Izbové rastliny si vyžadujú úplne iný prístup k starostlivosti v lete ako v zime. Čo teda potrebujú počas vyšších teplôt v lete? Dostatok vlahy, tieň, ale aj čerstvý vzduch a pravidelné čistenie.

 

izbové rastliny v lete

 

„Kŕmenie“
Kedy naposledy ste hnojili svoje izbové rastliny? Vyššie teploty a náročnejšie podmienky v lete omnoho rýchlejšie oslabujú izbové rastliny. Preto si vyžadujú aj extra dávku výživy. Samozrejme, ani s týmto to neprežeňte. Od jari po jeseň sa vo všeobecnosti odporúča hnojiť raz za mesiac, no neplatí to pre všetky rastliny. Je potrebné naštudovať si, čo konkrétny druh potrebuje a podľa toho sa zariaďte.

 

Vlaha

Tak, ako potrebujeme extra hydratáciu v lete my, potrebujú ju aj kvetiny. Napriek tomu neexistujú všeobecné pravidlá, koľko vody je potrebné rastlinám dodať. Všetko závisí od veľkosti aj druhu. Preto pozorne sledujte, ako sa rastliny v lete správajú a doprajte im dostatok vody.

 

Neprežeňte to

S vodou to však neprežeňte. Ak ich budete doslova topiť, rastliny môžu začať hniť. Prvým znakom, že to s vodou preháňate je opadávanie nových aj starších lístkov, neskôr hnedé stonky a listy, ktoré sú znakom hnitia.

 

Nespáľte ich

Sklo dokáže pri rastlinách vystrojiť poriadnu pohromu. V lete totiž plní funkciu „lupy“, kedy znásobuje teplo, ktoré na neho dopadá. Rastliny sa tak môžu doslova spáliť. Ak máte rastliny umiestnené na priamom slnku pri okne, zvážte nové miesto, alebo zabezpečte závesy alebo rolety.

 

Koniec klimatizácie

Ani rastlinám klimatizácia nerobí najlepšie. Suchý vzduch, ktorý z nej prúdi môže rastliny vysúšať a zároveň redukuje vlhkosť vo vzduchu, čo môže viesť ku vysušovaniu pôdy.

 

Odstráňte suché lístky

Vždy odstráňte suché, prípadne opadané lístky. Týmto zabránite šíreniu patogénov a rôznych chorôb, ktoré môžu pri hnilobnom procese vznikať a následne sa šíriť.

 

Vezmite ich von

Väčšina izbových rastlín môže byť v letnom období (od mája do septembra) umiestnených vonku. Vďaka tomu dostanú dostatok priameho slnečného žiarenia a čerstvého vzduchu, čo im rovnako ako ľuďom, prospeje. Nezabudnite ich však umiestniť do tieňa, aby sa nespálili.

 

Očistite ich

Kedy naposledy ste svoje izbové rastliny poriadne očistili? Niekedy stačí zotrieť prach z lístkov, inokedy im pokojne doprajte poriadnu sprchu. Kvôli znečisteniu ovzdušia v interiéri, sa na nich totiž môže tvoriť vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu svetla a následnej fotosyntéze.

 

 

Najnovšie zo sekcie lifestyleCestovanie | 12.aug 2020

Když se sen stane realitou

Pětihvězdičkový boutique hotel Chateau Herálec nabízí unikátní designové ubytování a exkluzivní servis na jednom z nejkrásnějších romantických zámků v Čechách...


Dizajn | 11.aug 2020

Bytové doplnky podľa Diptyque

Určite sa zhodneme na tom, že značka Diptyque nie je len o úžasných vôňach, ale aj o celkovom dizajne. Či už parfumy...


Dizajn | 07.aug 2020

New wave

Módne trendy sa menia každú sezónu, aj keď nápady sa vracajú zväčša v recyklovanej podobe. Môžeme však to isté povedať...


Dizajn | 06.aug 2020

NOMINÁCIE CE ZA AR 2020

Ocenenie CE ZA AR už 19. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov. Jeho význam...

 predplatne

salonangels banner 300x300 B
 

 predplatne

salonangels banner 300x300 B
 

 

Naše tipy

Všetko o celulitíde

Takmer každá žena s ňou bojuje a nenávidí. Pritom je to úplne bežná záležitosť, ktorá vôbe...

Vlasové doplnky tohto leta

Toto leto si medzi vlasovými doplnkami vybojovali najvyššie priečky v popularite najmä trendy z...

6 letných účesov z Instagramu

Keď sa povie letný účes, väčšina z nás si predstaví dnes už legendárne beach waves. Aj keď je p...