Nič nie je nad dobrý spánok, určite sa na tom zhodneme. Kvalita spánku ovplyvňuje našu náladu, výkony aj celkové zdravie. Sú s nim však spojené rôzne mýty, ktoré je na čase vyvrátiť.

 

sleep

 

Nedostatok spánku môžete dohnať

Zrejme najväčší mýtus, ktorý zasahuje do životov väčšiny ľudí. Nie je však pravda, že nedostatok spánku počas týždňa môžete dohnať cez víkend. Ideálne je nastaviť si rovnaký spánkový režim počas celého týždňa, vďaka čomu bude vaše telo úplne prispôsobené tomuto cyklu a bude ľahšie zvládať každodenné zaspávanie aj vstávanie.

 

Zdriemnutie počas dňa znižuje kvalitu spánku v noci

Zdravé zdriemnutie počas dňa môže len vylepšiť spánok v noci. Dôležité je však zdriemnuť si správne. Vyhradiť by ste si mali čas medzi druhou a štvrtou hodinou a trvať by mal od 10-20 minút.

 

Počas zdravého spánku sa v noci nezobudíte

Nie je pravda, že počas kvalitného spánku by sme sa nemali zobudiť. Priemerný človek sa počas jednej noci môže zobudiť 8-10 krát (pričom nemusí úplne precitnúť zakaždým), no to neznamená, že takýto spánok nie je plnohodnotný. Chybou v takomto prípade je kontrola času, ktorá vás len môže rozrušiť. Základom je ostať maximálne uvoľnený a sústrediť sa na dych, čo vám pomôže opäť zaspať.

 

Kvalita spánku je geneticky podmienená

„Zlý spánok máme v rodine“, túto vetu ste už určite aspoň raz začuli. Vôbec sa však nezakladá na pravde, ale skôr na nastavení organizmu a presvedčení o tom, že pokiaľ mala vaša mamina zlý spánok, tak sa to prenieslo aj na vás.

 

Zlý spánok = horší výkon

V prípade, že máte jednu zlú noc za týždeň, vplyv na váš výkon nasledujúci deň to mať nebude. Väčšina ľudí má zhoršenú kvalitu spánku napríklad v nedeľu pred začiatkom nového pracovného týždňa alebo pred dôležitými stretnutiami.

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 08.apr 2021

Insta-famous nábytok

Instagram je skvelou platformou na hľadanie inšpirácie aj nových trendov. Platí to nielen v prípade módy, ale aj pri interiérovom...


Voľný čas | 07.apr 2021

Vôňa jari v kolekcii Basil Verde od LUMI...

Ak by ste mali opísať jar pomocou vône, aké tóny by ju tvorili? Boli by svieže a sladké alebo skôr...


Dizajn | 07.apr 2021

H&M Home uvádza kolaboráciu s Diane von ...

Každý rok čakáme, s kým predstaví H&M najnovšiu módnu kolaboráciu. Počas rokov sa na jej konte nazbieralo množstvo zvučných mien...


Voľný čas | 06.apr 2021

Jarný detox domácnosti

Už ho máte za sebou alebo vás ešte len čaká? Hovoríme o jarnom upratovaní, ktoré sa už v mnohých domácnostiach...

 

Naše tipy

Jarné klasiky pre všetky šatníky

Aký kúsok vám ako prvý napadne, keď sa povie jarná klasika? U nás to je nestarnúci trench coat či mo...

Kultové kozmetické produkty s bohatou hi...

Starostlivosť o pleť a kozmetika vo všeobecnosti sa dnes teší obrovskej popularite, čo potvdrzujú aj...

Trendy šperky, ktoré premenia každý outf...

Príležitosti vynosiť zaujímavé šperky je v tomto období pomenej, ale využiť ich môžeme pokojne aj do...