SOGA Nina Gažovičová.

Rekordy lámali diela od Márie Švarbovej či Ašota Haasa

O finálnej výške vydraženej sumy sa rozhodovalo v posledných minútach online aukcie. Dražitelia navyšovali svoje ponuky za vybrané umelecké diela, až do momentu, kým bola pokorená hranica 70 000 EUR. „Najvyššiu sumu v aukcii dosiahla fotografia Mass Márie Švarbovej – dražiteľka ju získala za 6 300 EUR. Kompozícia Simulation Golden Pixels in Space Ašota Haasa dosiahla v súboji viacerých ponúk hodnotu 5 750 EUR. Socha Jany Galaxie Brisudovej Mia Melodia for Ukrajina sa predala za 4 850 EUR.“ pokračuje Nina Gažovičová.

Fotografia Mass Márie Švarbovej
Fotografia Mass Márie Švarbovej
Kompozícia Simulation Golden Pixels in Space Ašota Haasa
Kompozícia Simulation Golden Pixels in Space Ašota Haasa
Socha Jany Galaxie Brisudovej Mia Melodia for Ukrajina
Socha Jany Galaxie Brisudovej Mia Melodia for Ukrajina

Predstaviteľky iniciatívy umením za mier

Výtvarníčka Tero Abaffy, módna aktivistka a moderátorka Babsy Jagušák, riaditeľka Slovak Fashion Council Zuzana Bobíková, výtvarníčka Ivana Šáteková, riaditeľka festivalu Biela Noc Zuzana Pacáková a kurátorka Blu Gallery Katarína Janáková reagujú na vyzbierané finančné prostriedky s veľkým dojatím: „Sme nesmierne vďačné, že sa nám pre neziskovú organizáciu Človek v ohrození podarilo vyzbierať takúto krásnu čiastku. Veríme, že aj vďaka iniciatíve Umením za mier inšpirujeme ďalších ľudí, aby sa aktívne zapájali do pomoci Ukrajine.“

Tím iniciatívy Umením za mier
Tím iniciatívy Umením za mier

Finančné prostriedky na humanitárnu pomoc

Adresátom finančnej zbierky sa stane nezisková organizácia Človek v ohrození, ktorá má dlhoročnú tradíciu humanitárnej pomoci v krajinách, ktoré sa zmietajú vo vojnových konfliktoch. „Veľmi si vážime angažovanosť slovenskej umeleckej obce, organizačného tímu iniciatívy Umením za mier a Aukčnej spoločnosti SOGA. Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí si umelecké diela vydražili a vďaka ktorým budeme môcť alokovať vyzbieranú sumu 70-tisíc EUR na humanitárnu pomoc na slovensko-ukrajinskej hranici, ale aj na území Ukrajiny,“ uviedla Kristína Jediná z neziskovej organizácie Človek v ohrození.

Podpora Ukrajiny sa benefičnou aukciou nekončí. Predstaviteľky iniciatívy Umením za mier vytvorili platformu na dlhodobú a systematickú pomoc obetiam vojnového konfliktu na Ukrajine. Bližšie informácie ohľadom iniciatívy a pripravované aktivity nájdete na instagramovom účte @umenim_za_mier.

545

Ďalšie novinky