Rok 2019 rovnako ako pár predchádzajúcich, je rokom tenisiek. Nosia sa najmä extravagantné, športové modely s retro nádychom, ktoré pripomínajú obuv našich rodičov z 90.rokov. Aj napriek tomu dokázal jeden pár tenisiek pretrvať a vybudoval si status ikony. Predstavujeme vám Converse Chuck Taylor.

 

converse

 

 

Značka Converse začala vyrábať tenisky v roku 1917. Určené boli primárne na basketbal. V tomto období aj vznikli prvé Chuck Taylor All-Stars, avšak v roku 1922 prešli kompletným redizajnom, ktorý mal zabezpečiť viac funkčnosti, ktorú si šport vyžaduje. Pomenované sú po obchodníkovi, Chuckovi Taylorovi, ktorý sa podpísal pod ich dizajn aj praktické parametre. Ako sa tento ikonický model tenisiek vyvíjal v priebehu rokov?

Firma Convers Rubber Sole Company vznikla v roku 1908, založil ju Marquis Mills s ideou výroby topánok s gumenou podrážkou, ktoré mali pokryť dieru na trhu a vytvoriť tak obuv pre basketbal, šport, ktorého popularita závratne stúpala. Do tej doby tenisky ako ich poznáme neexistovali a Converse tak ponúkala jedinečnú, profesionálnu obuv pre športovcov.

 

1Prvý dizajn Converse Chuck Taylor All-Star

 

V roku 1921 bol Chuck Taylor prijatý do firmy Converse na pozíciu obchodného zástupcu. Od svojho nástupu sa však postaral o množstvo dizajnových vylepšení aj funkčných inovácií.

V roku 1922 sa tak zrodil modely tenisiek, aký poznáme dodnes. Medzi jeho najznámejšie zmeny patrí napríklad logo firmy umiestnené na členku, ktoré malo basketbalistom poskytnúť ochranu.

Až do roku 1932 sa tento model tenisiek volal All- Stars. V tomto roku si však Chuck Taylor vyslúžil podstu a model bol premenovaný na Chuck Taylor All-Star.

Od 30.rokov už nosili Chuck Taylor All-Stars tí najlepší basketbalisti po celej Amerike.

Do roku 1936 sa tenisky vyrábali iba v svetlohnedej farbe s čiernym prešívaním. Prvý model v bielej farbe vznikol v tomto roku pri príležitosti Olympijských hier. Zároveň boli prvýkrát doplnené červenýma modrým prúžkom na podrážke, aké poznáme aj dnes. Boli súčasť športovej uniformy amerického tímu.

V nasledujúcich rokoch si získala značka Converse obrovskú popularitu medzi verejnosťou aj známymi osobnosťami či samotnými športovcami. V roku 1957 mala firma 80% podiel na trhu s teniskami.

 

2Elvis Presley v teniskách Chuck Taylor All-Star

 

V tom istom roku firma prišla na trh s novým modelom Chuck Taylor All-Stars, ktoré familiárne nazvala „oxford.“ Ide o tenisky, ktoré končili pri členkoch a dnes ich poznáme ako low-tops. Do tohto roku existovali iba tenisky siahajúce nad členky, pretože basketbalová obuv si vyžaduje spevnené členky. Tie dnes poznáme ako hi-tops.

Chuck Taylor zomrel v roku 1968 a odvtedy sa firma zmietala v kolotoči nepríjemnosti. Na päty jej stúpala konkurencia a to najmä značka Nike.
Dostupná cena, dizajn, versatilita sa postarali o to, že v 80. a 90.rokoch si tenisky Chuck Taylor obľúbili rôzne subkultúry a hudobné žánre. Milovali ich njväčšie rockové hviezdy, ale modelky či nezávislí umelci. Z Converse sa stala lifestylová značka, no ani to ju nezachránilo pred jej osudom.

Celé to vyvrcholilo bankrotom v roku 2001. Converse bola odkúpená práve svojim rivalom, značkou Nike. Tá sa však postarala o zmŕtvychvstanie ikonickej značky.

 

3Rihanna v Chuck Taylor All-Star 4Kaia Gerber v Chuck Taylor All-Star

 

Converse už nie je vnímaná ako športová či basketbalová obuv, nahradili ju iné, inovatívnejšie modely. Avšak svoje miesto si našla na trhu s lifestylovou obuvou. V jej dnešnej ponuke nájdeme nespočetné množstvo variácií Chuck Taylor All-Star. V ponuke sú kožené, klasické látkové, extra vysoké, prípadne v štýle balerínok. Každý si nájde to svoje, či už hľadá autentické modely a lá 1922, alebo bláznivé módne výstrelky.

 

5Converse x Off-White 6Converse x J.W. Anderson

 

Značka pravidelne spolupracuje s módnymi domami aj osobnosťami, s ktorými vytvára unikátne, limitované edície tenisiek Chuck Taylor. Medzi tie najpopulárnejšie patrí kolaborácia s Miley Cyrus, Chiarou Ferragni, značkou Off-White či dizajnérom J.W. Andersonom.

Foto: archív značky, Getty, Pinterest

Najnovšie zo sekcie módaCelebrity | 26.aug 2019

Kate Hudson založila udržateľnú značku

Kate je jednou z prvých celebrít, ktoré sa dali do vlastného podnikania. V roku 2013 založila značku športového oblečenia Fabletics, a tento rok...


Trendy móda | 23.aug 2019

Viac ako 150 značiek podpísalo „módny pa...

Nastávajú lepšie časy pre módny priemysel. Dôkazom toho je aj Fashion Pact, ktorý podpísalo 32 firiem reprezentujúcich viac ako 150...


Módne ikony | 23.aug 2019

Módne ikony zo seriálov

Nič nie je lepšie, keď sa pútavý dej spojí s dokonalými kostýmami. Niektoré seriály dokázali tieto dve stránky prepojiť a v podstate sa...


Módne prehliadky | 22.aug 2019

MBPFW odštartuje už 30.augusta

Koniec leta často býva nostlagický, avšak našťastie so sebou nesie aj niekoľko pozitív. Jedným z nich je štart týždňov módy. Ako...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

summer01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Beauty tajomstvá zo sveta

Predtým, ako sme boli obdarovaní tými najmodernejšími kozmetickými vychytávkami, si ľudia po celom s...

Dokonalá pokožka bez make-upu: Ako na to...

Pokiaľ aj vy patríte k tým z nás, ktorí si v lete nevedia predstaviť existovať pod vrstvou podkladov...

Zázrak na počkanie


Priekopnícka značka NIOD spôsobila v kozmetickom priemysle hotovú revolúciu. Za zložitými názvami pr...