Móda je zvláštne umenie, niekedy je elegantné a vznešené, inokedy zase odvážne a nepochopené. Platí to aj v prípade týchto šiat z histórie, ktoré si v priebehu rokov vybudovali status kultových práve kvôli tomu, že vzbudili obrovskú pozornosť verejnosti. Niektoré boli škandalózne a vulgárne, iné zase progresívne. Koľko z nich si viete predstaviť v dnešnom svete?

Theda Bara, 1917

Jedna z prvých hollywoodskych femme fatale vo filme Cleopatra. Väčšina scén s týmto kostýmom bola vystrihnutá, pretože herečka bola až príliš obnažená.

title

 

 

Jean Harlow, 1932

Blonďatá sexbomba si dovolila vo filme Red Dutst neobliecť podprsenku, či spôsobilo obrovké rozhorčenie spoločnosti.

2

 

 

Jean Harlow, 1933

Vo filme Dinner at Eigh mala zase na sebe až “príliš tesné šaty z vyzývavého materiálu.” Dnes je hodváb bežným štandardom.

3

 

 

Rita Hayworth, 1941

Odvážne negligé „určené do súkromia“ si dala na seba Rita Hayworth pri fotení do magazínu LIFE.

4

 

 

Marilyn Monroe, 1955

Zrejme jedny z najikonickejších šiat vôbec. Mala ich na sebe slávna Marilyn vo filme Slamený vdovec a pobúrila nimi nielen verejnosť, ale aj vlastného manžela, Joa Di Maggia.

5

 

 

Jayne Masfield, 1957

Populárna fotka, ktorá je dnes inšpiráciou aj pre mnohé meme na sociálnych sieťach. Jayne jedniznačne na seba strhla pozornosť v odvážnych slip dress.

6

 

 

Marilyn Monroe, 1962

Ďalšie ikonické šaty zo šatníka Marilyn, ktoré mala na sebe pri narodeninovej oslave prezidenta Kennedyho. O niekoľko rokov sa vydražili za 1,6 milióna dolárov.

7

 

 

Carroll Baker, 1964

Herečka si tieto šaty od Pierre Balmain obliekla na premiéru filmu a vzbudila taký obrovský rozruch, že prilákala obrovské masy ľudí, ktoré chceli aspoň na chvíľu zahliadnuť škandalózne šaty.

8

 

 

Lady Diana, 1980

Na tomto outfite by nebolo nič zlé, teda keby si pod sukňu dala Diana ešte spodničku. Vo svetle vraj odhalila až príliš.

9

 

 

Madonna, 1984

Začínajúca umelkyňa Madonna pobúrila verejnosť outfitom na odovzdávaní cien MTV, mala na sebe korzet, tylovú sukňu a opasok s nápisom BOY TOY. Vtedy ju väčšina odsúdila na neúspech.

10

 

 

 

Lady Diana, 1994

Malé čierne, ktoré si na seba dala Diana v tomto roku sú dnes známe ako najpopulárnejšie porozchodové šaty. Verejnosť nevedela stráviť fakt, že mala odhalené ramená.

11

 

 

Lil Kim, 1999

Tento outfit je odvážnym kúskom aj na dnešné pomery, no zároveň aj ďalej inšpiruje. Nedávno sa ním inšpirovala Nicki Minaj, ktorá však nemala na sebe overal, ale šaty.

12

 

 

Christina Aguilera, 2002

Za svoje outfity v období albumu Stripped bola Christina Aguilera extrémne odsudzovaná. Jej odvaha sa však stala inšpiráciou a šatkové topy nosíme dnes úplne bežne.

13

 

 

Lady Gaga, 2010

Lady Gaga dorazila na odovzdávanie cien VMA v outfite zo skutočného mäsa. Zvolila ho v rámci protestu proti americkým vojenským zákonom.

14

 

 

Miley Cyrus, 2015

Bývalá detská hviezda si prešla svojou rebelskou fázou, ktorej súčasťou boli tie najodvážnejšie outfity. Tento patril ešte k tým zahaľujúcejším.

15

Foto: Getty

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 18.sep 2019

História podpätkov

Dnes sú podpätky súčasťou šatníka takmer každej ženy. Niektoré si ich obúvajú len na vybrané príležitosti, iné si bez nich...


Trendy móda | 18.sep 2019

Ako nosiť letné šaty počas jesene?

S odchodom leta sa niekedy ťažko vyrovnáva aj keď je jeseň jedno z najkrajších, najfarebnejších období. Najlepšie to zvládame však vtedy, keď...


Trendy móda | 18.sep 2019

Jesenný must have a ako ho nosiť: Crop s...

Určite ste si už všimli, že túto sezónu si mnohé módne ikony, modelky a influencerky zamilovali skrátené verzie svetrov či mikín...


Trendy móda | 17.sep 2019

Denim Season: Ako nosiť double denim?

S príchodom jesene prichádza aj sezóna denimu. Materiál, ktorému sme sa počas takmer celého leta vyhýbali sa vracia a to musíme využiť...

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Ako si vybrať ofinu pre váš typ tváre?

Čím to je, že všetky Francúzky dokážu pôsobiť s ofinou maximálne sofistikovane za každých okoln...

Saint Laurent predstavuje kolekciu šport...

Ak ste si mysleli, že šport už nedokáže byť luxusnejší ako je teraz, značka Saint Laurent vás presve...

Beauty ikony preverené časom

Pätica popredných make-up artistiek zo Slovenska i z Česka nám prezradila, bez ktorých produktov sa ...