Každý pozná mená ako Cindy Crawford, Christy Turlington, Karlie Kloss či Gigi Hadid. Kto bol však pred nimi a ako vlastne vzniklo pomenovanie Supermodelka? Pozreli sme sa na vývoj postavenia modeliek od roku 1800 až po súčasnosť.

 

1800's

V polovici 19.storočia sa prvý dizajnér- coutouriér Charles Frederick, uchýlil k využitiu živej modelky. Bez neho by sme sa pravdepodobne nedočakli všetkých ikon ako Kate Moss či Heidi Klum.

title

 

 

1900's

Na začiatku 20.storočia neboli modelky nazývané modelkami, ale manekýnkami. Túto prácu však vykonávali najmä vyššie postavené, mladé ženy.

2

 

 

20.roky

V 20.rokoch sa modeling stal už pomerne bežným povolaním. Mohli za to najmä obchodné domy, ktoré ich služby využívali. V roku 1923 bola v USA otvorená úplne prvá modelingová agentúra.

3

 

 

40.roky

Švédka Lisa Fonssagrives dosiahla ako úplne prvá modelka na svete status supermodelky, ktorý si zabezpečila najmä pravidelným objavovaním sa v médiách- novinách a začínajúcich časopisoch.

5

 

 

50.roky

Bettina bola jednou z najpopulárnejších modeliek v 50.rokoch. Yves Saint Laurent bol ňou taký očarený, že po nej pomenoval model blúzky. V tomto období sa postupne začali objavovať aj prvé módne prehliadky pre verejnosť a médiá.

6

 

 

60.roky

Modelky v 60.rokoch začali mať ohromný vlpyv na nákupné správanie más. Prislúžili sa o to mená ako Twiggy či Patty Boyd. V médiách sa začali objavovať prvé modelky s tmavou pleťou a o slovo sa začali hlásiť rôzne štýlové skupiny ako MOD. V roku 1966 dostala prvá žena s tmavou pokožkou titul Supermodelka, bola ňou Donyale Luna. 

9  11  13 

 

 

70.roky

Cheryl Tiegs bola prvou ženou, ktorá sa dostala na obálku časopisu Sports Illustrated (1974). V 1975 zdobila obálky prestížnych módnych magazínov prvá modelka s tmavou pokožkou- Beverly Johnson. Modelky tiež začali zarábať poriadne vysoké položky a Margaux Hemingway (vnučka Ernsta Hemingwaya) dostala rekordný 1-miliónový kontrakt  so značkou Febergé. Do popredia sa začala dostávať "American Beauty", ktorú stelesňoval žiarivý úsmev, dlhé blond vlasy a dokonalá pleť. Už v 1979 však módny priemysel ovládla Iman, ktorá si získala nielen verejnosť, ale aj módnych insiderov.

14  15 
18   16

 

 

80.roky

Atletické figúry a odvážne outfity sprevádzali 80.roky, ktorým vládla najmä Elle Macpherson s prezývkou The Body. Svojou unikátnou krásou zaujala aj česká imigrantka Paulina Porizkova, ktorá dostala rekordný kontrakt- 6 miliónov so značkou Estée Lauder. Do popredia sa však dostala aj mladučká Naomi Campbell, ktorá neskôr vytvorila so Christy Turlington a Lindou Evangelista "The Trinity."

20  21  22 

 

 

90.roky

Obdobie supermodeliek, ktoré zvyknú byť nazývané The Originals, prinieslo tváre ako Kate Moss, Stephanie Seymour, Tyra Banks, Cindy Crawford, Helena Christensen, Claudia Shiffer a mnoho ďalších. Bolo to obdobie, ktoré je dodnes spájané s ikonickými supermodelkami, ktoré sa pomaly stávali celebritami, herečkami a sociálnymi osobnosťami. Koniec 90.rokov patril najmä návratu k sexepílu, ktorému dominovala značka Victoria's Secret a jej anjeli.

27  31 
35  29 

 

 

00's

Na móle sa začali objavovať bábikovské tváričky mladučkých modeliek, čo odštartovalo éru tínedžeriek na móle. O slovo sa prihlásila nezvyčajná krása na čele s Lily Cole a ázijské modelky sa začali takisto biť o svoje miesto v módnom priemysle. Synonymom tejto éry je napríklad Miranda Kerr, ktorá mala presne ten nevinný vzhľad, ktorý jej zabezpečil kontrakty v high fashion sfére, ale aj v tej komerčnej.

36  37  38 

 

 

10's

Obdobie, ktoré momentálne prežívame, je naplnené rôznorodou krásou, ktorá oceňuje rôzne farby pokožky, ale aj typy postáv. Výraznými osobnosťami modelingu tak sú napríklad Ashley Graham, ktorá reprezentuje plnšie tvary, ale aj Winnie Harrlow, ktorá trpí vzácnou poruchou pigmentácie. Najvýraznejším posunom však je vplyv sociálnych sietí, ktorý má na svedomí úplne nový typ modeliek- instamodeliek. Tieto modelky si zabezpečili kontrakty najmä vďaka popularite na Instagrame.

41  45 
46   kendall

Foto: Getty

Najnovšie zo sekcie módaFashion Week | 25.máj 2020

Gucci mení svoj prehliadkový kalendár

Unikátne udalosti, akou je bezpochyby aj pandémia koronavíru, majú silu meniť tvár sveta. Týka sa to aj módneho priemyslu, ktorý...


Trendy móda | 23.máj 2020

Must-have potlače na jar

Vyšívané kvetiny, pastelové ombré, široké prúžky či dokonca „piknikové vzory.“ Takéto a mnoho ďalších potlačí bude dominovať jarnej móde. Načerpajte inšpiráciu...


Trendy móda | 23.máj 2020

Neónové farby v roku 2020

S neónovými farbami to je ako na hojdačke, raz ich milujeme, raz ich neznesieme. Rok 2020 opäť predstavuje vrchol popularity týchto...


Trendy móda | 22.máj 2020

Ako nosiť šortky túto sezónu?

Bermudy aj hotpants sa budú nosiť počas tejto jari a leta. Keďže šortky sú univerzálnym kúskom do šatníka s akýmkoľvek vkusom a štýlom...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Móda na doma: Najlepšie udržateľné značk...

Po tom, ako sme zostali uzatvorení doma v karanténe, sa mnohí z nás vrhli do nakupovania módy (niele...

Greta testuje: FACE YOGA

V současném světě panuje posedlost zjevem, mládím, bezchybnou postavou. A s ní těsně souvisí přímo e...

Matchy-matchy: Ladiace teplákové sety

Už sme si zrejme všetci zvykli na to, že vídavame väčšinu známych osobností v teplákových súpra...