Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Módne ikony / 26. október 2012

Fotograf Mario Testino rekapituluje svoju tvorbu

Meno fotografa Maria Testina je v súčasnosti natoľko zvučné, že Múzeum výtvarných umení v Bostone sa mu rozhodlo venovať priestor hneď v rámci dvoch samostatných výstav.Kým expozícia Mario Testino: In Your Face pozostáva zo zbierky módnych fotografií a snímok celebrít, druhá výstava Mario Testino: British Royal Portraits zachytáva osudy kráľovskej rodiny od 70. rokov po súčasnosť.

Fotograf Mario Testino rekapituluje svoju tvorbu

26.10.2012

Meno fotografa Maria Testina je v súčasnosti natoľko zvučné, že Múzeum výtvarných umení v Bostone sa mu rozhodlo venovať priestor hneď v rámci dvoch samostatných výstav.

Mario_Testino_01

Mario_Testino_04Kým expozícia Mario Testino: In Your Face pozostáva zo zbierky módnych fotografií a snímok celebrít, druhá výstava Mario Testino: British Royal Portraits zachytáva osudy kráľovskej rodiny od 70. rokov po súčasnosť. Fotograf ponúka pohľad na svoju 30-ročnú tvorbu prostredníctvom 125 vlastnoručne vybraných obrázkov. Nechýbajú zábery top modeliek od Gisele Bündchen, Kate Moss až po Karlie Kloss, či hercov, spevákov alebo športovcov, nevynímajúc Brada Pitta, Nicole Kidman, Gwyneth Paltrow, Micka Jaggera, Madonnu, Lady Gaga, Davida Beckhama alebo Toma Bradyho. Do výberu kráľovských snímok sa dostali portrét princeznej Diany aj zásnubná fotografia princa Williama a Kate Middleton.

Napriek súčasnému úspechu to Mario Testino na začiatku svojej kariéry nemal vôbec ľahké. V rodnom Peru totiž pochopenie pre svoje umenie nenašiel. Namiesto toho si vyslúžil iba osočovanie a posmešky. "Keď ma stretli na ulici, nadávali mi," povedal v rozhovore pre The Observer. "Všetky moje výdavky išli na taxíky. Pre svoj štýl obliekania som si totiž nemohol dovoliť cestovať mestskou dopravou. Predstavte si len Davida Bowieho prechádzať sa po Ríme. Nebol som síce David Bowie, ale ľudom som sa musel zdať pomerne okázalý."

Mario_Testino_02

Mario_Testino_03Neslobodu, ktorú cítil vo vlastnej domovine, vymenil za šancu prejaviť svoju kreativitu vo Veľkej Británii, kam prišiel v roku 1977 ako 22-ročný. "Anglicko je krajinou, kde vládne veľká individualita. Ľudia tu majú svoj vlastný štýl, neprepadávajú trendom. Anglická delikátnosť a vtip sú neuveriteľné, navyše spojené s nesmiernou kreativitou," pokračuje Mario Testino. Jeho prvou fotografiou publikovanou v magazíne Vogue bol iba drobný záber v kaderníckom salóne.

Nasledujúce roky však pre šikovného fotografa znamenali viac ako plodné obdobie. Nafotil množstvo exkluzívnych kampaní, titulných obálok časopisov a členov kráľovskej rodiny v dôležitých životných okamihoch, pričom mnohé z fotografií sa dostanú na pôdu Spojených štátoch vôbec prvýkrát. Umelec si vyslúžil obdiv aj za svoju schopnosť rozpoznať silný potenciál svojich "objektov". Za svoju kariéru mu vďačí aj Gisele Bündchen, ktorú módny svet dlho prehliadal. "Nikomu sa nepáčila, nikto ju nechcel," vysvetľuje fotograf, "musel som si ju pre svoje fotenia doslova vybojovať, pretože všetci pochybovali, že ona je tá pravá. Hovorili, príliš veľa toho a onoho, ten nos, tie prsia a ten driek... Ale ja som vždy veril svojej posadnutosti."

Mario_Testino_05Mario Testino s Annou Wintour, šéfredaktorkou Vogue (vľavo) a modelkou Gisele Bündchen

Obe výstavy sponzorovali Nadja Swarovski a Stuart Weitzman. Ako inšpiráciu si môžete pozrieť krátky film Roberta Greima, v ktorom Testino približuje svoju tvorbu.

{vimeo}51643101{/vimeo}

Termíny výstav:

Mario Testino: In Your Face
21. október 2012 - 2. február 2013
Ann and Graham Gund Gallery

Mario Testino: British Royal Portraits
21. október 2012 - 16. jún 2013
Herb Ritts Gallery

pripravila: Anna Salvová
foto: Paul Marotta/Getty Images for Swarovski


 

    3073

    Súvisiace články