Je zaujímavé sledovať, ako sa staré trendy vracajú do módy, po čase opäť opadnú len preto, aby sa mohli neskôr vrátiť. V trochu inom šate, v svetle aktuálneho diania, vývoja kultúry a spoločenských tém. Sú to tie isté trendy a pritom iné, majú síce v sebe odkaz minulosti, no prísľub budúcnosti. Do tejto kategórie patria aj ikonické sukňové kostýmy, ktoré patria do šatníkov od 19.storočia.

 

sukňový kostým história trendyChanel Métiers d'Art 2020

 

Sukňový kostým sa vrátil na scénu zhruba pred rokom, keď si ho vo veľkom obľúbili modelky, influencerky aj samotní dizajnéri. Samozrejme dostali úplne novú podobu. Niektoré značky sa inšpirovali eleganciou 60.rokov, iné zase odvážnymi siluetami 90.rokov. Vznikol tak dokonalý prierez tými najrôznejšími trendami, ktoré vládli sukňovým kostýmom v minulosti. Značka Chanel, ktorá sa sukňovým kostým preslávila, nezabúda na svoju históriu ani v aktuálnych kolekciách. Okrem klasického tvídu však experimentuje s materiálmi a v poslednej kolekcii sme tak mohli vidieť napríklad aj futuristický strieborný kostým. Ostatní dizajnéri častokrát siahajú po retro siluetách zo začiatku 20.storočia, ktoré definujú dlhé sukne a jemne predĺžené saká. Vidieť sme to mohli napríklad v kolekcii Christian Dior a Gabriela Hearst. Midi sukne s ladiacim sakom typické pre obdobie od 30. až 60.rokov si našli svoje miesto v kolekciách Prada, Maxmara či Dolce & Gabbana. Kratšie varianty, ktoré sa nosili napríklad v 80., 90. rokoch na začiatku 21.storočia, si zase obľúbila spomínaná značka Chanel a Oscar de la Renta. Aktuálne kolekcie na rok 2020 si sukňový kostým interpretovali takto, ako to však vyzeralo v minulosti?

 

 

Sukňový kostým v priebehu rokov

 

1800sPrvé sukňové kostýmy boli určené na jazdu na koni. Objavovať sa začali koncom 17.storočia a bežnou súčasťou sa stali v 19.storočí.

 

1900sNa prelome 19. a 20.storočia sa nosili maxi sukne a predĺžené saká. Častokrát doplnené klobúkmi. Inšpiráciu z tohto obdobie je často vidieť v tvorbe Christian Dior.

 

1920sV 20.rokoch 20.storočia vytvorila Coco Chanel sukňový kostým, ktorý sa stal charakteristickým prvkom značky. Častokrát bol nazývaný aj Chanel uniformou.

 

1940sPočas Druhej svetovej vojny začali ženy vykonávať aj práce, ktoré boli doménou mužov. Aby vyzerali profesionálne, siahli po sukňových kostýmoch.  1947V roku 1947 Christian Dior predstavil svoj Bar Suit, kostým z Haute Couture kolekcie, ktorý vynikal preslávenou New Look siluetou.  

 

 

1963Jackie Kennedy bola fanúšikom kostýmov Chanel. Vždy dokonale farebne zladená a nebála sa zaujímavých farieb. Tento ružový kostým je zrejme najslávnejší sukňový kostým so smutných príbehom.   1965 1974Emilio Pucci navrhol uniformy pre letušky Braniff Air, ktoré boli inšpirované futurizmom. Nosili ich od 1965 až do 1974.

 

 

60s a 70sKratšie sukne, farebne doladené pančuchy a háčkované kúsky dominovali 60. a 70.rokom.

 

 

Saint Laurent Spring Summer 1988 Kolekcia Saint Laurent SS 1988 predstavila sukňové kostýmy s vypchatými ramenami a krátkymi sukňami.

 

 

1990sHilary Clinton ako prvá dáma síce uprednostňovala nohavice, no z času na čas sme ju mohli zahliadnuť aj v sukňových kostýmoch. Takto vyzerali 90.rokoch.

 

AZZEDINE ALAÏA FALL WINTER 1990Kolekcia Azzedine AlaÏa FW 1990 využila minisukňu a károvaný vzor.

 

 

Chanel Spring Summer 1995Ikonický sukňový kostým značky Chanel z kolekcie SS 1995.

 

 

2005Sukňové kostýmy na začiatku nového milénia našli harmóniu sexepílu a elegancie.

 

 

GigiInovatívny pohľad na nohavicový a sukňový kostým z dielne Louis Vuitton.

 

Foto: Getty, Indigital, Pinterest

Najnovšie zo sekcie módaArt Day: Daniela Olejníková

„Ilustrácia je pre mňa spôsob vyjadrenia názoru k téme či textu,“ hovorí Daniela, ktorá je jednou z najvýraznejších osobností slovenskej ilustrácie...


Trendy móda | 02.jún 2020

Ako nosiť mandarínkovú farbu?

Šťavnatá, exotická a dobrodružná farba, ktorá dostala názov po obľúbenom citruse, bude zrejme najväčším farebným hitom tejto jari a leta. Predpovedali to...


Trendy móda | 02.jún 2020

Nová podoba boho štýlu

Bohémsky štýl sa stal v posledných rokoch synonymom leta. Jeho exotické prvky, dobrodružné elementy nám poskytujú priestor ukázať svoju odpútanejšiu stránku...


Trendy móda | 02.jún 2020

Ako nosiť čelenky?

Minulú sezónu sme sa zamilovali do mäkkých, retro čeleniek, ktoré oživila značka Prada. Aké čelenky sa budú nosiť túto jar...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Ako nosiť športové sandále?

Vnímanie turistických sandálov sa v poslednej dobe zmenilo o 180 stupňov. Kedysi nenáviden...

Jarné účesy z Instagramu

Účesy, ktoré zvládne každý. Môžete si nimi skrášliť prácu z domu alebo sa v nich vybrať do...

Must-have kúsky na jar

Ak plánujete svoj jarný či letný šatník dopĺňať, máme pre vás 12 tipov. Do týchto kúskov sa túto sez...