Móda je zvláštne umenie, niekedy je elegantné a vznešené, inokedy zase odvážne a nepochopené. Platí to aj v prípade týchto šiat z histórie, ktoré si v priebehu rokov vybudovali status kultových práve kvôli tomu, že vzbudili obrovskú pozornosť verejnosti. Niektoré boli škandalózne a vulgárne, iné zase progresívne. Koľko z nich si viete predstaviť v dnešnom svete?

Theda Bara, 1917

Jedna z prvých hollywoodskych femme fatale vo filme Cleopatra. Väčšina scén s týmto kostýmom bola vystrihnutá, pretože herečka bola až príliš obnažená.

title

 

 

Jean Harlow, 1932

Blonďatá sexbomba si dovolila vo filme Red Dutst neobliecť podprsenku, či spôsobilo obrovké rozhorčenie spoločnosti.

2

 

 

Jean Harlow, 1933

Vo filme Dinner at Eigh mala zase na sebe až “príliš tesné šaty z vyzývavého materiálu.” Dnes je hodváb bežným štandardom.

3

 

 

Rita Hayworth, 1941

Odvážne negligé „určené do súkromia“ si dala na seba Rita Hayworth pri fotení do magazínu LIFE.

4

 

 

Marilyn Monroe, 1955

Zrejme jedny z najikonickejších šiat vôbec. Mala ich na sebe slávna Marilyn vo filme Slamený vdovec a pobúrila nimi nielen verejnosť, ale aj vlastného manžela, Joa Di Maggia.

5

 

 

Jayne Masfield, 1957

Populárna fotka, ktorá je dnes inšpiráciou aj pre mnohé meme na sociálnych sieťach. Jayne jedniznačne na seba strhla pozornosť v odvážnych slip dress.

6

 

 

Marilyn Monroe, 1962

Ďalšie ikonické šaty zo šatníka Marilyn, ktoré mala na sebe pri narodeninovej oslave prezidenta Kennedyho. O niekoľko rokov sa vydražili za 1,6 milióna dolárov.

7

 

 

Carroll Baker, 1964

Herečka si tieto šaty od Pierre Balmain obliekla na premiéru filmu a vzbudila taký obrovský rozruch, že prilákala obrovské masy ľudí, ktoré chceli aspoň na chvíľu zahliadnuť škandalózne šaty.

8

 

 

Lady Diana, 1980

Na tomto outfite by nebolo nič zlé, teda keby si pod sukňu dala Diana ešte spodničku. Vo svetle vraj odhalila až príliš.

9

 

 

Madonna, 1984

Začínajúca umelkyňa Madonna pobúrila verejnosť outfitom na odovzdávaní cien MTV, mala na sebe korzet, tylovú sukňu a opasok s nápisom BOY TOY. Vtedy ju väčšina odsúdila na neúspech.

10

 

 

 

Lady Diana, 1994

Malé čierne, ktoré si na seba dala Diana v tomto roku sú dnes známe ako najpopulárnejšie porozchodové šaty. Verejnosť nevedela stráviť fakt, že mala odhalené ramená.

11

 

 

Lil Kim, 1999

Tento outfit je odvážnym kúskom aj na dnešné pomery, no zároveň aj ďalej inšpiruje. Nedávno sa ním inšpirovala Nicki Minaj, ktorá však nemala na sebe overal, ale šaty.

12

 

 

Christina Aguilera, 2002

Za svoje outfity v období albumu Stripped bola Christina Aguilera extrémne odsudzovaná. Jej odvaha sa však stala inšpiráciou a šatkové topy nosíme dnes úplne bežne.

13

 

 

Lady Gaga, 2010

Lady Gaga dorazila na odovzdávanie cien VMA v outfite zo skutočného mäsa. Zvolila ho v rámci protestu proti americkým vojenským zákonom.

14

 

 

Miley Cyrus, 2015

Bývalá detská hviezda si prešla svojou rebelskou fázou, ktorej súčasťou boli tie najodvážnejšie outfity. Tento patril ešte k tým zahaľujúcejším.

15

Foto: Getty

Najnovšie zo sekcie módaMódne ikony | 21.apr 2019

Coachella Style podľa modeliek

Festival Coachella už síce skončil, no pre nás to znamená minimálne toľko, že stále môžeme čerpať inšpiráciu z kreatívnych outfitov, ktoré...


Módne ikony | 19.apr 2019

Beach Life podľa Austrálčaniek

Myslíte, že by sa váš život výrazne zmenil, keby ste mali pod oknami nekonečné pláže s bielym pieskom a dramatickými útesmi? Pre...


Trendy móda | 19.apr 2019

Swimwear 2019: Ktoré trendy nahradili mi...

Plánovanie letnej dovolenky začína byť čoraz aktuálnejšie pretože slnečné lúče nás jednoducho nabádajú myslieť na plážový relax zábavu pri bazéne...


Módne ikony | 18.apr 2019

Tehotenský štýl podľa Meghan Markle

Odvtedy, čo sa bývalá herečka, Meghan Markle, vydala za Princa Harryho, sa stala ostro sledovanou osobnosťou. Jej novým povinnostiam, aktivitám...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Angels

Naše tipy

Čo nosia modelky na jar?

Kde hľadáte inšpiráciu pre svoje outfity? V editoriáloch magazínov, na fotkách street stylu ale...

Neónové farby na 5 spôsobov

Kedy naposledy ste mali na sebe neónovú farbu? Ak je vašou poslednou spomienkou na ňu vo vašom šatní...

Kapsulový šatník na jar

Aj napriek neustále zrýchľujúcemu sa módnemu biznisu je možné vytvoriť si šatník, ktorý nepodľahne č...