Silonky, ako sa im ľudovo hovorí, sú v našich šatníkoch už od roku 1939, kedy ich verejnosti predstavila firma DuPont. Odvtedy sú súčasťou šatníku takmer každej ženy v západnom svete. Aký je ich príbeh?

 

silonky

 

Aj keď samotný materiál nylon (alebo silon) je relatívne novým vynálezom, súvisiace história sa tiahne až do 15.storočia, kedy sa nosili látkové pančuchy. Neboli výhradnou súčasťou ženských šatníkov, práve naopak, nosili ich aj páni v kombinácii so krátkymi nohavicami a kabátikom. Stačí si predstaviť typický výjav zo Shakespearových diel a okamžite sa vám vybavia pánske pančuchy. Vtedy to boli pletené pančuchy bežne vyrábané z bavlny, hodvábu alebo priadze. Až do 20.storočia ich ženy nosili takmer nepretržite pod dlhými sukňami a šatami, keďže nebolo „mravné“ ukazovať nohy. S nástupom viktoriánskej éry sa začali outfity žien viac prispôsobovať individuálnym požiadavkám a jemné poodhalenie nôh odetých do pančúch. Až do 20.storočia sa pančuchy vyrábali najmä z hodvábu, no ich nevýhodou bola rýchla opotrebovanosť a náročná údržba. Všetko to zmenil vynález v 30.rokoch.

 

1Prototyp z roku 1937

 

V roku 1935 v meste Wilmington (v štáte Delaware) chemik Wallace Hume Carothers vynašiel syntetický materiál, nylon. Keďže pracoval pre spoločnosť DuPont, ako prvé mali možnosť okúsiť tento nový materiál práve manželky zamestnancov tejto firmy. Vyrobených bolo 4000 kusov samodržiacich nylonových pančúch, ktoré sa vypredali za 3 hodiny. V tomto momente si firma uvedomila, čo sa jej podarilo vytvoriť. Išlo o materiál, ktorý je prispôsobivý, odolný, ľahko čisititeľný a rýchlo vysušiteľný, čo predstavovalo v 30. a 40. rokoch doslova revolúciu v móde. Tento vynález si teda získal svoje miesto v ženských šatníkoch a firma začala vyvíjať produkty pre obrovský trhu. Až štyri roky na to sa však oficiálne dostali na trh, no zatiaľ len v štáte, v ktorom vznikli. O rok sa už predávali v predajniach po celom New Yorku a ich predaj závratne stúpal. 750-tisíc párov nyloniek sa predalo počas prvého dňa, kedy sa dostali na trh a za prvý rok na trhu sa predalo 64 miliónov párov v USA.

 

2DuPont nylonky z roku 1945

 

Po útoku na Pearl Harbor v roku 1941 vstúpili USA do Druhej svetovej vojny, a nylon sa začal využívať na iné, technické potreby ako výroba padákov, lán šnúrok do topánok či sietí. Nylon bolo v tomto období dovolené využívať výhradne na tieto účely a nylonky sa preto prestali vyrábať. Ženám však začali chýbať a boli nútené vymyslieť tie najrôznejšie triky, ako sa k nim dostať. Niektoré z nich sa stali priekupníčkami na čiernom trhu, iné si začali nohy farbiť hnedou farbou a zo zadnej strany nohy si dokresľovali typické prúžky, kde boli vtedajšie nylonky zošité. Po skončení vojny sa však opäť začalo s výrobou nyloniek a v roku 1945 prebehlo takzvané nylon riots (nylonov vzbury), kedy sa stovky alebo dokonca tisícky žien pokúšali uchmatnúť si v predajni aspoň jeden pár. V Pittsburgu sa napríklad pred predajňami zišlo 40-tisíc žien, ktoré chceli získať jeden z 13-tisíc dostupných párov.

 

19401940

19441944

 

Postupne firma pridávala k nylonu ďalšie syntetické materiály ako dakron, orlon či tricel, ktoré opäť pomohli firmu presláviť. Avšak uvedomovali si, že na to, aby dokázali pokoriť celý trh musia osloviť módne domy a vysokú módu. V tom období to znamenalo nájsť partnerov v Paríži medzi coutouriermi. S vývojom svojich látok sa DuPont preto snažil podnecovať dizajnérov, aby začali využívať ich vynálezy vo svojej tvorbe. V roku 1955 sa do firme podarilo a 14 syntetických materiálov bolo využitých v kreáciách Coco Chanel či Christian Dior. Firma dokonca najala módneho fotografa Horst P.Horst, ktorý dokumentoval prehliadky týchto kúskov. Tie boli následne rozposlané do médií po svete.

 

19481948

 

Syntetické látky sa následne stali kľúčovými v „space age“ móde 60.rokov. Zmizli síce z prehliadkových mól, ale verejnosť ich milovala. Obľúbila si ich lesklý, umelo pôsobiaci look, avšak postupne začal pôsobiť veľmi nevkusne. Ľudia sa tak postupne začali vracať ku prírodnejším materiálom.

Nech ich voláte akokoľvek, silonky, nylonky či pančuchy, sa nosia dodnes, aj keď ich popularita od 80.rokov značne upadla. Ženy uprednostňujú nahé nohy a už ani formálne akcie či pracovná uniforma nevyžaduje ich nosenie.

Foto: Smithsonian

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 08.júl 2020

Odvážne letné trendy

Ak sa nebojíte skúšať rôzne trendy alebo vás už jednoducho nebaví overená klasika ako kvetinové šaty a elegantné bermudy, poradíme vám...


Fashion Week | 07.júl 2020

Kolekcia Chanel Haute Couture pre sezónu...

Všetci sme netrpezlivo čakali na predstavenie novej kolekcie Chanel Haute Couture, ktorú módny dom Chanel svetu odhalil prostredníctvom video prezentácie...


Trendy móda | 07.júl 2020

Letné outfity podľa Kalifornčaniek

Každá krajina, každé mesto má svoju špecifickú atmosféru a kultúru, od čoho sa odzrkadľuje nielen samotný životný štýl, ale aj...


Fashion Week | 07.júl 2020

Nová kolekcia Haute Couture Dior zo svet...

Módny dom Dior vo svojej kolekcii Haute Couture pre sezónu jeseň zima 2020-2021 predstavil nové modely prostredníctvom surrealistického filmu, ktorý...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

AM-PM Beauty s Kateřinou Sokolovou

Krása pramení z vnútra. Katka Sokolová je toho dokonalým príkladom. Jej kariéru v módnom svete ...

Vespa podľa Christian Dior

Keď sa povie Vespa, mnohí z nás si predstavia idylickú jazdu úzkymi talianskymi uličkami, iní z...