Letné šatníky prispôsobujeme výberom aktuálnych trendov a typov produktov, ale zaujímať by sme sa mali aj o materiály, z ktorých sú vyrobené. Mnohé produkty určené na leto sú totiž vyrobené z nevhodných materiálov, ktoré ich v momente menia na nepraktické. Tieto materiály sú však overené, funkčné a využiteľné v outfitoch na najrôznejšie spôsoby.

 

letné materiály látky móda inšpirácia outfit trendy@veneti.a

 

Bavlna

Ako prvá na našom zozname musí byť jednoznačne bavlna. Ide o najrozšírenejší materiál, ktorý je aj ľahko dostupný. Vďaka svojej prírodnej podstate sa teší vlastnostiam ako priedušnosť a ľahkosť, no zároveň ide o veľmi versatilný materiál, ktorý sa dá spracovať na najrôznejšie spôsoby a následne aj využiť v mnohých typoch odevov. Bavlna tiež skvelo absorbuje vlhkosť, čo v praxi znamená, že pomáha telu rýchlejšie sa ochladiť.

Čo: basic tričká, tielka

 

Naše tipy:

Frankie ShopFrankie Shop  COS2COS  ZARA 2ZARA 

 

 

Ľan

Materiál, ktorý sa teší obrovskej obľube len niekoľko posledných sezón. Jeho kvality však poznali už predchádzajúce generácie, zatiaľ čo moderný svet ho znovuobjavuje teraz. Nielenže nadväzuje na trend prírodnej módy plnej neutrálnych tónov a organických materiálov, je skvelou voľbou na leto. Je mimoriadne vzdušný a pomáha tak cirkulácii vzduchu, čím mierne ochladzuje a zároveň vypúšťa teplo zvnútra. Rýchlo nasiakne vlahu a rovnako rýchlo aj vyschne. Rýchlo sa však krčí, kvôli čomu sa mu mnohí ľudia vyhýbajú. Avšak pokrčený ľan je presne to, čo pokrčený hodváb - spoločensky akceptovaný.

Čo: šaty, šortky, sukne

 

Naše tipy:

JacquemusJacquemus  ArketArket  MangoMango 

 

 

Hodváb

Ďalšou prírodnou alternatívou medzi materiálmi je hodváb, ktorý je veľmi populárnou voľbou do horúce počasia. Vďaka svojej ľahkosti a chladivému povrchu predstavuje ideálny materiál do horúcich letných dní, avšak oproti predchádzajúcim materiálom nemá také výrazné absorpčné a rýchlo schnúce schopnosti. Vyhnúť by sme sa mu mali najmä počas veľmi vlhkých dní, kedy by na hodvábe mohli ostať škvrny od potu.

Čo: topy, šaty, sukne, nohavice

 

Naše tipy:

RixoRixo  CosCos  ZARAZARA 

 

 

Vyhnite sa

Nech už si zvolíte akýkoľvek kúsok, vyhnúť by sme sa mali najmä nasledujúcim látkam. Nie sú vhodné do letných šatníkov pretože predstavujú nepraktickú, nepriedušnú voľbu, ktorá nám neposkytne dostatok komfortu v horúcom letnom počasí.

Syntetický materiál nylon je dnes síce veľmi obľúbený, no v lete si ho doprajme maximálne v doplnkoch ako kabelky alebo pri šortkách na behanie. Podobne je to aj s polyesterom, veľmi rozšíreným materiálom, ktorý nám však robí veľmi zlú službu najmä počas leta. Vďaka tomu, že absolútne nedýcha spôsobuje rýchlejšie aj intenzívnejšie potenie. Posledným nevhodným materiálom je džínsovina, aj keď ide o prírodný materiál, jeho štruktúra ho robí nevhodnou do letných šatníkov. Ak máte radi džínsový “efekt” a vzhľad tohto materiálu, v lete ho nahraďte za ľahší a tenší chambray. Pokiaľ túto látku nepoznáte, milo vás prekvapí, koľko produktov z nej veľmi jednoducho nájdete.

 

Foto: archív značiek, Instagram

 

Vyberáme z najnovšieho TOP FASHION

TOP FASHION Spring

Vykračujeme do éry, ktorá ponúka ešte viac možností začať odznova, ako sme si dokázali predstaviť. V jarnom vydaní sme sa preto zamerali na to, čo s abstraktnou budúcnosťou súvisí – nové koncepty prehliadok, ktoré prelomili tradície, cesty, ako upraviť svoje zabehnuté spôsoby myslenia, aj unikátne vízie v tvorbe. Začína byť jasné, že svet už nebude taký, aký sme ho poznali. Kolektívne sme vstúpili do ďalšej kapitoly, ktorá dýcha očakávaniami, snami a túžbou robiť veci inak.

 

TF spring 2

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 12.jún 2021

Najmódnejšie strihy dámskych džínsov v s...

Rifle sú módnou ikonou v podstate odvtedy, ako sa dostali k širokým masám a asi neexistuje žena, ktorá aspoň jedny...


Trendy móda | 11.jún 2021

Najlepšie materiály na leto

Letné šatníky prispôsobujeme výberom aktuálnych trendov a typov produktov, ale zaujímať by sme sa mali aj o materiály, z ktorých...


Trendy móda | 11.jún 2021

Šperkové trendy na leto

Toto leto bude do veľkej miery patriť retro trendom. Podobne to bude aj v prípade šperkov, ktorých dizajn je častokrát...


Trendy móda | 10.jún 2021

Kapsulový šatník na dovolenku

Zbaliť sa na dovolenku býva veľká výzva, zmestiť všetky naplánované outfity do jedného kufra si vyžaduje veľa kreativity. Tieto kúsky...

 

Naše tipy

Džínsy na jar: 6 štýlových outfitov

Ak patríte k milovníčkam džínsov, určite sa im neplánujete vyhýbať ani na jar. Avšak v tomto období ...

SOM STORE otvára POP-UP predajňu so slov...

Concept store SOM môžete poznať najmä z online sveta, kde ponúka to najlepšie zo slovenskej a českej...

Jarný manikúrový trend: Trblietky

Nie všetky trendy sú logické (čoho dôkazom sú napríklad kožené košele na leto). V beauty svete by sm...