Haute couture sa voľne prekladá ako vysoká móda. To, čo si však pod týmto pojmom predstavujeme sa veľmi líši. Určite sa však zhodneme, že haute couture kolekcie sú dych-berúce, opulentné, niekedy avantgardné, odvážne a prelomové. Čo však haute couture naozaj predstavuje a aká je jej úloha?

 

hautecouture

 

 

Výraz haute couture je vo Francúzsku dokonca právne ošetrený, aby sa predchádzalo jeho zneužívaniu. Niektoré módne domy alebo dizajnéri zneužívali tento termín na pomenovanie svojich kolekcií, ktoré pritom vôbec nespĺňali charakteristiky tohto typu tvorby. Tento titul udeľuje Chambre de commerce et d’industrie de Paris a na to, aby módny dom mohol na pomenovanie svojej kolekcie používať pomenovanie haute couture musí spĺňať tieto body:

1. Musí mať ateliér v Paríži, kde zamestnáva aspoň 15 ľudí
2. Počas roka musí vytvoriť minimálne 2 modely na zákazku pre súkromného klienta
3. Dvakrát do roka musí odprezentovať kolekciu pozostávajúcu z outfitov na denné a večerné nosenie, pričom ich musí byť minimálne 50

 

3

 

Módne domy, ktorým je udelený status haute couture ďalej formujú Chambre Syndicale de la Haute Couture, ktorého členovia sú rozdelení do týchto kategórií: oficiálni (stálice ako Dior, Chanel či Givenchy), korešpondenti (zahraniční členovia ako Armani, Valentino), hostia (nové značky, mladé talenty), šperky, doplnky. Oficiálny zoznam značiek, ktoré sú súčasťou haute couture komory nájdete tu.

Ceny haute couture modelov sú závratné. Sú však odrazom tých najkreatívnejších vízií módnych domov, používajú sa v nich tie najluxusnejšie a najunikátnejšie materiály, pričom na jedinom modeli pokojne môže pracovať až 12 ľudí. Tieto modely navyše trvá zhotoviť celé dni, niekedy aj týždne či mesiace, čo sa následne odráža na výslednej cene, ktorá môže dosahovať aj 7-ciferné sumy. Najnovšie štatistiky hovoria, že na svete je dokopy iba okolo 4000 tisíc ľudí, ktorí nakupujú haute couture, medzi nimi napríklad Daphne Guiness, jordánska Kráľovná Rania, modelka Lena Perminova. Napriek tomu, vytvoriť haute couture nie je pre módne domy záležitosťou pre vytváranie zisku, ale skôr dobrá reklama.

 

1 2

 

Aká je úloha haute couture?

Úloha haute couture spočíva v demonštrácií tých najodvážnejších vízií módneho domu, najprogresívnejších predstáv a obrovského umeleckého vkladu od prvých skíc až po remeselnú zručnosť krajčírov. Prepája unikátnosť s talentom, vďaka čomu vznikajú kúsky, ktoré sa následne ocitnú v šatníkoch súkromných zberateľov, prípadne v múzeách. Ide o umelecké diela, ktorých hodnota častokrát predstavuje pre nakupujúcich investíciu.

Najnovšie kolekcie z Haute Couture Week-u si môžete pozrieť tu.

Foto: Getty, archív Dior, Chanel

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 18.feb 2019

Ako sa nosí farba roku 2019?

Už minulý rok oznámila značka Pantone, že farbou pre rok 2019 sa stáva Living Coral. Jej pozitivita, jemnosť aj rôznorodosť...


Trendy móda | 18.feb 2019

PUMA uvádza kolaboráciu s In-N-Out

Netradičné spojenie jedla, športu a módy, to je kolaborácia značky PUMA a amerického reťazca In-N-Out presláveného svojimi hamburgermi.  


Módne ikony | 18.feb 2019

Najštýlovejšie insta moms

Instagram nám dokázal, že materstvom sa nevzdávame nášho osobného štýlu, práve naopak. Privádzame ho do dokonalosti práve vďaka nedokonalosti uponáhľaného...


Celebrity | 18.feb 2019

Victoria Beckham uvedie vlastnú kozmetic...

Dizajnérka má za sebou beauty kolaboráciu so značkou Esteé Lauder, no tento rok uvedie vlastnú líniu dekoratívnej kozmetiky aj starostlivosti...

podbanske resort 300x600

banner.300x600 miluska

podbanske resort 300x600

banner.300x600 miluska

zima 2018 topfashion vpravo

 tlacitko kupit2

valentyn banner 300x300

Naše tipy

Nový veľký trend: Škaredé šaty

Škaredá móda je tu s nami už dlhšie, no pokiaľ ste si mysleli, že už pomaly prestáva verejnosť ...

Nový džínsový trend: Colorblock Jeans

Niekedy sú také dni, kedy nemáte chuť vymýšľať, čo na seba. Siahnete po obľúbených džínsoch a oversi...

Kabelkové trendy na rok 2019

Väčšina z nás nakupuje kabelky s tým, že s nimi počíta nejaký ten rok. Ide teda najmä...