Pokiaľ ste doteraz nepočuli o Marie Kondo, tak prichádzate o veľa. Japonka je nielen odborníčkou na organizovanie, triedenie a upratovanie domácnosti, je navyše úspešnou autorkou knihy v tejto sfére a najnovšie sa teší aj s vlastného seriálu na Netflixe.

 

title

 

 

Sympaťáčka Marie vás dokáže presvedčiť o tom, že upratovanie a organizácia nie je až taká strašná záležitosť. Sama o sebe tvrdí, že organizovanie mala rada od malička, a v dospelosti sa jej z tejto záľuby podarilo urobiť úspešný biznis. Vyvinula metódu známu ako KonMari, ktorá vám poslúži nielen pri triedení šatníku, ale aj pri každodenných záležitostiach. Táto metóda je podľa jej slov čiastočne založená na japonskej ľudovej viere Shinto, ktorá si dáva záležať na tom, aby všetky objekty v domácnosti existovali v symbióze. Ako nám vie Marie pomôcť pri organizovaní šatníka a udržiavaní poriadku v ňom? Skúste to podľa jej základných krokov:

1. Vytvorte kategórie

Pokiaľ ste doteraz upratovali podľa miestnosti, je na času tento postup opustiť. Marie odporúča upratovať podľa kategórií, napríklad kabelky. Koľko z nich máte v šatníku, koľko z nich je v chodbe pred vchodom a koľko z nich sa povaľuje v kufri ešte z minulej dovolenky? Takto efektívnejšie pracujete s časom.

 

2. Vážte si svoje veci

Ako vyzerá váš šatník? Sú v ňom jednotlivé kúsky úhľadne poskladané a odložené, alebo skôr pripomína jeden veľký zhluk látky? Marie hovorí, že naše veci si musíme vážiť, a pokiaľ ich dokážeme mať niekde pohodené v dokrčenej mase, zrejme v našom šatníku nemajú čo robiť, pretože pre nás toľko neznamenajú.

 

3. Zbavte sa nostalgie

Typická chyba, ktorú robíme asi všetci. Nechávame si v šatníku také kúsky, ktoré buď už po rokoch nosenia stratili svoju formu, alebo nám jednoducho nesedia. Stále však zaberajú miesto v skrini, kvôli nostalgii. Tieto kúsky by ako prvé mali putovať von.

 

3kniha Marie Kondo: The Life-Changing Magic of Tidying: The Japanese Art

 

4. Triedenie

Vytrieďte všetky veci, ktoré ste nikdy nemali na sebe, či už kvôli nesprávnej veľkosti alebo iným dôvodom. Určite medzi nimi nájdete množstvo takých, ktoré majú na sebe visačky. Odložte ich mimo a podarujte kamoškám, sestre, mamine, alebo ich odneste na charitu.

 

5. Skladajte, nevešajte

Marie je zástankyňou skladania, dokáže poskladať aj to, čo bežní ľudia obyčajne zavesia. Táto jej stratégia sad á skutočne aplikovať na množstvo kategórií oblečenia a v niektorých prípadoch vám aj pomôže udržať dlhšie poriadok. Marie na poskladané veci využíva krabice od topánok, do ktorých jednotlivé kategórie následne uloží.

 

6. Správne skladanie

Správna skladacia technika je takisto dôležitá. Výsledok podľa Marie vyzerá ako origami, a aka j vy patríte k tým z nás, ktorí pri vytiahnutí svetru vytiahnu aj ďalšie 2 a tým zničia celý “komín” v skrini, táto technika je pre vás.

 

7. Majte radi svoj šatník

Uprataný, zorganizovaný šatník by vám mal robiť radosť. Pohľad do úhľadne usporiadanej skrine vám nielen uľahčuje výber, ale aj vytvára estetický zážitok.

 

8. Preskúmajte svoj štýl

Po tejto hĺbkovej organizácii prídete na to, čo vám chýba. Možno budete mať nedostatok džínsov, alebo príliš veľa čiernej a málo iných farieb. Jednoducho prehľad je základom, nielen pri praktickej stránke, psychickej pohode, ale aj analýze vlastného štýlu.

Foto: Getty

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 20.aug 2019

Nábytok ako talizman

Pokiaľ vám meno Tim Labenda nič nehovorí, nezúfajte. Nie je známy pred masami, ale v zákulisí módy je rešpektovaným profesionálom. Nepatrí...


Dizajn | 14.aug 2019

Off-White uvádza kolekciu bytových dopln...

“HOME”, tak sa volá kolekcia bytových doplnkov zančky Off-White, ktorá je exkluzívne dostupná v butiku značky na gréckom ostrove Mykonos...


Gastro | 13.aug 2019

Mansur Gavriel a Ladurée otvorili spoloč...

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Ladurée? Pravdepodobne to budú ich makrónky v najrôznejších farbách. Newyorskú značku Mansur...


Gastro | 10.aug 2019

Najlepšie vitamíny pre pleť

Koľko vitamínov máte vo svojich kozmetických produktoch? Vitamín C sa už dnes stal jedným z najväčších must-haves a rovnako na...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

summer01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Európske destinácie pre milovníkov vodný...

Ak opaľovanie nie je vaša predstava letnej dovolenky, ale skôr túžite po športovom vyžití, poradíme ...

Najlepšie plážové kluby na svete

Dobrodružná alebo pohodová dovolenka? Nech už je vaša preferencia akákoľvek, stavíme sa, že z č...

Cestovateľské aplikácie pre každý typ ce...

Každú sféru nášho života zasahujú technológie. Výnimkou nie je ani cestovanie, čo určite poznáme vše...