Niekto raz povedal, že na svete je už dosť oblečenia na to, aby sa vyrábalo ďalšie. Je to síce pravda a týmto heslom sa riadi čoraz viac spotrebiteľov, no naša túžba po nových kúskoch a skúšaní nových trendov je zatiaľ príliš veľká na to, aby sme sa nových kúskov úplne vzdali. Existuje však aj celkom príjemný kompromis, ktorým sú značky vyrábajúce štýlové modely z deadstock a upcyklovaných materiálov.
@frankiecollective
Ako prvé by sme si mali uzrejmiť pojmy deadstock a upcyklácia. Ide o termíny, ktoré sú vo svete ekológie a udržateľnosti relatívne zabehnuté.
Deadstock – deadstock látky pomenúvajú staré materiály priamo z fabrík, ktoré sa nepredali. Môžu byť jemne poškodené, prípadne je ich k dispozícii menšie množstvo. Takisto to môže byť „odpadová“ látka, ktorá vznikla pri výrobe, v tomto prípade ide zväčša o odrezky.
Upcyklácia – v procese upcyklácie sa z pôvodných modelov vyrábajú úplne nové. Konkrétny kúsok, ktorý je môže byť miestami zničený alebo opotrebovaný, prípadne len nechcený, sa rozoberie a jeho časti sa použijú na vytvorenie nového kúsku.
Aj z takýchto materiálov sa dajú vytvárať štýlové a dizajnovo zaujímavé modely, ktoré nemusia byť iba sezónnou či trendy záležitosťou. Okrem toho, že ide o výrazne udržateľnejšie kúsky, ich výhodou je aj to, že sa nikdy nevyrábajú v takých kvantách ako bežná móda. Kvôli limitovanému množstvu látok, ktoré sa už nevyrábajú je možné častokrát vytvoriť len pár rovnakých kúskov, v tých lepších prípadoch je to pár desiatok. Upcyklované alebo deadstock modely sú častokrát unikátne, to znamená, že ani tých pár vyrobených dizajnov nie je identických. Medzi naše najobľúbenejšie značky, ktoré s takýmito materiálmi pracujú a tvoria skutočne zaujímavé dizajny, patria tieto.
Frankie Collective
Značka Frankie Collective začala ako predajca vintage kúskov a neskôr expandovala do upcyklácie toho, čo nebolo v dobrom stave na predaj. Dnes u nich nájdete skutočné dizajnové vychytávky, ktoré ozvláštnia každý šatník.
@frankiecollective / @mariaisabel
Re/Done
Re/Done je jednou z najznámejších značiek, ktorá sa venuje upcyklácii. Začali s pretváraním ikonických Levi’s džínsov, ktorým dávali nový look. Dnes spolupracujú s mnohými ďalšími značkami a v ich ponuke nájdete okrem džínsov aj svetre, topy či šaty.
@shopredone / @carodaur
Psychic Outlaw
Ako urobiť z bandany štýlové šaty? Odpoveď má značka Psychich Outlaw, ktorá retro šatky premieňa na dizajnové skvosty. Kvôli náture samotných šatiek je vždy v ponuke veľmi limitované množstvo jednotlivých modelov, no každý z nich vyniká svojou unikátnou osobnosťou. Skvelé na tejto značke je aj to, že jej môžete zaslať svoje vlastné šatky, z ktorých vám vie vyrobiť modely na mieru.
@psychic.outlaw / @msboswell
Mia Vesper
Dizajnérka, ktorá pravidelne oblieka Beyoncé, Sofiu Richie či Halsey má vlastnú ready-to-wear kolekciu vyrábanú z deadstock a upcyklovaných materiálov. Vytvára skutočne unikátne modely, ktoré prepájajú street-wear s moderným dizajnom. V jej ponuke nájdete kúsky na každodenné nosenie aj slávnostnejšie dizajny, nielen pre ženy, ale aj pre mužov.
@mia.vesper
Almost on Time
Ako premeniť pánske športové oblečenie na vysoko sofistikované, ženské kúsky? Odpoveď má značka Almost on Time. V jej ponuke nájdete dizajny ako korzety, šaty či minisukne, ktoré vynikajú svojim špecifickým štýlom a krásnou konštrukciou. Jednducho tvorba, ktorá definuje moderný prístup k móde. Značka nedávno dokonca vytvorila kolekciu v spolupráci s Urban Outfiters, kde nájdete zaujímavú kapsulovú kolekciu.
@almost.on.time
Mirror Palais
Ak ste romantická duša a milujete retro, táto značka je pre vás ako stvorená. V jej ponuke nájdete dievčenské, hravé dizajny vrátane spodnej bielizne, šiat, plaviek alebo topov a mikín, ktoré vynikajú vďaka retro materiálom, z ktorých sú vyrobené. Využíva deadstock látky, siluety majú výrazný vintage nádych, no pritom pôsobia maximálne moderne.
@mirrorpalais
Foto: Instagram