Švédska spoločnosť Re:newcell je pripravená zmeniť módny priemysel k lepšiemu. Vyvinula totiž nový materiál, ktorý je vyrobený z recyklovanej bavlny. Circulose bol vytvorený s víziou udržateľnej budúcnosti a redukcie odpadu, ktorý produkuje módny priemysel.

 

title

 

 

Spoločnosť má základňu v švédskom meste Kristinehamm, kde fabriku na recykláciu konzumentských textílií. Podľa ich prieskumov sa do recyklačného programu dostáva iba 1% vyradeného alebo nenoseného textilu. Svojou aktivitou sa chcú podieľať na redukcii spotreby panenskej bavlny a následnej spotreby oleja odlesňovania. Vďaka vyradeným textíliám dokážu vyrábať nový, inovatívny materiál.

„Circulose bola vyvinutá s ambíciou odštartovať zmenu v módnom priemysle a presmerovať ju na cestu cirkulárnosti, ale aj dramatického zníženia dopadu na životné prostredie,“ povedal Harald Cavalli Björkman, vedúci predstaviteľ Circulose. Firma Re:newcell, ktorá nový materiál vyrába, sa pripravuje na uvedenie niekoľkých produktov vyrobených z tohto materiálu, pričom prvé kúsky sa majú dostať do predaja už začiatkom budúceho roku.

 

3

 

Celý proces výroby tohto materiálu začína u spotrebiteľov, ktorí venujú svoje vyradené oblečenie firme Re:newcell. Následne prebehne chemický proces na rozpustenie vlákien, z čoho vznikne nová, rozložiteľná hmota. Tá sa potom využije na ďalšie utkanie nového textilu a tým život pôvodného kúsku pokračuje. Tento proces je navyše omnoho šetrnejší ako tie, ktoré dnes už poznáme, produkuje omnoho menej CO2. Výsledný materiál má certifikát organickosti, je rozložiteľný, recyklovateľný a má podobné vlastnosti ako bežné bavlnené materiály.

 

4

 

„Ako nový materiál v odvetví, Circulose musela splniť 3 požiadavky na to, aby dosiahla želaný efekt- musela byť cirkulárna, finančne dostupná a kvalitná,“ povedal Cavalli Björkman zároveň dodal, že firma sa už dnes teší na nadchádzajúce kolaborácie s niektorými zo svetových značiek a na predstavenie materiálu na prehliadkových mólach.

 

2

Foto: archív firmy

Vyberáme z najnovšieho TOP FASHION

ROVNOVÁHA

Letné číslo sme venovali objavovaniu krásy, ktorú so sebou prináša ručná práca. Má svoje miesto aj v dnešnej dobe – masovej a digitálnej? Aká je jej pridaná hodnota?

 

 top fashion magazín leto 2021

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 03.aug 2021

Plavkové trendy sezóny: Vzory a potlače

Leto je ešte stále tu a my si plánujeme každý deň vychutnať na maximum. Stále je preto čas na doplnenie...


Módne ikony | 03.aug 2021

Kabelky, do ktorých sa oplatí investovať

Niektoré kabelky sú obrovským sezónnym hitom, iné nenápadne pretrvávajú naprieč sezónami a bez vplyvu aktuálnych trendov. Ide o ikonické kúsky...


Trendy móda | 02.aug 2021

Módne kabelky a batohy na leto - kolekci...

Leto je tu v plnom prúde, a to znamená, že všetci si chceme dopriať aj zaslúžený oddych a pohodu. Nosíme...


Trendy móda | 02.aug 2021

Must-haves sandále tohto leta

Polovica leta je síce za nami, no čaká nás ešte druhá. Preto nie je neskoro na oživie svojho šatníka a...

 

Naše tipy

Minimalistická outfitová inšpirácia

Minimalistické outfity sú sofistikované, štýlové a vždy elegantné. V lete vynikajú svoju čistotou eš...

Návrat retro topánok na scénu

Návrat trendov z minulosti vládne aj medzi topánkami. V lete si môžete vyberať z flip-flopov s vyšší...

Romantické letné trendy

Na romantický outfit má každý z času na čas náladu. V lete sa navyše takéto outfity vytvárajú veľmi ...