Veľa sa o nej hovorí, no nikto vám nevysvetlil, ako presedlať na ekologickejšiu, etickejšiu a udržateľnejšiu módu? Prinášame vám 5 krokov, s ktorými vám to pôjde jednoznačne ľahšie.

eco

 

 

1. Swapping & second hands

Swapping alebo second handy sú ideálnymi príležitosťami ako prísť k novým kúskom, ale sa aj zbaviť tých starých. Namiesto toho, aby ste nepotrebné oblečenie jednoducho vyhodili do koša, skúste ho vymeniť medzi kamarátkami, alebo sa zúčastnite organuzovaných swapping eventov, ktorých je stále viac.

 

2. Využiteľnosť

Predtým, ako si kúpite novú vec, zamyslite sa nad tým, či ju využijete. Zlaté pravidlo udržateľnosti hovorí o tom, že jednu vec by sme sin a seba mali dať aspoň 30. krát. Pokiaľ vám to kvalita alebo dizajn produktu neumožňuje, rozmyslite si to.

 

3. Uvedomelosť + dostupnosť

Nakupovať udržateľnú módu nie je jednoduché ani po finančnej stránke. Práve preto by sme nemali nakupovať výhradne trendy kúsky, ktoré len obohatia našu zbierku oblečenia, ale nadčasové kúsky, ktoré vám vydržia roky. Čo sa týka cenovej dostupnosti, už aj veľké značky ako Mango, H&M, Zara či online predajca ASOS si začínajú uvedomovať dôležitosť udržateľnej módy a každú sezónu tak pedstavia ekologické a etické kolekcie. Basic kúsky za výhodné ceny preto nájdete aj u nich.

 

4. Starostlivosť

Starajte sa o svoje oblečenie tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie. To znamená, že nemusíte obyčajné tričko zakaždým vyprať na 70 stupňoch a nemusíte tiež pri každej príležitosti používať sušičku. Oblečenie znečistené bežným nosením bez škvŕn dokonale vyperiete aj na 30 stupňoch.

 

5. Vzdelávajte sa

Ak značka neuvádza z čoho je produkt vyrobený, prípadne kde bol vyrobený, nebojte sa pýtať. Urobte si svoj vlastný prieskum o značkách, ktoré sú na dobrej ceste za udržateľnosťou a snažte sa ich podporiť. Zoznam, ako aj hodnotenie udržateľnosti značiek nájdete napríklad na stránke rankbrand.org.

Ak sa vám nedarí nájsť medzi udržateľnými značkami to, čo práve hľadáte, nájdite inšpiráciu v našich článkoch!

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Oblečenie

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Obuv

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Tašky

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Plavky

5 najštýlovejších udržateľných značiek: Šperky

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 18.feb 2019

Ako sa nosí farba roku 2019?

Už minulý rok oznámila značka Pantone, že farbou pre rok 2019 sa stáva Living Coral. Jej pozitivita, jemnosť aj rôznorodosť...


Trendy móda | 18.feb 2019

PUMA uvádza kolaboráciu s In-N-Out

Netradičné spojenie jedla, športu a módy, to je kolaborácia značky PUMA a amerického reťazca In-N-Out presláveného svojimi hamburgermi.  


Módne ikony | 18.feb 2019

Najštýlovejšie insta moms

Instagram nám dokázal, že materstvom sa nevzdávame nášho osobného štýlu, práve naopak. Privádzame ho do dokonalosti práve vďaka nedokonalosti uponáhľaného...


Celebrity | 18.feb 2019

Victoria Beckham uvedie vlastnú kozmetic...

Dizajnérka má za sebou beauty kolaboráciu so značkou Esteé Lauder, no tento rok uvedie vlastnú líniu dekoratívnej kozmetiky aj starostlivosti...

podbanske resort 300x600

banner.300x600 miluska

podbanske resort 300x600

banner.300x600 miluska

zima 2018 topfashion vpravo

 tlacitko kupit2

valentyn banner 300x300

Naše tipy

Nový veľký trend: Škaredé šaty

Škaredá móda je tu s nami už dlhšie, no pokiaľ ste si mysleli, že už pomaly prestáva verejnosť ...

Nový džínsový trend: Colorblock Jeans

Niekedy sú také dni, kedy nemáte chuť vymýšľať, čo na seba. Siahnete po obľúbených džínsoch a oversi...

Kabelkové trendy na rok 2019

Väčšina z nás nakupuje kabelky s tým, že s nimi počíta nejaký ten rok. Ide teda najmä...