Valentín je síce najznámejšou oslavou lásky, ktorá sa odohráva takmer po celom svete, no niektoré krajiny majú svoje romantické zvyklosti zakorenené v ďalekej histórii. Prečítajte si, ako romantické tradície majú krajiny ako Bulharsko či Filipíny.

Francúzsko

Paríž je mesto zamilovaných a dedinka Saint-Valentin je zase pomyselným hlavným mestom lásky aj Sviatku Sv. Valentína. Počas tohto obdobia sa tu každoročne koná dvojdňový festival venovaný oslave lásky a súčasťou sú rôzne výstavy, pochody, inštalácie a iné atrakcie.

romanticke valentinske tradicie

 

Dánsko

Valentín je relatívne moderný sviatok, no Dáni omnoho starší sviatok, ktorý pripadá na veľkonočné oslavy. Počas neho si odosielajú anonymné vyznania lásky, zvyčajne v podobe snehovej vločky, ktorá je dekorovaná básňami. Ak obdarovaný uhádne identitu tajného obdivovateľa, musí svoju tajnú lásku obdarovať veľkonočným vajíčkom.

 

Japonsko

V Japonsku to celé funguje inak, na Valentína obdarúvajú iba ženy a vôbec nie len svojich partnerov, ale všetkých mužov, ktorých majú radi. Obdarúva sa čokoládou, pričom na jednej strane dostanú sladký darček partneri, ale aj kamaráti, kolegovia a iní známi. Naopak muži zase obdarúvajú ženy 14.marca, počas Bieleho dňa. Darovať môžu všetko sladké v bielej farbe, ale aj šperky. Južná Kórea, Vietnam či Tajvan majú podobné tradície.

 

Filipíny

Valentín je na Filipínach štátnou záležitosťou. Stovky pár sú súčasťou masových svadieb, ktoré organizuje a platí štát, a sú určené pre dvojice, ktoré si nemôžu dovoliť svadbu na vlastné náklady. V balíčku je všetko od svadobnej torty cez prstene či kvety.

filipiny

 

 

Bulharsko

V Bulharsku je sviatok zamilovaných prepojený s oslavami Dňa vinárov, ktorý má svoj pôvod v pohanského uctievania Sv. Trifona Zarezana, patróna vína. Na základe týchto tradícii navštevujú ľudia vinice, kde sa uskutočňuje korunácia najlepšieho vinára. Valentín sa teda oslavuje nad pohárom vína.

 

Juhoafrická republika

Veľmi milú tradíciu majú v Juhoafrickej republike, kde si ľudia na Valentína pripínajú meno svojho milovaného na rukáv. Táto zvyklosť pravdepodobne pochádza zo starého festivalu Lupercalia.

 

Guatemala

El Día del Cariño (Deň náklonnosti) sa oslavuje na Guatemale a nie je sústredený len na romantickú lásku, ale lásku vo všeobecnosti. V mestách prebiehajú pochody na ocenenie lásky a obdarúvajú sa medzi sebou kamaráti, súrodenci, kolegovia, ale aj partneri.

 

Slovensko

Máj, lásky čas! Toto porekadlo určite poznáte, pretože ešte predtým, ako sa u nás začal oslavovať Valentín, mesiacom lásky bol práve máj. V tomto období muži svojim láskam stavali máje, pod oknom, aby upútali pozornosť. V tomto mesiaci sa tiež zvyklo bozkávať pod rozkvitnutou čerešňou, aby lásky prekvitala navždy.

slovensko 

 

 

Čína
V Číne majú oslavy Valentína úplne inokedy. Je súčasťou festivalu Qixi, ktorý oslavuje legendu lásky pastier kráv a tkáčky. Odohráva sa na 7.deň 7.mesiaca v roku, čiže niektorý deň v auguste. V minulosti ženy pri tejto príležitosti darovali mužom ručne vyrobené darček, dnes je to podobne ako na Valentína o čokoláde, kvetoch či iných darčekoch.

 

Foto: Pinterest

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 02.apr 2020

Jar na balkóne

Keďže posledné týždne je väčšina z nás zatvorená doma, von nás to ťahá o čosi viac. Hrejivé slnečné lúče v kombinácii s vôňou jari...


IRL | 01.apr 2020

Marika B Majorová: Inštinktívne hľadám k...

„Koncept zabíjania nudy je pre mňa jedna z nepochopených vecí. Ja mám stále čo robiť,“ hovorí o aktuálnej „koranténe“ známa...


Dizajn | 31.mar 2020

Interiérová inšpirácia z Instagramu

Patríte aj vy k tým z nás, ktorí si po niekoľkých dňoch alebo až týždňoch v uväznení v karanténe začali všímať nedostatky vo svojich...


Voľný čas | 31.mar 2020

Hodiny módy s Jacquemusom či Christelle ...

Online vzdelávanie, kurzy či workshopy sa stali bežnou a niekedy aj jedinou možnosťou, ako sa vzdelávať a rásť v dobe pandémie. Netýka sa...

 predplatne

 

 predplatne

 

 

Naše tipy

Gadgety, ktoré vám pomôžu so spánkom

Problémy so spánkom môžu mať najrôznejší pôvod. Niektoré sú psychologického charakteru, iné zase spô...

Simona Salátová: Nemáte pocit, že ste ne...

Je niečo ako prírodný úkaz. Žena, ktorá si už vo svojom mladom veku prešla cestu a skúšky života, ak...

Antihrdinky: Ženy zo strieborného plátna

8.marec každoročne patrí ženám po celom svete, kedy oslavujeme ich najrôznejšie tváre- matky, sestry...