Izbové rastliny si vyžadujú úplne iný prístup k starostlivosti v lete ako v zime. Čo teda potrebujú počas vyšších teplôt v lete? Dostatok vlahy, tieň, ale aj čerstvý vzduch a pravidelné čistenie.

 

izbové rastliny v lete

 

„Kŕmenie“
Kedy naposledy ste hnojili svoje izbové rastliny? Vyššie teploty a náročnejšie podmienky v lete omnoho rýchlejšie oslabujú izbové rastliny. Preto si vyžadujú aj extra dávku výživy. Samozrejme, ani s týmto to neprežeňte. Od jari po jeseň sa vo všeobecnosti odporúča hnojiť raz za mesiac, no neplatí to pre všetky rastliny. Je potrebné naštudovať si, čo konkrétny druh potrebuje a podľa toho sa zariaďte.

 

Vlaha

Tak, ako potrebujeme extra hydratáciu v lete my, potrebujú ju aj kvetiny. Napriek tomu neexistujú všeobecné pravidlá, koľko vody je potrebné rastlinám dodať. Všetko závisí od veľkosti aj druhu. Preto pozorne sledujte, ako sa rastliny v lete správajú a doprajte im dostatok vody.

 

Neprežeňte to

S vodou to však neprežeňte. Ak ich budete doslova topiť, rastliny môžu začať hniť. Prvým znakom, že to s vodou preháňate je opadávanie nových aj starších lístkov, neskôr hnedé stonky a listy, ktoré sú znakom hnitia.

 

Nespáľte ich

Sklo dokáže pri rastlinách vystrojiť poriadnu pohromu. V lete totiž plní funkciu „lupy“, kedy znásobuje teplo, ktoré na neho dopadá. Rastliny sa tak môžu doslova spáliť. Ak máte rastliny umiestnené na priamom slnku pri okne, zvážte nové miesto, alebo zabezpečte závesy alebo rolety.

 

Koniec klimatizácie

Ani rastlinám klimatizácia nerobí najlepšie. Suchý vzduch, ktorý z nej prúdi môže rastliny vysúšať a zároveň redukuje vlhkosť vo vzduchu, čo môže viesť ku vysušovaniu pôdy.

 

Odstráňte suché lístky

Vždy odstráňte suché, prípadne opadané lístky. Týmto zabránite šíreniu patogénov a rôznych chorôb, ktoré môžu pri hnilobnom procese vznikať a následne sa šíriť.

 

Vezmite ich von

Väčšina izbových rastlín môže byť v letnom období (od mája do septembra) umiestnených vonku. Vďaka tomu dostanú dostatok priameho slnečného žiarenia a čerstvého vzduchu, čo im rovnako ako ľuďom, prospeje. Nezabudnite ich však umiestniť do tieňa, aby sa nespálili.

 

Očistite ich

Kedy naposledy ste svoje izbové rastliny poriadne očistili? Niekedy stačí zotrieť prach z lístkov, inokedy im pokojne doprajte poriadnu sprchu. Kvôli znečisteniu ovzdušia v interiéri, sa na nich totiž môže tvoriť vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu svetla a následnej fotosyntéze.

 

 

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 01.mar 2021

Premeňte svoje bývanie na exkluzívny dom...

V čase, keď sa väčšina z nás zdržiava najmä doma, máme chuť pracovať a zlepšovať aj priestor, v ktorom trávime toľko času. Pokiaľ aj...


Dizajn | 24.feb 2021

Interiérové trendy, ktoré oživia akýkoľv...

Aj malé zmeny sa dokážu postarať o wow efekt. Platí to v móde aj pri interiérovom dizajne. Nemusíte tak prerobiť celý interiér...


Voľný čas | 18.feb 2021

Beauty Day s Líviou Helen

„Terapeut tradičnej čínskej medicíny je vlastne tlmočník správ, ktoré telo vysiela,“ hovorí Lívia, ktorá sa pomocou nástrojov uceleného liečebného systému...


Dizajn | 17.feb 2021

Interiérové trendy podľa módnych ikon

Móda a interiérový dizajn majú k sebe veľmi blízko, no napriek tomu nie je veľa z nás, ktorým to perfektne ide v oboch smeroch...


Naše tipy

Značky, ktoré vyrábajú oblečenie z deads...

Niekto raz povedal, že na svete je už dosť oblečenia na to, aby sa vyrábalo ďalšie. Je to síce pravd...

Najnovšie K-Beauty trendy

Kórejskej starostlivosti o pleť vďačíme za množstvo vychytávok od zaujímavých ingrediencií až p...

Účesová inšpirácia na home office aj do ...

Práca z domu znie ako veľká výhoda, no nie každému takýto typ práce vyhovuje. V období, ke...