Veľa sa o nej hovorí, no nikto vám nevysvetlil, ako presedlať na ekologickejšiu, etickejšiu a udržateľnejšiu módu? Prinášame vám 5 krokov, s ktorými vám to pôjde jednoznačne ľahšie.

eco

 

 

1. Swapping & second hands

Swapping alebo second handy sú ideálnymi príležitosťami ako prísť k novým kúskom, ale sa aj zbaviť tých starých. Namiesto toho, aby ste nepotrebné oblečenie jednoducho vyhodili do koša, skúste ho vymeniť medzi kamarátkami, alebo sa zúčastnite organuzovaných swapping eventov, ktorých je stále viac.

 

2. Využiteľnosť

Predtým, ako si kúpite novú vec, zamyslite sa nad tým, či ju využijete. Zlaté pravidlo udržateľnosti hovorí o tom, že jednu vec by sme sin a seba mali dať aspoň 30. krát. Pokiaľ vám to kvalita alebo dizajn produktu neumožňuje, rozmyslite si to.

 

3. Uvedomelosť + dostupnosť

Nakupovať udržateľnú módu nie je jednoduché ani po finančnej stránke. Práve preto by sme nemali nakupovať výhradne trendy kúsky, ktoré len obohatia našu zbierku oblečenia, ale nadčasové kúsky, ktoré vám vydržia roky. Čo sa týka cenovej dostupnosti, už aj veľké značky ako Mango, H&M, Zara či online predajca ASOS si začínajú uvedomovať dôležitosť udržateľnej módy a každú sezónu tak pedstavia ekologické a etické kolekcie. Basic kúsky za výhodné ceny preto nájdete aj u nich.

 

4. Starostlivosť

Starajte sa o svoje oblečenie tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie. To znamená, že nemusíte obyčajné tričko zakaždým vyprať na 70 stupňoch a nemusíte tiež pri každej príležitosti používať sušičku. Oblečenie znečistené bežným nosením bez škvŕn dokonale vyperiete aj na 30 stupňoch.

 

5. Vzdelávajte sa

Ak značka neuvádza z čoho je produkt vyrobený, prípadne kde bol vyrobený, nebojte sa pýtať. Urobte si svoj vlastný prieskum o značkách, ktoré sú na dobrej ceste za udržateľnosťou a snažte sa ich podporiť. Zoznam, ako aj hodnotenie udržateľnosti značiek nájdete napríklad na stránke rankbrand.org.

Ak sa vám nedarí nájsť medzi udržateľnými značkami to, čo práve hľadáte, nájdite inšpiráciu v našich článkoch!

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Oblečenie

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Obuv

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Tašky

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Plavky

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Šperky

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 18.sep 2018

H&M predstavuje exkluzívnu, udržateľnú k...

Aj módne reťazce vedia, že budúcnosť patrí udržateľnosti. Značka H&M je jednou z prvých, ktorá si to uvedomila a priniesla svojim zákazníkom...


Celebrity | 18.sep 2018

Emmy Awards 2018: Red Carpet

Prestížne americké ocenenie Emmy Awards bola včera v noci udelené po 70. krát. Ceny si prevzali najlepšie televízne seriály v...


Trendy móda | 17.sep 2018

5 streetstylových trendov z NYFW

Aj napriek tomu, že nás zatiaľ tešia teplé, slnečné dni, jesenná móda pomaly nahrádza letnú. Vidieť je to aj v...


Módne ikony | 17.sep 2018

Modelky off-duty na NYFW

Módne ikony, influencerky, bloggerky sú jednou kategóriou, ktorú môžeme počas Týždňov módy zahliadnuť v uliciach, Tú druhú zase tvoria modelky...

tf leto 2018 baner

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Kuchárska kniha pre Instagram

Čo pravidelne zaplavuje vaše sociálne siete okrem štýlových outfitov? U nás je to okrem čarovných de...

Najlepšie filmy z módneho prostredia

Pokiaľ už máte zhliadnuté všetky módne dokumenty, je na čase siahnuť po fiktívnych filmoch, ktoré sa...

Najštýlovejšie televízne seriály

Kinematografia, filmová či televízna produkcia musí mať na mysli nielen pútavý dej, ale aj vizuálnu ...