Silonky, ako sa im ľudovo hovorí, sú v našich šatníkoch už od roku 1939, kedy ich verejnosti predstavila firma DuPont. Odvtedy sú súčasťou šatníku takmer každej ženy v západnom svete. Aký je ich príbeh?

 

silonky

 

Aj keď samotný materiál nylon (alebo silon) je relatívne novým vynálezom, súvisiace história sa tiahne až do 15.storočia, kedy sa nosili látkové pančuchy. Neboli výhradnou súčasťou ženských šatníkov, práve naopak, nosili ich aj páni v kombinácii so krátkymi nohavicami a kabátikom. Stačí si predstaviť typický výjav zo Shakespearových diel a okamžite sa vám vybavia pánske pančuchy. Vtedy to boli pletené pančuchy bežne vyrábané z bavlny, hodvábu alebo priadze. Až do 20.storočia ich ženy nosili takmer nepretržite pod dlhými sukňami a šatami, keďže nebolo „mravné“ ukazovať nohy. S nástupom viktoriánskej éry sa začali outfity žien viac prispôsobovať individuálnym požiadavkám a jemné poodhalenie nôh odetých do pančúch. Až do 20.storočia sa pančuchy vyrábali najmä z hodvábu, no ich nevýhodou bola rýchla opotrebovanosť a náročná údržba. Všetko to zmenil vynález v 30.rokoch.

 

1Prototyp z roku 1937

 

V roku 1935 v meste Wilmington (v štáte Delaware) chemik Wallace Hume Carothers vynašiel syntetický materiál, nylon. Keďže pracoval pre spoločnosť DuPont, ako prvé mali možnosť okúsiť tento nový materiál práve manželky zamestnancov tejto firmy. Vyrobených bolo 4000 kusov samodržiacich nylonových pančúch, ktoré sa vypredali za 3 hodiny. V tomto momente si firma uvedomila, čo sa jej podarilo vytvoriť. Išlo o materiál, ktorý je prispôsobivý, odolný, ľahko čisititeľný a rýchlo vysušiteľný, čo predstavovalo v 30. a 40. rokoch doslova revolúciu v móde. Tento vynález si teda získal svoje miesto v ženských šatníkoch a firma začala vyvíjať produkty pre obrovský trhu. Až štyri roky na to sa však oficiálne dostali na trh, no zatiaľ len v štáte, v ktorom vznikli. O rok sa už predávali v predajniach po celom New Yorku a ich predaj závratne stúpal. 750-tisíc párov nyloniek sa predalo počas prvého dňa, kedy sa dostali na trh a za prvý rok na trhu sa predalo 64 miliónov párov v USA.

 

2DuPont nylonky z roku 1945

 

Po útoku na Pearl Harbor v roku 1941 vstúpili USA do Druhej svetovej vojny, a nylon sa začal využívať na iné, technické potreby ako výroba padákov, lán šnúrok do topánok či sietí. Nylon bolo v tomto období dovolené využívať výhradne na tieto účely a nylonky sa preto prestali vyrábať. Ženám však začali chýbať a boli nútené vymyslieť tie najrôznejšie triky, ako sa k nim dostať. Niektoré z nich sa stali priekupníčkami na čiernom trhu, iné si začali nohy farbiť hnedou farbou a zo zadnej strany nohy si dokresľovali typické prúžky, kde boli vtedajšie nylonky zošité. Po skončení vojny sa však opäť začalo s výrobou nyloniek a v roku 1945 prebehlo takzvané nylon riots (nylonov vzbury), kedy sa stovky alebo dokonca tisícky žien pokúšali uchmatnúť si v predajni aspoň jeden pár. V Pittsburgu sa napríklad pred predajňami zišlo 40-tisíc žien, ktoré chceli získať jeden z 13-tisíc dostupných párov.

 

19401940

19441944

 

Postupne firma pridávala k nylonu ďalšie syntetické materiály ako dakron, orlon či tricel, ktoré opäť pomohli firmu presláviť. Avšak uvedomovali si, že na to, aby dokázali pokoriť celý trh musia osloviť módne domy a vysokú módu. V tom období to znamenalo nájsť partnerov v Paríži medzi coutouriermi. S vývojom svojich látok sa DuPont preto snažil podnecovať dizajnérov, aby začali využívať ich vynálezy vo svojej tvorbe. V roku 1955 sa do firme podarilo a 14 syntetických materiálov bolo využitých v kreáciách Coco Chanel či Christian Dior. Firma dokonca najala módneho fotografa Horst P.Horst, ktorý dokumentoval prehliadky týchto kúskov. Tie boli následne rozposlané do médií po svete.

 

19481948

 

Syntetické látky sa následne stali kľúčovými v „space age“ móde 60.rokov. Zmizli síce z prehliadkových mól, ale verejnosť ich milovala. Obľúbila si ich lesklý, umelo pôsobiaci look, avšak postupne začal pôsobiť veľmi nevkusne. Ľudia sa tak postupne začali vracať ku prírodnejším materiálom.

Nech ich voláte akokoľvek, silonky, nylonky či pančuchy, sa nosia dodnes, aj keď ich popularita od 80.rokov značne upadla. Ženy uprednostňujú nahé nohy a už ani formálne akcie či pracovná uniforma nevyžaduje ich nosenie.

Foto: Smithsonian

Najnovšie zo sekcie módaMódne ikony | 05.dec 2019

Danielle Bernstein navrhla kolekciu hodi...

Newyorčanka Danielle Bernstein stojí za úspešným módnym blogom WeWoreWhat a rovnomennou značkou. Teraz však svojim osobným štýlom expanduje do nových...


Módne ikony | 05.dec 2019

Blanca Miró otvorila vlastný e-shop s un...

Blanca Miró je jednou z najzaujímavejších osobností na instagramovej scéne. Jej štýle je unikátny a veľmi osobitý, no napriek tomu si dokázala...


Trendy móda | 05.dec 2019

Farebné trendy na zimu 19/20

Ťavia, hnedá, bordová, čierna sú síce klasiky, no niekedy outfity potrebujú trochu farby. My sme sa preto pozreli na to...


Trendy móda | 04.dec 2019

Kolaborácia Dior x Nike Air Jordan

Značka Dior predstavila svoju pánsku kolekciu pre sezónu Pre-Fall 2020 4.decembra v rámci Miami Design Week. Okrem prekvapujúcej kolaborácie so Shawnom...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Vianočný stromček podľa Christiana Loubo...

Luxusný londýnsky hotel Clardige’s každoročne pripraví vianočný stromček v spolupráci so známym...

Najlepšie beauty adventné kalendáre

Beauty adventné kalendáre sa už etablovali na scéne adventných kalendárov a úplne vážne konkuru...

Vianočné nákupy ekologicky: Ako na to?

Vianočné nákupy sa pomaly rozbiehajú, no predtým ako sa do nich naplno ponoríte aj vy, chceli by sme...