Aj keď Milan Design Week nevznikol ako platforma pre módne domy, dnes sú jeho súčasťou čoraz častejšie a dizajn vnímajú ako prirodzené pokračovanie svojej tvorby. Interiérové kolekcie, architektonické spolupráce či konceptuálne inštalácie potvrdzujú, ako značky posúvajú svoje kreatívne vnímanie aj do priestoru.
_Saint Laurent oživuje nábytkový dizajn
Počas milánskeho Salone del Mobile predstaví značka výstavu venovanú jednej z najvýraznejších postáv moderného dizajnu. V spolupráci s archívom Charlotte Perriand uvádza reedíciu štyroch kusov nábytku, ktoré doteraz existovali len ako skice alebo prototypy. Výstava sa koná v priestoroch Padiglione Visconti a dopĺňa ju inštalácia zameraná na prácu s priestorom, svetlom a surovými materiálmi. Viac o výstave TU.

_Louis Vuitton rozširuje kolekciu pre domácnosť
V historickom paláci Serbelloni uvádza Louis Vuitton nové prírastky do línie Objets Nomades. Značka ich vytvorila v spolupráci s viacerými dizajnérmi, ktorí rozvíjajú tému cestovania prostredníctvom funkčných objektov. Výstava sa zameriava na detaily, kvalitu spracovania a vizuálnu ľahkosť, ktorá sa nespolieha na výrazné logá.

Značka sa pri príležitosti stého výročia zamerala na tému kože – materiálu, ktorý ju sprevádza celé desaťročia. Namiesto spomínania na minulosť sa pozerá dopredu. Inštalácia skúma, ako môže koža fungovať dnes, aké tvary dokáže nadobudnúť a kam sa môže ešte posunúť.
_Fendi oslavuje

_Hermès a každodenné rituály
Značka vystavuje v priestore La Pelota, kde predstavuje novú kolekciu pre domov. Téma výstavy sa točí okolo každodenných gest – od ranných rituálov po večerný odpočinok. Značka kladie dôraz na prirodzenosť, funkciu a kontakt s materiálom.

_Loewe pozýva na čaj
V priestore Palazzo Citterio pripravila značka výstavu venovanú čajovým kanvičkám. Na projekte sa podieľalo 25 tvorcov z rôznych krajín – medzi nimi aj architekt David Chipperfield, dizajnérka Patricia Urquiola či umelkyňa Jane Yang-D’Haene. Loewe tu pristupuje k čaju nielen ako ku každodennému návyku, ale ako ku kultúrnemu predmetu, ktorý má svoj tvar, funkciu aj príbeh.

_Gucci pracuje s bambusom
A počas týždňa dizajnu sa vracia k jednému zo svojich kľúčových materiálov. Výstava v bývalom kláštore San Simpliciano, ktorú pripravilo štúdio 2050+, ukazuje bambus ako stavebný prvok aj symbol udržateľnosti. Značka skúma jeho vlastnosti cez architektonické štruktúry a nový spôsob práce s tvarom.

_Prada Frames / In Transit
Diskusná platforma Prada Frames sa tento rok sústredí na tému infraštruktúry. V spolupráci so štúdiom Formafantasma vznikol trojdňový program, ktorý sa koná vo vlaku Arlecchino a v Padiglione Reale. Cez sériu prednášok a diskusií otvára otázky pohybu tovaru, informácií a moci. Vystúpia napríklad kurátorka Paola Antonelli či umelkyňa Hito Steyerl.


_Kde, kedy a čo očakávať
Milan Design Week (6. – 13. apríla 2025) je najväčší sviatok dizajnu na svete – spája veľtrh Salone del Mobile s mestským programom Fuorisalone. Salone, ktorý sa tento rok koná od 8. do 13. apríla, privíta viac než 2 000 vystavovateľov z 37 krajín na ploche cez 169 000 m². Hlavné témy: udržateľnosť, nové technológie a medziodvetvová spolupráca.
Zatiaľ čo Salone má svoju základňu na výstavisku Rho, Fuorisalone rozhýbe celé mesto. Výstavy, inštalácie a pop-upy nájdete v štvrtiach ako Brera, Tortona, Isola, Porta Venezia, 5VIE, San Babila, Certosa, Durini, Centrale či Sant’Ambrogio.
Viac o tipoch z _TF nájdete v článku TU.
A ak sa práve nebudete nachádzať v Miláne, máme pre vás dobrú správu – tím Top Fashion zmapuje všetko, čo stojí za pozornosť. Sledujte nás na sociálnych sieťach!
Text: KK foto: Getty