Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Made in Czecho-Slovakia / 7. marec 2012

Zlatica Hujbertová

Zlatica Hujbertová, rodáčka z Pezinka, zamútila vody slovenského módneho návrhárstva v roku 2010, kedy sa stala víťazkou projektu Nové tváre módnej scény. Svoju pozíciu medzi slovenskou návrhárskou špičkou definitívne potvrdila v apríli tohto roku, keď vyhrala ocenenie „Objav roka módnej scény." O tom ako začínala či kto ovplyvnil jej tvorbu sa viac dočítate v nasledujúcom rozhovore.Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?Bol to asi osud.

Zlatica Hujbertová

8. 3. 2012

Zlatica Hujbertová, rodáčka z Pezinka, zamútila vody slovenského módneho návrhárstva v roku 2010, kedy sa stala víťazkou projektu Nové tváre módnej scény. Svoju pozíciu medzi slovenskou návrhárskou špičkou definitívne potvrdila v apríli tohto roku, keď vyhrala ocenenie „Objav roka módnej scény." O tom ako začínala či kto ovplyvnil jej tvorbu sa viac dočítate v nasledujúcom rozhovore.

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?

Bol to asi osud. V dobe, kedy som sa hlásila na strednú školu bola v Bratislave len jedna s umeleckým zameraním. Keďže na grafické oddelenie sa vtedy hlásilo nespočetne veľa uchádzačov, nedostala som sa tam na prvý krát. Takže som vyskúšala textil, ručné práce ma vždy bavili a asi to bol ten moment, ktorý ma nasmeroval k móde.

Módny dizajn teda nebol tým, čo ťa lákalo od malička, čomu si sa chcela venovať?

Od svojich siedmych rokov som navštevovala Ľudovú školu umenia, kde som sa zamilovala do maľby a grafických techník. Ani vo sne by mi nenapadlo, že sa niekedy mojim vyjadrovacím jazykom stane textília, čiže móda. Ako som už viac krát povedala, nemala som v obľube veci, ktoré mi moja mamina v dobe komunizmu šila, s odstupom času vidím, že boli tie veci naozaj fantastické. Vtedy som túžila po oblečení z tuzexu. A ani neviem ako sa móda stala mojim životom. Niečím, bez čoho nedokážem existovať.

Máš v módnom priemysle nejaký vzor?

Neviem či sa to dá povedať konkrétne. Podľa mňa v každej kolekcii, aj od návrhára, ktorý nemusí byť mojou šálkou kávy, sa vždy dá nájsť aspoň jeden inšpiratívny detail. Ale samozrejme mám osobnosti, ktoré obdivujem a jedným z nich bol Alexander McQueen a ešte stále je Vivienne Westwood. Milujem ich hravosť a ľahkosť tvorby.

Aká je podľa teba úroveň slovenského módneho dizajnu?

Myslím si, že na Slovensku máme dostatočné množstvo návrhárov, ktorí sú svojou tvorbou úplne odlišní a to je podľa môjho názoru fantastické.

Čo považuješ za svoj najväčší doterajší úspech?

Sú nimi asi posledné dve ocenenia na Bratislavských módnych dňoch. Prvým bolo víťazstvo v projekte New faces of Bratislava fashion days – Nová tvár módnej scény 2010. A druhým bola cena Dunajská perla 2010 – Objav roka v módnej tvorbe A následne prehliadka víťaznej kolekcie v New Yorku.

Čo ďalšie by si v oblasti módneho návrhárstva chcela dosiahnuť?

To je ťažko povedať. V prvom rade snívam o ateliéri, kde by som mohla tvoriť a stretávať sa s priateľmi a riešiť nové projekty a nápady. A ďalej sú to sny, ktoré má asi každý návrhár. Ale tie si nechám radšej pre seba. 

Ukážka z tvorby:

1
 
šaty pre Máriu Čírovú OTO 2010
foto: Monika Bagálová
styling / make up / hair: Jana Olšinská
model: Dominika S. 


2 


4


5
kolekcia: Bratislava, Odvrátená tvár, 2010
foto: LAMi foto
visage: Barbora Yurkovic
models: Kristína P, Zuzana L, Jana J. Marek Janský


6
 


7
kolekcia: Príbeh tanečného páru, 2008
foto: LAMi foto
visage: Soňa Kunová
models: Kristína Chochlíková, Marek Janský (UNI-dance)


8
kolekcia: 3.svetová... (2011)
foto: Monika Bagálová
styling / make up / hair: Jana Olšinská
model: Dominika S.


910
kolekcia: 3.svetová... (2011):
foto: Martin Čiško
styling / make up / hair: Barbora Yurkovic
model: Veronika S. / M-Management


pripravila: Katarína Segešová 

    9659

    Súvisiace články