Haute couture sa voľne prekladá ako vysoká móda. To, čo si však pod týmto pojmom predstavujeme sa veľmi líši. Určite sa však zhodneme, že haute couture kolekcie sú dych-berúce, opulentné, niekedy avantgardné, odvážne a prelomové. Čo však haute couture naozaj predstavuje a aká je jej úloha?

 

hautecouture

 

 

Výraz haute couture je vo Francúzsku dokonca právne ošetrený, aby sa predchádzalo jeho zneužívaniu. Niektoré módne domy alebo dizajnéri zneužívali tento termín na pomenovanie svojich kolekcií, ktoré pritom vôbec nespĺňali charakteristiky tohto typu tvorby. Tento titul udeľuje Chambre de commerce et d’industrie de Paris a na to, aby módny dom mohol na pomenovanie svojej kolekcie používať pomenovanie haute couture musí spĺňať tieto body:

1. Musí mať ateliér v Paríži, kde zamestnáva aspoň 15 ľudí
2. Počas roka musí vytvoriť minimálne 2 modely na zákazku pre súkromného klienta
3. Dvakrát do roka musí odprezentovať kolekciu pozostávajúcu z outfitov na denné a večerné nosenie, pričom ich musí byť minimálne 50

 

3

 

Módne domy, ktorým je udelený status haute couture ďalej formujú Chambre Syndicale de la Haute Couture, ktorého členovia sú rozdelení do týchto kategórií: oficiálni (stálice ako Dior, Chanel či Givenchy), korešpondenti (zahraniční členovia ako Armani, Valentino), hostia (nové značky, mladé talenty), šperky, doplnky. Oficiálny zoznam značiek, ktoré sú súčasťou haute couture komory nájdete tu.

Ceny haute couture modelov sú závratné. Sú však odrazom tých najkreatívnejších vízií módnych domov, používajú sa v nich tie najluxusnejšie a najunikátnejšie materiály, pričom na jedinom modeli pokojne môže pracovať až 12 ľudí. Tieto modely navyše trvá zhotoviť celé dni, niekedy aj týždne či mesiace, čo sa následne odráža na výslednej cene, ktorá môže dosahovať aj 7-ciferné sumy. Najnovšie štatistiky hovoria, že na svete je dokopy iba okolo 4000 tisíc ľudí, ktorí nakupujú haute couture, medzi nimi napríklad Daphne Guiness, jordánska Kráľovná Rania, modelka Lena Perminova. Napriek tomu, vytvoriť haute couture nie je pre módne domy záležitosťou pre vytváranie zisku, ale skôr dobrá reklama.

 

1 2

 

Aká je úloha haute couture?

Úloha haute couture spočíva v demonštrácií tých najodvážnejších vízií módneho domu, najprogresívnejších predstáv a obrovského umeleckého vkladu od prvých skíc až po remeselnú zručnosť krajčírov. Prepája unikátnosť s talentom, vďaka čomu vznikajú kúsky, ktoré sa následne ocitnú v šatníkoch súkromných zberateľov, prípadne v múzeách. Ide o umelecké diela, ktorých hodnota častokrát predstavuje pre nakupujúcich investíciu.

Najnovšie kolekcie z Haute Couture Week-u si môžete pozrieť tu.

Foto: Getty, archív Dior, Chanel

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 18.jún 2019

Titul kabelka leta získava...

Bottega Venetta Pouch! Aj keď ju podľa názvu možno nepoznáte, určite ste ju už videli či už na Instagrame, červenom...


Trendy móda | 18.jún 2019

Shades of Green

Zelená sa dostávala na výslnie veľmi dlho a veľmi pomaly. Začalo to doplnkami, neskôr sme prešli na celé outfity. Po Millennial...


Trendy móda | 18.jún 2019

Ako nosiť biele tričko?

Klasické biele tričko je veľmi podceňovaným kúskom aj napriek tomu, že ho trendy nikdy nedokázali vytlačiť zo scény. V našich...


Trendy móda | 14.jún 2019

Letné klasiky pre každý šatník

Poznáte to, každý rok, každú sezónu a niekedy aj každý týždeň sa dozvedáme o nových trendoch. Tak, ako rýchlo prídu...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Dovolenková móda: Resort 2019

Už je to rok, odkedy nám módne domy predstavili módne trendy pre naše tohtoročné letné dovolenky. Ko...

Originálne suveníry z dovolenky

Každý má niečo, čo si jednoducho musí priniesť z každej dovolenky a výletu. Pre niekoho to sú magnet...

Sarong je späť!

A stal sa z neho jeden z najväčších must-haves sezóny! Bývalý plážový kúsok sa však už nenosí iba k ...