Do polovice 19. storočia bola šatka bežnou pokrývkou hlavy pre slobodné dievčatá aj vydaté ženy, nosili ju nielen počas všedných, ale aj vo sviatočných dňoch. Uväzovala sa priamo na účes, alebo na čepiec. Avšak, na prelome 19. a 20. storočia sa stala súčasťou len špeciálnych príležitostí, ako sviatočný odev pre vydaté ženy, alebo súčasťou obradného oblečenia, ako napríklad pre mladú nevestu, krstnú matku, alebo ženu po pôrode. Vo väčšej miere sa udržiavala v tradícii najmä v oblasti severozápadného Slovenska, a to až do prvej polovice 20. storočia.
V našej kultúre mala šatka veľký symbolický význam, často sa dávala ako dar pri rôznych spoločenských udalostiach, ako napríklad pri zásnubách či pytačkách, pričom symbolizovala daný sľub. Často sa s ňou tancovalo pri špecifických obradných tancoch. Šatka nebola len súčasťou ženského oblečenia, ale aj mužského a detského. Druh materiálu, farebnosť a výzdoba sa menili v závislosti od regiónu, príležitosti nosenia a veku ženy.
Napriek tomu, že šatky sú bežným doplnkom, ich použitie sa nevrátilo k pôvodnému účelu - ako pokrývka hlavy. Šatky na hlavu sa nosia tisíce rokov naprieč rôznymi kultúrami, pôsobia ako symboly manželského stavu, alebo náboženskej príslušnosti alebo jednoducho ako ochranné pokrývanie vlasov.
Šatka ako najnovší trend
“The Babushka” trend mal svoj okamih v roku 2019, keď A$AP Rocky vydal svoju pieseň "Babushka Boi" a začal nosiť charakteristickú šatku. Šatka sa v posledných pár sezónach objavila na prehliadkach značiek Vetements a Gucci. Rapperi, hudobníci, modelky a herečky nasledovali.
V súčasnosti sledujeme, ako módne trendy opätovne objavujú prvky minulosti a zahŕňajú ich do súčasných štýlových výrazov. Tento návrat k tradícii a kultúrnym odkazom môže naznačovať túžbu po spojení s koreňmi a hľadaní identity prostredníctvom módy.