Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Voľný čas / 2. jún 2012

Henrieta Rešovská – HendaMade

Henrieta v sebe objavila vášeň pre šperk náhodou. Napriek tomu, že nie je vyštudovaná profesionálka, darí sa jej budovať si meno a jej naušnice nosia už aj slovenské celebrity.

Henrieta Rešovská – HendaMade

3. 6. 12

Henrieta v sebe objavila vášeň pre šperk náhodou. Napriek tomu, že nie je vyštudovaná profesionálka, darí sa jej budovať si meno a jej naušnice nosia už aj slovenské celebrity. Ako to celé začalo, a ktorý šperk nikdy nepredá?

Od kedy sa venujete výrobe šperkov?
Približne pre dvoma alebo troma rokmi som si skúsila vyrobiť pre seba naušnice z vlastnej bižutérie, ktorú som už nenosila, pretože bola nejakým spôsobom poškodená, a teda sa nedala nosiť. Moje kamarátky si hneď všimli nové – originálne kúsky na mojich ušiach a začali vyzvedať odkiaľ ich mám. Keď som im prezradila svoje tajomstvo boli veľmi prekvapené a zároveň potešené, pretože na druhý deň ma už čakali plné balíčky poškodenej bižutérie, ktorú si priali prerobiť HendaMade spôsobom.

Šperkárstvo ste teda asi neštudovali...
Študujem niečo úplné iné, veľmi vzdialené od šperkárstva, ale určite to pre mňa nie je len hobby. Je to omnoho viac, je to moja vášeň. Tvorba nových kúskov ma napĺňa, dobíja energiou a zároveň viem pri nej dokonale relaxovať. Vždy keď chytím do ruky moje obľubené kliešte, ocitnem sa vo svojom vlastnom korálkovom svete.

Kde hľadáte inšpirácie?
Bude to možno znieť až príliš jednoducho, no nápady prichádzajú samé od seba. Ale nie vždy. Niekedy musím počkať na múzu, aby ma nakopla. Vtedy som nezastaviteľná a dokážem tvoriť aj niekoľko hodín bez prestávky.

Aké materiály pri výrobe používate?
Od základných drôtikov, háčikov, nitov či ihiel, cez retiazky, stužky, korálky rôznych materiálov, farieb a veľkostí. Ďalej sú to pierka z páva, kačky, kohúta alebo bažanta, niekedy používam materiály, ktoré by vás nikdy nenapadlo na výrobu naušníc použiť. (smiech)

Kde sa dá Vaša práca vidieť a kúpiť?
Najobľúbenejším spôsobom nákupu sa zdá byť sociálna sieť, na ktorej mám svoju fanpage, kde sú naušnice roztriedené v rôznych albumoch podľa kategórií, ako napríklad náušnice na objednávku, predané, alebo free - for sale.

Máte nejaký vzor? Obľúbeného šperkára alebo iného umelca? Niekoho, kto vás inšpiruje?
Vzor nemám žiaden, no veľmi si vážim nášho slovenského renomovaného šperkára Petra Janíka a rady ktoré mi dal. Poradil mi napríklad ísť vždy vlastnou cestou a snažiť sa dať do šperkov vlastný rukopis, vlastnú originálnu kombináciu materiálov, a ako si všimol, aj vtip. Presne toto je cesta, ktorou chcem ísť.

Na akých miestach sa už objavili Vaše šperky?
Prvá verejná prezentácia mojej tvorby bola v televízii a to konkrétne v Dámskom magazíne. Neskôr sa naušnice objavili napríklad na súťaži MISS DANCE SR 2012. Táto spolupráca sa mi veľmi páčila, pretože som mala voľnú ruku. Zadané boli len 4 základné farby, ktorých som sa mala držať. Vytvorila som teda kolekciu dvanástich farebne podobných, no dizajnovo úplne rozdielnych náušníc. Už teraz sa veľmi teším na to, čo vymyslíme opäť o rok. Veľkým potešením a zároveň cťou pre mňa bolo, keď sme sa s priateľmi vybrali na párty do košického Fashion Café, kde prišli aj známe osobnosti, modelky a moderátorky z FTV. Jednou z moderátoriek bola aj známa krásavica Soňa Skoncová, ktorá prišla v sexi obtiahnutých čiernych šatách a na moje prekvapenie s náušnicami z mojej dielne. Dnes už máme za sebou aj spoločnú súťaž na sociálnej sieti. Ďalej ste moje kúsky mohli vidieť na ušiach známych osobností ako sú bývala miss Barbora Franeková, či modelka Nikol Kőszeghy, a v neposlednom rade je ich majiteľkou aj Dara Rolins.

 

Stalo sa Vám, že by ste si niektorý z Vašich šperkov obľúbili natoľko, že ste ho nechceli predať?
Áno, stáva sa mi to pomerne často, no bojujem s tým. (smiech) Ak by som si mala nechať všetky náušnice, ktoré som si obľúbila, tak by som vlastne nemala čo ponúknuť mojím zákazníčkam. Jeden takýto kúsok však naozáj mám.
Sú to náušnice vyrobené z náhrdelníka od mojej najlepšej kamarátky. Ten sa mi bohužial roztrhol (aj keď mi to takmer nikto neverí), a tak sa z neho jednoducho museli stať náušnice.
8
Vedeli by ste čitateľkám poradiť, aký trend v rámci šperkov a bižutérie je momentálne na výslní?
Podľa môjho názoru budú v kurze hlavne krásne pestrofarebné pierka, neónové farby a taktiež rockerské ostne. Ak zatúžite mať svoj vlastný originálny kúsok, u mňa ste na správnej adrese.

 

pripravila: Jana Zajasenská

    8211

    Súvisiace články