Dnes sú podpätky súčasťou šatníka takmer každej ženy. Niektoré si ich obúvajú len na vybrané príležitosti, iné si bez nich nevedia predstaviť deň. Pozrite sa s nami na ich históriu. Podpätky totiž neboli vždy iba módnou záležitosťou.

 

heels 

 

16.storočie

Prvé zmienky o podpätkoch sa našli už v Starovekom Egypte a najstaršie zachované sú zo 16.storočia. Nosila ich aristokracia a neplnili estetickú funkciu ale praktickú. Keďže v tomto období neexistovala kanalizácia a hygiena na tom bola vo všeobecnosti veľmi zle, podpätky boli vymyslené kvôli tomu, aby si vtedajšia elita nenamočila odevy do špiny, ktorá bola všade na zemi.

1

 

 

18.storočie

V 18.storočí sa stali podpätky bežnou záležitosťou kráľovských dvorov. Obľúbili si ich nielen panovníci, ale aj dvorné dámy. Nosil ich napríklad Louis XIV. aj Mária Antoinetta. Keďže neboli veľmi pohodlné, dali sa nosiť iba v upravených a čistých priestoroch, čo malo podčiarkovať status ich nositeľov

2Topánky Márie Antoinetty

 

 

19.storočie

Vo viktoriánskej ére vznikli topánky, ktoré sú také obľúbené práve dnes. Voláme ich praire čižmy a typické sú svojimi zaväzovaním, prípadne gombíkmi, nižším podpätkom a výraznejšou špičkou. Podpätky v 19.storočí už patrili dámam, najmä tým z vyšších vrstiev. Pod dlhými šatami ich síce nebolo vidieť, no aj napriek tomu boli veľmi populárne.

3Topánky z viktoriánskej éry

 

 

20.roky

K jazzovej ére neodmysliteľne patria aj podpätky. Keďže dĺžka šiat a sukní sa výrazne skrátila, dámy mohli konečne predviesť aj svoje topánky. Nosili sa nižšie podpätky, ktoré umožňovali tancovať swing a jive, častokrát mali aj ozdobnú pracku s gombíkom. Medzi materiály sa prepracoval aj lesklý satén, ktorý bol určený na slávnostné príležitosti. V tomto období vznikla T-silueta topánok, ktorá sa nosí dodnes.

4Lodičky v 20.rokoch 5T-silueta topánok

 

 

30.roky

Zlatá éra Hollywoodu sa postarala o to, že aj dizajn topánok bol o čosi pestrejší a inovatívnejší. Nosili sa remienkové sandále, zdobené lodičky, a na scéne sa objavili aj hrubé podrážky. Tie síce nezískali až takú popularitu až do 70.rokov, no odvážnejšie dámy sa im tiež nevyhýbali.

6Saténové lodičky 8Remienkové sandále

 

 

40.roky

V tomto období prichádzajú na scénu platformy, ktoré dokázali úplne vytlačiť z výslnia klasické lodičky. Začalo sa experimentovať s výškou a dizajnom podpätkov, ale aj samotnými štýlmi topánok. Tie boli čoraz úspornejšie a stále viac odhaľovali nohu nositeľky.

10Lodičky odhaľujúce palce 9Platformy a otvorená päta

 

 

50.roky

50.roky boli o sexepíle, nosili sa sandále, ktoré krásne odhaľovali chodidlo a častokrát sa kombinovali so sieťovými pančuchami pre extra efekt. Topánky boli často dekorované rôznymi aplikáciami, kryštálikmi či výšivkami a ku koncu 50.rokov sa na scéne začala objavovať špicatá špička.

11Ava Gardner v sieťovaných pančuchách a sandáloch 12Topánky Roger Vivier pre Christian Dior

 

 

60.roky

v 60.roky topánky pokračovali v tom, čo načali. Nosili sa špicaté topánky, ktoré predlžovali opticky nohy. Podpätky pritom nemuseli byť ani extrémne vysoké, na scénu sa opäť vrátili kitten heels. Nosili sa aj lodičky na nízkom, hranatom podpätku a na verejnosti sa čoraz viac objavovali aj mokasíny.

13Kitten heels na začiaku 60.rokov 15Mokasíny v 60.rokoch na nízkom podpätku

 

 

70.roky

Toto obdobie prinieslo topánkovú revolúciu. Lodičky a sandále sa začali uväzovať okolo lýtok, hrubé podrážky a platformy nesmeli chýbať v žiadnom šatníku a veľkou novinkou boli aj topánky s drevenou podrážkou.

16Jane Birkin v sandáloch s hrubou podrážkou 17Topánky s drevenou podrážkou

 

 

80.roky

Dlho boli považované za najnevkusnejšie obdobie, no teraz ich zase milujeme. Sú predsa len obdobím, kedy sa na scénu konečne dostali neónové farby a zasiahli aj topánky. Avšak rock’n rollové lodičky s voľnou pätou sú takisto ich odkazom.

19Liza Minnelli v neónových lodičkách 18Grace Jones v lodičkách s voľnou pätou

 

 

90.roky

Po farebných, krikľavých a bláznivých 80.rokov musela prísť prestávka. Priniesli ju 90.roky a obdobie minimalizmu a klasických vzorov, siluet. Nosili sa lodičky, sandále, nechýbali extravagantné platformy, no najmä remienkové dizajny, na ktoré dnes nedáme dopustiť.

21Klasické lodičky v 90.rokoch 22Kate Moss v kampani Calvin Klein v 90.rokoch

 

 

2000

S novým miléniom prišli aj nové trendy. Práve teraz sa na výslnie dostali hranaté špičky, ktoré nosíme aj dnes a presne v tých farbách, ktoré si vyberáme dnes. Pedikúru sme začali vystavovať v takzvaných peep toe lodičkách.

23Britney Spears v sandáloch s hranatou špičkou 24Nicol Richie v peep toe lodičkách

 

 

2010

V desaťročí, v ktorom aktuálne žijeme letí všetko. Nosíme klasické lodičky so špicatou špičkou, ale aj viktoriánske čižmy či remienkové sandále. Čo nové však dorazili na módnu scénu? Transparentné, futuristicky pôsobiace topánky v najrôznejších dizajnoch či architektúrou a geometriou inšpirované podpätky.

25Kim Kardashian v transparentných sandáloch 26Emily Ratajkowski v sandáloch s geometrickým podpätkom

 

 

2020

Čo nás čaká v nasledujúcom období? Už o pár mesiacov odštartuje úplne nové desaťročie, ktoré podľa nás bude dosiaľ najpestrejšie. Nechajme sa však prekvapiť.

Foto: Getty

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 02.jún 2020

Ako nosiť mandarínkovú farbu?

Šťavnatá, exotická a dobrodružná farba, ktorá dostala názov po obľúbenom citruse, bude zrejme najväčším farebným hitom tejto jari a leta. Predpovedali to...


Trendy móda | 02.jún 2020

Nová podoba boho štýlu

Bohémsky štýl sa stal v posledných rokoch synonymom leta. Jeho exotické prvky, dobrodružné elementy nám poskytujú priestor ukázať svoju odpútanejšiu stránku...


Trendy móda | 02.jún 2020

Ako nosiť čelenky?

Minulú sezónu sme sa zamilovali do mäkkých, retro čeleniek, ktoré oživila značka Prada. Aké čelenky sa budú nosiť túto jar...


Trendy móda | 02.jún 2020

5 farieb, ktoré premenia každý outfit na...

Medzi najväčšie farebné trendy tejto sezóny neodmysliteľne patrí napríklad mandarínková, korálovo ružová či šafránovo žltá. Farby ako biela, svetloružová či...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Ako nosiť športové sandále?

Vnímanie turistických sandálov sa v poslednej dobe zmenilo o 180 stupňov. Kedysi nenáviden...

Jarné účesy z Instagramu

Účesy, ktoré zvládne každý. Môžete si nimi skrášliť prácu z domu alebo sa v nich vybrať do...

Must-have kúsky na jar

Ak plánujete svoj jarný či letný šatník dopĺňať, máme pre vás 12 tipov. Do týchto kúskov sa túto sez...