Veľa sa o nej hovorí, no nikto vám nevysvetlil, ako presedlať na ekologickejšiu, etickejšiu a udržateľnejšiu módu? Prinášame vám 5 krokov, s ktorými vám to pôjde jednoznačne ľahšie.

eco

 

 

1. Swapping & second hands

Swapping alebo second handy sú ideálnymi príležitosťami ako prísť k novým kúskom, ale sa aj zbaviť tých starých. Namiesto toho, aby ste nepotrebné oblečenie jednoducho vyhodili do koša, skúste ho vymeniť medzi kamarátkami, alebo sa zúčastnite organuzovaných swapping eventov, ktorých je stále viac.

 

2. Využiteľnosť

Predtým, ako si kúpite novú vec, zamyslite sa nad tým, či ju využijete. Zlaté pravidlo udržateľnosti hovorí o tom, že jednu vec by sme sin a seba mali dať aspoň 30. krát. Pokiaľ vám to kvalita alebo dizajn produktu neumožňuje, rozmyslite si to.

 

3. Uvedomelosť + dostupnosť

Nakupovať udržateľnú módu nie je jednoduché ani po finančnej stránke. Práve preto by sme nemali nakupovať výhradne trendy kúsky, ktoré len obohatia našu zbierku oblečenia, ale nadčasové kúsky, ktoré vám vydržia roky. Čo sa týka cenovej dostupnosti, už aj veľké značky ako Mango, H&M, Zara či online predajca ASOS si začínajú uvedomovať dôležitosť udržateľnej módy a každú sezónu tak pedstavia ekologické a etické kolekcie. Basic kúsky za výhodné ceny preto nájdete aj u nich.

 

4. Starostlivosť

Starajte sa o svoje oblečenie tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie. To znamená, že nemusíte obyčajné tričko zakaždým vyprať na 70 stupňoch a nemusíte tiež pri každej príležitosti používať sušičku. Oblečenie znečistené bežným nosením bez škvŕn dokonale vyperiete aj na 30 stupňoch.

 

5. Vzdelávajte sa

Ak značka neuvádza z čoho je produkt vyrobený, prípadne kde bol vyrobený, nebojte sa pýtať. Urobte si svoj vlastný prieskum o značkách, ktoré sú na dobrej ceste za udržateľnosťou a snažte sa ich podporiť. Zoznam, ako aj hodnotenie udržateľnosti značiek nájdete napríklad na stránke rankbrand.org.

Ak sa vám nedarí nájsť medzi udržateľnými značkami to, čo práve hľadáte, nájdite inšpiráciu v našich článkoch!

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Oblečenie

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Obuv

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Tašky

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Plavky

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Šperky

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 17.júl 2018

Rimowa sa spojila so značkou Fendi

Po tom, ako značka luxusnej batožiny Rimowa predstavila uniktánu kolaboráciu s Virgilom Ablohom, pridáva ďalšiu. Tentokrát so značkou Fendi.  


Trendy móda | 17.júl 2018

Kolekcia Burberry x Opening Ceremony

Značka Burberry sa spojila s Opening Ceremony, ktorá dodala klasickému tartan moderný a farebný nádych. Kolekcia tak pokračuje v trende...


Trendy móda | 17.júl 2018

15 personalizovateľných značiek

V dnešnom svete si skutočne máme z čoho vyberať a netýka sa to len módy. Ak chcú však značky zaujať...


Trendy móda | 16.júl 2018

Ako nosiť prúžky?

Prúžky a leto k sebe idú dohromady. Skúste však klasický námornícky look vymeniť za niečo kreatévnejšie, odvážnejšie a modernejšie. Našli...

tf leto 2018 baner

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Plavkové trendy podľa Kim Kardashian

Kim Kardashian je priekopníčkou v plavkovej móde. Je známe svojim odvážnym štýlom, ktorý častokrát v...

Ako sa obliecť na pool party?

Leto sa nezaobíde bez štýlových pool parties! Pokiaľ sa žiadnu nechystáte zorganizovať, určite budet...

Najlepšie plážové kluby na svete

Ak patríte aj vy k tým cestovateľom, ktorí si radi doprajú dávku exkluzivity a luxusu počas letnej d...