Pokiaľ ste doteraz nepočuli o Marie Kondo, tak prichádzate o veľa. Japonka je nielen odborníčkou na organizovanie, triedenie a upratovanie domácnosti, je navyše úspešnou autorkou knihy v tejto sfére a najnovšie sa teší aj s vlastného seriálu na Netflixe.

 

title

 

 

Sympaťáčka Marie vás dokáže presvedčiť o tom, že upratovanie a organizácia nie je až taká strašná záležitosť. Sama o sebe tvrdí, že organizovanie mala rada od malička, a v dospelosti sa jej z tejto záľuby podarilo urobiť úspešný biznis. Vyvinula metódu známu ako KonMari, ktorá vám poslúži nielen pri triedení šatníku, ale aj pri každodenných záležitostiach. Táto metóda je podľa jej slov čiastočne založená na japonskej ľudovej viere Shinto, ktorá si dáva záležať na tom, aby všetky objekty v domácnosti existovali v symbióze. Ako nám vie Marie pomôcť pri organizovaní šatníka a udržiavaní poriadku v ňom? Skúste to podľa jej základných krokov:

1. Vytvorte kategórie

Pokiaľ ste doteraz upratovali podľa miestnosti, je na času tento postup opustiť. Marie odporúča upratovať podľa kategórií, napríklad kabelky. Koľko z nich máte v šatníku, koľko z nich je v chodbe pred vchodom a koľko z nich sa povaľuje v kufri ešte z minulej dovolenky? Takto efektívnejšie pracujete s časom.

 

2. Vážte si svoje veci

Ako vyzerá váš šatník? Sú v ňom jednotlivé kúsky úhľadne poskladané a odložené, alebo skôr pripomína jeden veľký zhluk látky? Marie hovorí, že naše veci si musíme vážiť, a pokiaľ ich dokážeme mať niekde pohodené v dokrčenej mase, zrejme v našom šatníku nemajú čo robiť, pretože pre nás toľko neznamenajú.

 

3. Zbavte sa nostalgie

Typická chyba, ktorú robíme asi všetci. Nechávame si v šatníku také kúsky, ktoré buď už po rokoch nosenia stratili svoju formu, alebo nám jednoducho nesedia. Stále však zaberajú miesto v skrini, kvôli nostalgii. Tieto kúsky by ako prvé mali putovať von.

 

3kniha Marie Kondo: The Life-Changing Magic of Tidying: The Japanese Art

 

4. Triedenie

Vytrieďte všetky veci, ktoré ste nikdy nemali na sebe, či už kvôli nesprávnej veľkosti alebo iným dôvodom. Určite medzi nimi nájdete množstvo takých, ktoré majú na sebe visačky. Odložte ich mimo a podarujte kamoškám, sestre, mamine, alebo ich odneste na charitu.

 

5. Skladajte, nevešajte

Marie je zástankyňou skladania, dokáže poskladať aj to, čo bežní ľudia obyčajne zavesia. Táto jej stratégia sad á skutočne aplikovať na množstvo kategórií oblečenia a v niektorých prípadoch vám aj pomôže udržať dlhšie poriadok. Marie na poskladané veci využíva krabice od topánok, do ktorých jednotlivé kategórie následne uloží.

 

6. Správne skladanie

Správna skladacia technika je takisto dôležitá. Výsledok podľa Marie vyzerá ako origami, a aka j vy patríte k tým z nás, ktorí pri vytiahnutí svetru vytiahnu aj ďalšie 2 a tým zničia celý “komín” v skrini, táto technika je pre vás.

 

7. Majte radi svoj šatník

Uprataný, zorganizovaný šatník by vám mal robiť radosť. Pohľad do úhľadne usporiadanej skrine vám nielen uľahčuje výber, ale aj vytvára estetický zážitok.

 

8. Preskúmajte svoj štýl

Po tejto hĺbkovej organizácii prídete na to, čo vám chýba. Možno budete mať nedostatok džínsov, alebo príliš veľa čiernej a málo iných farieb. Jednoducho prehľad je základom, nielen pri praktickej stránke, psychickej pohode, ale aj analýze vlastného štýlu.

Foto: Getty

Najnovšie zo sekcie lifestyleVoľný čas | 18.apr 2019

Vzory, farby a dedičstvo Missoni v knihe

Značka známa najmä svojim cik-cakovým vzorom, výraznými farbami a pletenými kúskami má za sebou bohatú históriu a pred sebou farebnú budúcnosť. Jej...


Dizajn | 17.apr 2019

Televízor ako dekorácia

Značky Vitra a Panasonic sa spojili v projekte, v ktorom vytvorili spoločný produkt. Ide o netradičnú verziu televízora, ktorý spĺňa dvojakú funkciu- dekoratívnu a zábavnú.  


Voľný čas | 17.apr 2019

ASVOFF Bratislava: Oslava módneho filmu

Bratislava sa 24. a 25. apríla zaradí medzi sériu svetových metropol, ktoré hostili medzinárodný fashion film festival ASVOFF. Kreatívny riaditeľ...


Dizajn | 16.apr 2019

Kráľovné značky Dolce & Gabbana

Kolekcie Alta Moda značky Dolce & Gabbana sú samé o sebe kráľovské, opulentné, bohaté aj dekadentné. Teraz nám módny dom ponúka...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Angels

Naše tipy

Čo nosia modelky na jar?

Kde hľadáte inšpiráciu pre svoje outfity? V editoriáloch magazínov, na fotkách street stylu ale...

Neónové farby na 5 spôsobov

Kedy naposledy ste mali na sebe neónovú farbu? Ak je vašou poslednou spomienkou na ňu vo vašom šatní...

Kapsulový šatník na jar

Aj napriek neustále zrýchľujúcemu sa módnemu biznisu je možné vytvoriť si šatník, ktorý nepodľahne č...