Nič nie je nad dobrý spánok, určite sa na tom zhodneme. Kvalita spánku ovplyvňuje našu náladu, výkony aj celkové zdravie. Sú s nim však spojené rôzne mýty, ktoré je na čase vyvrátiť.

 

sleep

 

Nedostatok spánku môžete dohnať

Zrejme najväčší mýtus, ktorý zasahuje do životov väčšiny ľudí. Nie je však pravda, že nedostatok spánku počas týždňa môžete dohnať cez víkend. Ideálne je nastaviť si rovnaký spánkový režim počas celého týždňa, vďaka čomu bude vaše telo úplne prispôsobené tomuto cyklu a bude ľahšie zvládať každodenné zaspávanie aj vstávanie.

 

Zdriemnutie počas dňa znižuje kvalitu spánku v noci

Zdravé zdriemnutie počas dňa môže len vylepšiť spánok v noci. Dôležité je však zdriemnuť si správne. Vyhradiť by ste si mali čas medzi druhou a štvrtou hodinou a trvať by mal od 10-20 minút.

 

Počas zdravého spánku sa v noci nezobudíte

Nie je pravda, že počas kvalitného spánku by sme sa nemali zobudiť. Priemerný človek sa počas jednej noci môže zobudiť 8-10 krát (pričom nemusí úplne precitnúť zakaždým), no to neznamená, že takýto spánok nie je plnohodnotný. Chybou v takomto prípade je kontrola času, ktorá vás len môže rozrušiť. Základom je ostať maximálne uvoľnený a sústrediť sa na dych, čo vám pomôže opäť zaspať.

 

Kvalita spánku je geneticky podmienená

„Zlý spánok máme v rodine“, túto vetu ste už určite aspoň raz začuli. Vôbec sa však nezakladá na pravde, ale skôr na nastavení organizmu a presvedčení o tom, že pokiaľ mala vaša mamina zlý spánok, tak sa to prenieslo aj na vás.

 

Zlý spánok = horší výkon

V prípade, že máte jednu zlú noc za týždeň, vplyv na váš výkon nasledujúci deň to mať nebude. Väčšina ľudí má zhoršenú kvalitu spánku napríklad v nedeľu pred začiatkom nového pracovného týždňa alebo pred dôležitými stretnutiami.

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 18.nov 2019

Voňavá výstava v Miláne

Grafický dizajnér, ilustrátor, fotograf Jean-Paul Goude vždy vedel, ako upútať oko pozorovateľa. Dokázal to aj svojou prácou pre značku Chanel...


Dizajn | 17.nov 2019

Tapetové trendy do kuchyne

Napadlo by vám umiestniť tapety do kuchyne? Môže to síce znieť zvláštne, no sú ideálnou voľbou napríklad v prípade, že bývate...


Voľný čas | 17.nov 2019

Vianočné nákupy ekologicky: Ako na to?

Vianočné nákupy sa pomaly rozbiehajú, no predtým ako sa do nich naplno ponoríte aj vy, chceli by sme vám poradiť...


IRL | 17.nov 2019

Pavel Kříž: Dnes si už nikto neuvedomuje...

Napriek tomu, že mal doma rozbehnutú sľubnú kariéru, odišiel s „jedným batohom“ do neznáma. Rok pred Nežnou revolúciou, ktorá presne pred...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Very Ralph: Životný príbeh módneho velik...

Ralph Lauren je jednou z najväčších a zároveň posledných žijúcich módnych ikon na svete. 80-ročný za...

Ligotavá jeseň v znamení minimalizmu

Jeseň je na jednej strane krásna, farebná a romantická, no niekedy dokáže byť aj poriadne melan...

Jesenné deco trendy

Ak aj vy uvažujete nad jemným upgrade-om vášho interiéru, poradíme vám, aké kúsky si vybrať. Medzi n...