Niekto raz povedal, že na svete je už dosť oblečenia na to, aby sa vyrábalo ďalšie. Je to síce pravda a týmto heslom sa riadi čoraz viac spotrebiteľov, no naša túžba po nových kúskoch a skúšaní nových trendov je zatiaľ príliš veľká na to, aby sme sa nových kúskov úplne vzdali. Existuje však aj celkom príjemný kompromis, ktorým sú značky vyrábajúce štýlové modely z deadstock a upcyklovaných materiálov.

 

deadstok upcyklácia udržateľná móda ekológia značky@frankiecollective

 

 

Ako prvé by sme si mali uzrejmiť pojmy deadstock a upcyklácia. Ide o termíny, ktoré sú vo svete ekológie a udržateľnosti relatívne zabehnuté.

Deadstock – deadstock látky pomenúvajú staré materiály priamo z fabrík, ktoré sa nepredali. Môžu byť jemne poškodené, prípadne je ich k dispozícii menšie množstvo. Takisto to môže byť „odpadová“ látka, ktorá vznikla pri výrobe, v tomto prípade ide zväčša o odrezky.

Upcyklácia – v procese upcyklácie sa z pôvodných modelov vyrábajú úplne nové. Konkrétny kúsok, ktorý je môže byť miestami zničený alebo opotrebovaný, prípadne len nechcený, sa rozoberie a jeho časti sa použijú na vytvorenie nového kúsku.

Aj z takýchto materiálov sa dajú vytvárať štýlové a dizajnovo zaujímavé modely, ktoré nemusia byť iba sezónnou či trendy záležitosťou. Okrem toho, že ide o výrazne udržateľnejšie kúsky, ich výhodou je aj to, že sa nikdy nevyrábajú v takých kvantách ako bežná móda. Kvôli limitovanému množstvu látok, ktoré sa už nevyrábajú je možné častokrát vytvoriť len pár rovnakých kúskov, v tých lepších prípadoch je to pár desiatok. Upcyklované alebo deadstock modely sú častokrát unikátne, to znamená, že ani tých pár vyrobených dizajnov nie je identických. Medzi naše najobľúbenejšie značky, ktoré s takýmito materiálmi pracujú a tvoria skutočne zaujímavé dizajny, patria tieto.

 

Frankie Collective

Značka Frankie Collective začala ako predajca vintage kúskov a neskôr expandovala do upcyklácie toho, čo nebolo v dobrom stave na predaj. Dnes u nich nájdete skutočné dizajnové vychytávky, ktoré ozvláštnia každý šatník.

frankiecollective mariaisabel@frankiecollective / @mariaisabel

 

 

Re/Done

Re/Done je jednou z najznámejších značiek, ktorá sa venuje upcyklácii. Začali s pretváraním ikonických Levi’s džínsov, ktorým dávali nový look. Dnes spolupracujú s mnohými ďalšími značkami a v ich ponuke nájdete okrem džínsov aj svetre, topy či šaty.

shopredone carodaur@shopredone / @carodaur

 

 

Psychic Outlaw

Ako urobiť z bandany štýlové šaty? Odpoveď má značka Psychich Outlaw, ktorá retro šatky premieňa na dizajnové skvosty. Kvôli náture samotných šatiek je vždy v ponuke veľmi limitované množstvo jednotlivých modelov, no každý z nich vyniká svojou unikátnou osobnosťou. Skvelé na tejto značke je aj to, že jej môžete zaslať svoje vlastné šatky, z ktorých vám vie vyrobiť modely na mieru.

psychic.outlaw msboswell @psychic.outlaw / @msboswell

 

 

Mia Vesper

Dizajnérka, ktorá pravidelne oblieka Beyoncé, Sofiu Richie či Halsey má vlastnú ready-to-wear kolekciu vyrábanú z deadstock a upcyklovaných materiálov. Vytvára skutočne unikátne modely, ktoré prepájajú street-wear s moderným dizajnom. V jej ponuke nájdete kúsky na každodenné nosenie aj slávnostnejšie dizajny, nielen pre ženy, ale aj pre mužov.

mia.vesper@mia.vesper

 

 

Almost on Time

Ako premeniť pánske športové oblečenie na vysoko sofistikované, ženské kúsky? Odpoveď má značka Almost on Time. V jej ponuke nájdete dizajny ako korzety, šaty či minisukne, ktoré vynikajú svojim špecifickým štýlom a krásnou konštrukciou. Jednducho tvorba, ktorá definuje moderný prístup k móde. Značka nedávno dokonca vytvorila kolekciu v spolupráci s Urban Outfiters, kde nájdete zaujímavú kapsulovú kolekciu.

almost.on.time@almost.on.time

 

 

Mirror Palais

Ak ste romantická duša a milujete retro, táto značka je pre vás ako stvorená. V jej ponuke nájdete dievčenské, hravé dizajny vrátane spodnej bielizne, šiat, plaviek alebo topov a mikín, ktoré vynikajú vďaka retro materiálom, z ktorých sú vyrobené. Využíva deadstock látky, siluety majú výrazný vintage nádych, no pritom pôsobia maximálne moderne.

mirrorpalais@mirrorpalais 

 

Foto: Instagram

 

 

Vyberáme z najnovšieho TOP FASHION

TOP FASHION Spring

Vykračujeme do éry, ktorá ponúka ešte viac možností začať odznova, ako sme si dokázali predstaviť. V jarnom vydaní sme sa preto zamerali na to, čo s abstraktnou budúcnosťou súvisí – nové koncepty prehliadok, ktoré prelomili tradície, cesty, ako upraviť svoje zabehnuté spôsoby myslenia, aj unikátne vízie v tvorbe. Začína byť jasné, že svet už nebude taký, aký sme ho poznali. Kolektívne sme vstúpili do ďalšej kapitoly, ktorá dýcha očakávaniami, snami a túžbou robiť veci inak.

 

TF spring 2

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 07.máj 2021

Deň matiek so značkou Fendi

Na oslavu Dňa matiek si značka Fendi pripravila pestrú ponuku štýlových darčekov, ktoré sú inšpirované nielen trendami tejto sezóny, ale...


Fashion Week | 05.máj 2021

Minulosť a budúcnosť na treťom prehliadk...

Posledný prehliadkový deň na Mercedes-Benz Prague Fashion Week nás zobral do minulosti aj budúcnosti. Dizajnérky Michaela Hriňová a Denisa Dovala...


Trendy móda | 05.máj 2021

Must-have sezóny: 90’s slnečné okuliare

Milovníci retro trendov, zbystrite! Ďalšie trendy z 90.rokov ožívajú a tentokrát prichádzajú na scénu vo forme doplnkov. Počas jari a...


Trendy móda | 05.máj 2021

Jarné trendy zo Škandinávie

Keď v beauty priemysle vládnu trendy z Kórei, v móde to sú trendy zo Škandinávie. Množstvo noviniek k nám už...

 

Naše tipy

Nadčasové outfity, ktoré neprestanú bavi...

Vo svete neustále meniacich sa trendov zakaždým nájdeme prvky, ktoré pretrvávajú. Neprestávajú nás b...

Beauty test: TOP 10 laky na nechty

Manikúra se na dlouhé měsíce stala domácí záležitostí, i pokud jste na to dosud nebyly zvyklé. Recep...

Spring Vibes: Jarné farebné kombinácie

Prineste do svojho outfitu jarnú atmosféru pomocou farieb. Stavte na jemné odtiene pastelov alebo na...