Izbové rastliny si vyžadujú úplne iný prístup k starostlivosti v lete ako v zime. Čo teda potrebujú počas vyšších teplôt v lete? Dostatok vlahy, tieň, ale aj čerstvý vzduch a pravidelné čistenie.

 

izbové rastliny v lete

 

„Kŕmenie“
Kedy naposledy ste hnojili svoje izbové rastliny? Vyššie teploty a náročnejšie podmienky v lete omnoho rýchlejšie oslabujú izbové rastliny. Preto si vyžadujú aj extra dávku výživy. Samozrejme, ani s týmto to neprežeňte. Od jari po jeseň sa vo všeobecnosti odporúča hnojiť raz za mesiac, no neplatí to pre všetky rastliny. Je potrebné naštudovať si, čo konkrétny druh potrebuje a podľa toho sa zariaďte.

 

Vlaha

Tak, ako potrebujeme extra hydratáciu v lete my, potrebujú ju aj kvetiny. Napriek tomu neexistujú všeobecné pravidlá, koľko vody je potrebné rastlinám dodať. Všetko závisí od veľkosti aj druhu. Preto pozorne sledujte, ako sa rastliny v lete správajú a doprajte im dostatok vody.

 

Neprežeňte to

S vodou to však neprežeňte. Ak ich budete doslova topiť, rastliny môžu začať hniť. Prvým znakom, že to s vodou preháňate je opadávanie nových aj starších lístkov, neskôr hnedé stonky a listy, ktoré sú znakom hnitia.

 

Nespáľte ich

Sklo dokáže pri rastlinách vystrojiť poriadnu pohromu. V lete totiž plní funkciu „lupy“, kedy znásobuje teplo, ktoré na neho dopadá. Rastliny sa tak môžu doslova spáliť. Ak máte rastliny umiestnené na priamom slnku pri okne, zvážte nové miesto, alebo zabezpečte závesy alebo rolety.

 

Koniec klimatizácie

Ani rastlinám klimatizácia nerobí najlepšie. Suchý vzduch, ktorý z nej prúdi môže rastliny vysúšať a zároveň redukuje vlhkosť vo vzduchu, čo môže viesť ku vysušovaniu pôdy.

 

Odstráňte suché lístky

Vždy odstráňte suché, prípadne opadané lístky. Týmto zabránite šíreniu patogénov a rôznych chorôb, ktoré môžu pri hnilobnom procese vznikať a následne sa šíriť.

 

Vezmite ich von

Väčšina izbových rastlín môže byť v letnom období (od mája do septembra) umiestnených vonku. Vďaka tomu dostanú dostatok priameho slnečného žiarenia a čerstvého vzduchu, čo im rovnako ako ľuďom, prospeje. Nezabudnite ich však umiestniť do tieňa, aby sa nespálili.

 

Očistite ich

Kedy naposledy ste svoje izbové rastliny poriadne očistili? Niekedy stačí zotrieť prach z lístkov, inokedy im pokojne doprajte poriadnu sprchu. Kvôli znečisteniu ovzdušia v interiéri, sa na nich totiž môže tvoriť vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu svetla a následnej fotosyntéze.

 

 

Najnovšie zo sekcie lifestyleVoľný čas | 27.nov 2020

Ako vybrať vhodný odsávač pár?

Správny výber odsávača pary je dôležitejší, ako by sa mohlo zdať. Ideálny spotrebič sa postará o čistý vzduch bez výparov...


Voľný čas | 27.nov 2020

Najlepšie alternatívne adventné kalendár...

Čokoláda nie je pre vás, no a tak by ste si chceli vychutnať obdobie adventu? Vyberte si niektorý z adventných kalendárov, v ktorých...


Voľný čas | 26.nov 2020

Vianočný zoznam: Tipy na darčeky pre vaš...

Ani sme sa nenazdali a Vianoce sú za rohom. Ak už pomaly začínate podliehať nákupným zhonom, poradíme vám s výberom. V našich tipoch...


Dizajn | 25.nov 2020

Rozprávkový čas Vianoc podľa Dior

Obdobie Vianoc je vždy výnimočné a slávnostné. Má svoju charakteristickú atmosféru, ktorá by sa pokojne dala opísať aj ako magická. A nie...


Naše tipy

Vlasové doplnky na jeseň 2020

Čo urobiť s vlasmi, keď nám počasie nepraje a za oknami nás čaká vietor či dážď? Obráťte s...

Ako kombinovať kabát s čižmami?

Máte doma väčšiu zbierku kabátov alebo čižiem? Tieto dva kúsky majú prevahu aj v našich šatníko...

Jesenné farby v manikúre

Pre obdobie jesene sú typické farby ako bordová, hnedá či smaragdová. Radi po nich siahame v pr...