Dvojradové zapínanie, 10 gombíkov, vrecká s gombíkmi, opasok, vode-odolnosť, technický materiál. Tieto elementy charakterizovali pôvodné vnímanie trench coatu, kúsku navrhnutého na tvrdú prácu či dokonca boje na vojnovom poli. Odvtedy, kedy vznikol však prešlo veľa času a v modernej ére už neplní iba praktický, funkčný účel, práce naopak. Je ikonickým módnym kúskom, ktorý má vo svojom šatníku ohromné množstvo ľudí, mužov a žien. Ako sa začala jeho cesta a akým vývojom prešiel?

 

trench

 

 

Dve britské značky Burberry a Aquascutum sa už dlhé roky „hádajú“ o tom, kto vynašiel trench coat. Nech je pravda kdekoľvek, historické zdroje sa zhodujú na tom, že jeho začiatky sa datujú do 20.rokoch 19.storočia. Stojí za nim dvojica Charles Macintosh a Thomas Hancock, ktorí vynašli pogumovaný materiál určený do vlhkého, daždivého počasia v Anglicku. Vode-odolný plášť bol tak na svete a ako prví si ho obľúbili najmä rybári, poľovníci, prípadne jazdci na koňoch, ktorí oceňovali jeho vode-odolnú schopnosť a ochranu pred vetrom. Postupom času sa jeho vlastnosti menili, stával sa viac priedušným a vhodným na bežnejšie aktivity.

ernest shackleton 2Sir Ernest Shackleton v kabáte Burberry, 1907V roku 1853, významný londýnsky krajčír John Emary vyvinul inovovaný pršiplášť pod značkou Aquascutum (po latinsky štít pred vodou). Ďalší londýnsky krajčír, Thomas Burberry, v roku 1856 vytvoril svoju verziu tohto pršiplášťu, ktorý však využíval impregnované vlákna bavlny a vlny, ktoré viac pripomínali látku. Až v roku 1879 však vynašiel dodnes používaný materiál gabardén, ktorý bol dosiaľ najpriedušnejším a najľahším materiálom, ktorý si udržiaval svoje vode-odolné vlastnosti. Kabáty z tohto materiálu sa okamžite stali populárne medzi dobrodruhmi, letcami, ale aj vo vyššej spoločenskej vrstve v Londýne.

Do povedomia sa dostal vďaka Prvej svetovej vojne, kedy bol uniformou vyšších dôstojníkov. Kvôli vysokej cene týchto produktov však produkty značiek Aquascutum a Burberry nosili iba vyššie triedy, no lacnejšie napodobeniny na seba nenechali dlho čakať. Pôvodná verzia mala dvojradové zapínanie, opasok na stiahnutie v páse a dĺžku po kolená, pričom pôvodné modely boli ladené najmä v béžovej a khaki farbe. Neskôr však začali vznikať najrôznejšie verzie a typy tohto plášťu, ktoré sa zahrávali nielen s dĺžkou, farbou, ale aj potlačami a dizajnom detailov.

Počas Druhej svetovej vojny sa opäť trench coat stal súčasťou uniforiem, čoho výsledkom bola utilitariánska móda, ktorá si postupne získavala verejnosť aj kvôli romantizovaniu Hollywoodom. Postupne sa trench coat začal asociovať s gangstrami, detektívmi, špiónmi, zvodnými ženami zo strieborného plátna, a jeho popularita sa dostala do extrémnych výšin. Stala sa z neho ikona, ktorá si vybudovala kultový status. Mala ho na sebe Audrey Hepburn vo filme Raňajky u Tiffanyho, Marlene Dietrich vo filme Zahraničná Aféra a mnoho ďalších osobností vo filmoch aj v súkromnom živote.

Burberry a Aquascutum stále produkujú svoje dizajny tohto kúsku, pričom prvá spomínaná je zrejme s trench coatom asociovaná najviac. Vyrábajú ho však ďalšie svetové značky od Prady až po Louis Vuitton, ale aj reťazce ako ZARA či H&M.

 

1Marlene Dietrich, 1933

 

 

ww1 trenchZdravotné sestry počas Druhej svetovej vojny v zákopoch v Anglicku, 1944

 

 

trench5Humphrey Bogart, 40.roky

 

 

2Audrey Hepburn, Raňajky u Tiffanyho, 1963

 

 

3Jackie Kennedy Onasis, 1970

 

 

elle 9 grace kelly jessica lee trench coatGrace Kelly a Jessica Lee, 1977

 

 

allied brad pitt coat 850x1300Brad Pitt vo filme Allied, 2016

 

 

london fashion week fall 2018 street style day 3 and 4Trench coat v modernej móde

 

Trench collageTrench coat na prehliadkovom móle

Foto: Getty, Burberry, Imperial War Museum

Najnovšie zo sekcie módaArt Day: Daniela Olejníková

„Ilustrácia je pre mňa spôsob vyjadrenia názoru k téme či textu,“ hovorí Daniela, ktorá je jednou z najvýraznejších osobností slovenskej ilustrácie...


Trendy móda | 02.jún 2020

Ako nosiť mandarínkovú farbu?

Šťavnatá, exotická a dobrodružná farba, ktorá dostala názov po obľúbenom citruse, bude zrejme najväčším farebným hitom tejto jari a leta. Predpovedali to...


Trendy móda | 02.jún 2020

Nová podoba boho štýlu

Bohémsky štýl sa stal v posledných rokoch synonymom leta. Jeho exotické prvky, dobrodružné elementy nám poskytujú priestor ukázať svoju odpútanejšiu stránku...


Trendy móda | 02.jún 2020

Ako nosiť čelenky?

Minulú sezónu sme sa zamilovali do mäkkých, retro čeleniek, ktoré oživila značka Prada. Aké čelenky sa budú nosiť túto jar...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Ako nosiť športové sandále?

Vnímanie turistických sandálov sa v poslednej dobe zmenilo o 180 stupňov. Kedysi nenáviden...

Jarné účesy z Instagramu

Účesy, ktoré zvládne každý. Môžete si nimi skrášliť prácu z domu alebo sa v nich vybrať do...

Must-have kúsky na jar

Ak plánujete svoj jarný či letný šatník dopĺňať, máme pre vás 12 tipov. Do týchto kúskov sa túto sez...