Ženy boli múzami odjakživa, v umení aj v móde. Niektoré mali taký obrovský vplyv, že sa postarali o to, aby navždy zmenili vývoj a smerovanie módy. Dokonalým príkladom sú tieto kabelky, ktoré boli inšpirované známymi ženami.

Jane Birkin: Hermés Birkin

Príbeh o tom, ako vznikla Birkin už počul asi každý, no radi sa k nemu vrátime. Jane sa stretla s kreatívnym riaditeľom Hermés v lietadle, keď na neho vysypala obsah svojho ikonického prúteného košíka. Samozrejme sa aj stihla posťažovať, ako nevie nájsť ideálnu tašku, kde sa zmestí všetko, čo Jean-Louis Dumasa inšpirovalo a na svete zrazu bola Hermés Birkin.

 title

 

 

Audrey Hepbrun: Louis Vuitton Speedy 25

Módny dom Louis Vuitton vytvoril v roku 1930 rozmernejšiu a športovejšiu verziu kabeliek, ktorá bola pôvodne určená pre elitných cestovateľov pretože ponúkala dostatok miesta na všetky veci, ktoré pri cestovaní mohli potrebovať. Audrey si ju tak obľúbila, že požiadala Louis Vuitton, aby vytvorili o niečo menšiu kabelku na každodenné nosenie. Modely Speedy 30 tak bol doplnený o veľkosť 25.

2 

 

 

 

Coco Chanel: Chanel 2.55 Reissue

Gabrielle vytvorila kabelku 2.55 ako odozvu na meniaci sa životný štýl žien. Keď však na čelo módneho domu nastúpil Karl Lagerfeld, kabelka sa už nevyrábala a nahradil ju populárnejší model s ikonickým logom CC. Avšak Karl sa rozhodol vzdať Coco poctu aj tým, že je znovuuviedol na scénu.

3 

 

 

 

Grace Kelly: Hermés Kelly

Tento model kabelky sa pôvodne volal Haut à courroies a vznikla už v roku 1892. Grace sa prvýkrát dostala do ruky pri nakrúcaní filmu, kedy sa do nej okamžite zamilovala. Keď s ňou bola prvýkrát odfotená papparazzmi, spustila lavínu popularity a v roku 1977 bola kabelka premenovaná na Kelly. Dnes je najikonickejšou kabelkou v histórii.

4 

 

 

 

Jackie Kennedy: Gucci Jackie

Prvá dáma, ktorá sa stala módnou ikonou vďaka svojmu vycibrenému vkusu. Jej obľúbeným štýlom kabelky bola takzvaná hobo, ktorú mala častokrát prehodenú cez rameno. Ako prvý sa na tento štýl chytil módny dom Gucci, ktorý svoju kabelku pomenoval práve po Jackie.

6 

 

 

Princezná Diana: Dior Lady Dior

Lady Di bola obrovskou módnou ikonou aj preto, že častokrát sme ju mali možnosť zazrieť práve v najnovších dizajnových kreáciách. Lady Dior síce nebola navrhnutá na jej podnet, no po tom, ako bola Diane predstavená, si ju objednala v každej farbe a odvtedy sa stala súčasťou jej outfitov. Dnes si túto kabelku s Princeznou Dianou spája zrejme každý.

7 

 

 

Carine Roitfeld: Tom Ford Carine

Tom Ford a Carine sú blízkymi priateľmi. Jej štýl dizajnéra natoľko oslovil, že jej venoval niekoľko kúskov, ktoré po nej pomenoval. Medzi nimi je aj kabelka Carine.

8

 

 

Jessica Stam: Marc Jacobs Stam

Kandaská supermodelka, ktorá bola na vrchole na začiatku milénia inšpirovala svojho kamaráta Marca Jacobsa pri dizajne tejto kabelky. Bola navrhnutá tak, aby sa do nej pohodlne zmestil celé modelingové portfólio.

9

Foto: Getty, archív značiek

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 18.nov 2019

Christian Louboutin vytvoril kolekciu s ...

Vytvoril ikonický dizajnér topánok, Christian Louboutin, dokonalý vianočný darček? Vyzerá to tak. Spojil sa totiž s londýnskym Royal Ballet, s ktorým navrhol...


Trendy móda | 17.nov 2019

Čižmy ku mini, midi a maxi kúskom

Vybrať tú správnu obuv ku šatám a sukniam je niekedy omnoho náročnejšie ako v prípade nohavíc. Poradíme vám, aké typy čižiem sa...


Trendy móda | 16.nov 2019

História nylonových pančúch

Silonky, ako sa im ľudovo hovorí, sú v našich šatníkoch už od roku 1939, kedy ich verejnosti predstavila firma DuPont. Odvtedy...


Trendy móda | 16.nov 2019

Ako nosiť oversized svetre?

Na jeseň a v zime nie je takmer nič lepšie, ako hodiť na seba pohodlný, mäkký a teplý sveter, ktorý...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Very Ralph: Životný príbeh módneho velik...

Ralph Lauren je jednou z najväčších a zároveň posledných žijúcich módnych ikon na svete. 80-ročný za...

Ligotavá jeseň v znamení minimalizmu

Jeseň je na jednej strane krásna, farebná a romantická, no niekedy dokáže byť aj poriadne melan...

Jesenné deco trendy

Ak aj vy uvažujete nad jemným upgrade-om vášho interiéru, poradíme vám, aké kúsky si vybrať. Medzi n...