Nič nie je nad dobrý spánok, určite sa na tom zhodneme. Kvalita spánku ovplyvňuje našu náladu, výkony aj celkové zdravie. Sú s nim však spojené rôzne mýty, ktoré je na čase vyvrátiť.

 

sleep

 

Nedostatok spánku môžete dohnať

Zrejme najväčší mýtus, ktorý zasahuje do životov väčšiny ľudí. Nie je však pravda, že nedostatok spánku počas týždňa môžete dohnať cez víkend. Ideálne je nastaviť si rovnaký spánkový režim počas celého týždňa, vďaka čomu bude vaše telo úplne prispôsobené tomuto cyklu a bude ľahšie zvládať každodenné zaspávanie aj vstávanie.

 

Zdriemnutie počas dňa znižuje kvalitu spánku v noci

Zdravé zdriemnutie počas dňa môže len vylepšiť spánok v noci. Dôležité je však zdriemnuť si správne. Vyhradiť by ste si mali čas medzi druhou a štvrtou hodinou a trvať by mal od 10-20 minút.

 

Počas zdravého spánku sa v noci nezobudíte

Nie je pravda, že počas kvalitného spánku by sme sa nemali zobudiť. Priemerný človek sa počas jednej noci môže zobudiť 8-10 krát (pričom nemusí úplne precitnúť zakaždým), no to neznamená, že takýto spánok nie je plnohodnotný. Chybou v takomto prípade je kontrola času, ktorá vás len môže rozrušiť. Základom je ostať maximálne uvoľnený a sústrediť sa na dych, čo vám pomôže opäť zaspať.

 

Kvalita spánku je geneticky podmienená

„Zlý spánok máme v rodine“, túto vetu ste už určite aspoň raz začuli. Vôbec sa však nezakladá na pravde, ale skôr na nastavení organizmu a presvedčení o tom, že pokiaľ mala vaša mamina zlý spánok, tak sa to prenieslo aj na vás.

 

Zlý spánok = horší výkon

V prípade, že máte jednu zlú noc za týždeň, vplyv na váš výkon nasledujúci deň to mať nebude. Väčšina ľudí má zhoršenú kvalitu spánku napríklad v nedeľu pred začiatkom nového pracovného týždňa alebo pred dôležitými stretnutiami.

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 20.aug 2019

Nábytok ako talizman

Pokiaľ vám meno Tim Labenda nič nehovorí, nezúfajte. Nie je známy pred masami, ale v zákulisí módy je rešpektovaným profesionálom. Nepatrí...


Dizajn | 14.aug 2019

Off-White uvádza kolekciu bytových dopln...

“HOME”, tak sa volá kolekcia bytových doplnkov zančky Off-White, ktorá je exkluzívne dostupná v butiku značky na gréckom ostrove Mykonos...


Gastro | 13.aug 2019

Mansur Gavriel a Ladurée otvorili spoloč...

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Ladurée? Pravdepodobne to budú ich makrónky v najrôznejších farbách. Newyorskú značku Mansur...


Gastro | 10.aug 2019

Najlepšie vitamíny pre pleť

Koľko vitamínov máte vo svojich kozmetických produktoch? Vitamín C sa už dnes stal jedným z najväčších must-haves a rovnako na...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

summer01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Beauty tajomstvá zo sveta

Predtým, ako sme boli obdarovaní tými najmodernejšími kozmetickými vychytávkami, si ľudia po celom s...

Dokonalá pokožka bez make-upu: Ako na to...

Pokiaľ aj vy patríte k tým z nás, ktorí si v lete nevedia predstaviť existovať pod vrstvou podkladov...

Zázrak na počkanie


Priekopnícka značka NIOD spôsobila v kozmetickom priemysle hotovú revolúciu. Za zložitými názvami pr...