Rok 2019 rovnako ako pár predchádzajúcich, je rokom tenisiek. Nosia sa najmä extravagantné, športové modely s retro nádychom, ktoré pripomínajú obuv našich rodičov z 90.rokov. Aj napriek tomu dokázal jeden pár tenisiek pretrvať a vybudoval si status ikony. Predstavujeme vám Converse Chuck Taylor.

 

converse

 

 

Značka Converse začala vyrábať tenisky v roku 1917. Určené boli primárne na basketbal. V tomto období aj vznikli prvé Chuck Taylor All-Stars, avšak v roku 1922 prešli kompletným redizajnom, ktorý mal zabezpečiť viac funkčnosti, ktorú si šport vyžaduje. Pomenované sú po obchodníkovi, Chuckovi Taylorovi, ktorý sa podpísal pod ich dizajn aj praktické parametre. Ako sa tento ikonický model tenisiek vyvíjal v priebehu rokov?

Firma Convers Rubber Sole Company vznikla v roku 1908, založil ju Marquis Mills s ideou výroby topánok s gumenou podrážkou, ktoré mali pokryť dieru na trhu a vytvoriť tak obuv pre basketbal, šport, ktorého popularita závratne stúpala. Do tej doby tenisky ako ich poznáme neexistovali a Converse tak ponúkala jedinečnú, profesionálnu obuv pre športovcov.

 

1Prvý dizajn Converse Chuck Taylor All-Star

 

V roku 1921 bol Chuck Taylor prijatý do firmy Converse na pozíciu obchodného zástupcu. Od svojho nástupu sa však postaral o množstvo dizajnových vylepšení aj funkčných inovácií.

V roku 1922 sa tak zrodil modely tenisiek, aký poznáme dodnes. Medzi jeho najznámejšie zmeny patrí napríklad logo firmy umiestnené na členku, ktoré malo basketbalistom poskytnúť ochranu.

Až do roku 1932 sa tento model tenisiek volal All- Stars. V tomto roku si však Chuck Taylor vyslúžil podstu a model bol premenovaný na Chuck Taylor All-Star.

Od 30.rokov už nosili Chuck Taylor All-Stars tí najlepší basketbalisti po celej Amerike.

Do roku 1936 sa tenisky vyrábali iba v svetlohnedej farbe s čiernym prešívaním. Prvý model v bielej farbe vznikol v tomto roku pri príležitosti Olympijských hier. Zároveň boli prvýkrát doplnené červenýma modrým prúžkom na podrážke, aké poznáme aj dnes. Boli súčasť športovej uniformy amerického tímu.

V nasledujúcich rokoch si získala značka Converse obrovskú popularitu medzi verejnosťou aj známymi osobnosťami či samotnými športovcami. V roku 1957 mala firma 80% podiel na trhu s teniskami.

 

2Elvis Presley v teniskách Chuck Taylor All-Star

 

V tom istom roku firma prišla na trh s novým modelom Chuck Taylor All-Stars, ktoré familiárne nazvala „oxford.“ Ide o tenisky, ktoré končili pri členkoch a dnes ich poznáme ako low-tops. Do tohto roku existovali iba tenisky siahajúce nad členky, pretože basketbalová obuv si vyžaduje spevnené členky. Tie dnes poznáme ako hi-tops.

Chuck Taylor zomrel v roku 1968 a odvtedy sa firma zmietala v kolotoči nepríjemnosti. Na päty jej stúpala konkurencia a to najmä značka Nike.
Dostupná cena, dizajn, versatilita sa postarali o to, že v 80. a 90.rokoch si tenisky Chuck Taylor obľúbili rôzne subkultúry a hudobné žánre. Milovali ich njväčšie rockové hviezdy, ale modelky či nezávislí umelci. Z Converse sa stala lifestylová značka, no ani to ju nezachránilo pred jej osudom.

Celé to vyvrcholilo bankrotom v roku 2001. Converse bola odkúpená práve svojim rivalom, značkou Nike. Tá sa však postarala o zmŕtvychvstanie ikonickej značky.

 

3Rihanna v Chuck Taylor All-Star 4Kaia Gerber v Chuck Taylor All-Star

 

Converse už nie je vnímaná ako športová či basketbalová obuv, nahradili ju iné, inovatívnejšie modely. Avšak svoje miesto si našla na trhu s lifestylovou obuvou. V jej dnešnej ponuke nájdeme nespočetné množstvo variácií Chuck Taylor All-Star. V ponuke sú kožené, klasické látkové, extra vysoké, prípadne v štýle balerínok. Každý si nájde to svoje, či už hľadá autentické modely a lá 1922, alebo bláznivé módne výstrelky.

 

5Converse x Off-White 6Converse x J.W. Anderson

 

Značka pravidelne spolupracuje s módnymi domami aj osobnosťami, s ktorými vytvára unikátne, limitované edície tenisiek Chuck Taylor. Medzi tie najpopulárnejšie patrí kolaborácia s Miley Cyrus, Chiarou Ferragni, značkou Off-White či dizajnérom J.W. Andersonom.

Foto: archív značky, Getty, Pinterest

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 25.máj 2019

Amazon spúšťa nový formát nakupovania mó...

Spoločnosť Amazon si spájame najmä s elektronikou či doplnkami do domácnosti, no len málokomu by napadlo navštíviť túto stránku pri...


Celebrity | 24.máj 2019

Prvá kolekcia Fenty je tu!

Len pred niekoľkými dňami oznámila skupina LVMH vznik novej značky, ktorú po kreatívnej stránke povedie Rihanna a dnes už máme...


Trendy móda | 24.máj 2019

Najštýlovejšie detské značky

Módny priemysel sa vyvíja po mnohých stránkach. Nie je to len prichádzajúcich a odchádzajúcich trendoch, ale aj o spôsobe, akým ku móde...


Celebrity | 24.máj 2019

Červený koberec na amfAR Gala

Súčasťou Filmového festivalu v Cannes je každý rok aj amfAR Gala. Galavečer sa uskutočňuje na podporu liečby a prevencie AIDS a HIV, zakaždým...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Najtrendovejšie materiály sezóny

Trendy sa netýkajú iba strihov, farieb či vzorov. Zasahujú aj do samotných materiálov, ktoré sa pri ...

Módna uniforma podľa Kate Moss

Ikonická Kate má síce vrchol modelingovej kariéry za sebou, avšak stále ju svet považuje za módnu ik...

Aimee Song uvádza vlastnú značku!

Pokiaľ vám meno Aimee Song nič nehovorí, určite poznáte jej „značku“ Song of Style. Aimee je zaklada...