Veľa sa o nej hovorí, no nikto vám nevysvetlil, ako presedlať na ekologickejšiu, etickejšiu a udržateľnejšiu módu? Prinášame vám 5 krokov, s ktorými vám to pôjde jednoznačne ľahšie.

eco

 

 

1. Swapping & second hands

Swapping alebo second handy sú ideálnymi príležitosťami ako prísť k novým kúskom, ale sa aj zbaviť tých starých. Namiesto toho, aby ste nepotrebné oblečenie jednoducho vyhodili do koša, skúste ho vymeniť medzi kamarátkami, alebo sa zúčastnite organuzovaných swapping eventov, ktorých je stále viac.

 

2. Využiteľnosť

Predtým, ako si kúpite novú vec, zamyslite sa nad tým, či ju využijete. Zlaté pravidlo udržateľnosti hovorí o tom, že jednu vec by sme sin a seba mali dať aspoň 30. krát. Pokiaľ vám to kvalita alebo dizajn produktu neumožňuje, rozmyslite si to.

 

3. Uvedomelosť + dostupnosť

Nakupovať udržateľnú módu nie je jednoduché ani po finančnej stránke. Práve preto by sme nemali nakupovať výhradne trendy kúsky, ktoré len obohatia našu zbierku oblečenia, ale nadčasové kúsky, ktoré vám vydržia roky. Čo sa týka cenovej dostupnosti, už aj veľké značky ako Mango, H&M, Zara či online predajca ASOS si začínajú uvedomovať dôležitosť udržateľnej módy a každú sezónu tak pedstavia ekologické a etické kolekcie. Basic kúsky za výhodné ceny preto nájdete aj u nich.

 

4. Starostlivosť

Starajte sa o svoje oblečenie tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie. To znamená, že nemusíte obyčajné tričko zakaždým vyprať na 70 stupňoch a nemusíte tiež pri každej príležitosti používať sušičku. Oblečenie znečistené bežným nosením bez škvŕn dokonale vyperiete aj na 30 stupňoch.

 

5. Vzdelávajte sa

Ak značka neuvádza z čoho je produkt vyrobený, prípadne kde bol vyrobený, nebojte sa pýtať. Urobte si svoj vlastný prieskum o značkách, ktoré sú na dobrej ceste za udržateľnosťou a snažte sa ich podporiť. Zoznam, ako aj hodnotenie udržateľnosti značiek nájdete napríklad na stránke rankbrand.org.

Ak sa vám nedarí nájsť medzi udržateľnými značkami to, čo práve hľadáte, nájdite inšpiráciu v našich článkoch!

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Oblečenie

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Obuv

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Tašky

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Plavky

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Šperky

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 14.nov 2018

Len vďaka štýlovému kabátu sa z vás stan...

Vyjadriť v dnešnej dobe svoju individualitu a zároveň vyzerať štýlovo nie je vôbec ťažké, no musíte mať k tomu určité...


Trendy móda | 13.nov 2018

Pravidlá francúzskeho šatníka

Francúzky to s módou vedia. Inšpirujú nás svojim výberom oblečenia a kreatívnym kombinovaním rôznych kúskov, z ktorých zakaždým vyčarujú elegantný...


Trendy móda | 09.nov 2018

Ako nosiť kabát v ťavej farbe?

Určite ho v nejakej podobe máte doma aj vy. Vlnený, trench coat, s dvojradovým zapínaním či zavinovací. Kabát v ťavej...


Trendy móda | 09.nov 2018

Ako nosiť páperovú bundu?

Páperové bundy sú tu s nami už od minulej zimy a vyzerá to tak, že neustále naberajú na popularite. Tento...

tuireisecenter dovolenka 2

tuireisecenter dovolenka 2

01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Vans vytvorilo vesmírnu kolaboráciu

Po vzore mnohých svetových značiek, aj Vans sa vrhá do množstva zaujímavých kolaborácií. Tou najnovš...

FILA Disruptor sa stali topánkami roka

Špecializovaný portál Footwear News každoročne vyberá najpopulárnejšie a najvplyvnejšie topánky, kto...

Kniha Dior by Roger Vivier je stvorená p...

Roger Vivier sa pripojil do módneho domu Dior v roku 1953, od kedy vytvoril niekoľko ikonických, lux...