Pokiaľ ste doteraz nepočuli o Marie Kondo, tak prichádzate o veľa. Japonka je nielen odborníčkou na organizovanie, triedenie a upratovanie domácnosti, je navyše úspešnou autorkou knihy v tejto sfére a najnovšie sa teší aj s vlastného seriálu na Netflixe.

 

title

 

 

Sympaťáčka Marie vás dokáže presvedčiť o tom, že upratovanie a organizácia nie je až taká strašná záležitosť. Sama o sebe tvrdí, že organizovanie mala rada od malička, a v dospelosti sa jej z tejto záľuby podarilo urobiť úspešný biznis. Vyvinula metódu známu ako KonMari, ktorá vám poslúži nielen pri triedení šatníku, ale aj pri každodenných záležitostiach. Táto metóda je podľa jej slov čiastočne založená na japonskej ľudovej viere Shinto, ktorá si dáva záležať na tom, aby všetky objekty v domácnosti existovali v symbióze. Ako nám vie Marie pomôcť pri organizovaní šatníka a udržiavaní poriadku v ňom? Skúste to podľa jej základných krokov:

1. Vytvorte kategórie

Pokiaľ ste doteraz upratovali podľa miestnosti, je na času tento postup opustiť. Marie odporúča upratovať podľa kategórií, napríklad kabelky. Koľko z nich máte v šatníku, koľko z nich je v chodbe pred vchodom a koľko z nich sa povaľuje v kufri ešte z minulej dovolenky? Takto efektívnejšie pracujete s časom.

 

2. Vážte si svoje veci

Ako vyzerá váš šatník? Sú v ňom jednotlivé kúsky úhľadne poskladané a odložené, alebo skôr pripomína jeden veľký zhluk látky? Marie hovorí, že naše veci si musíme vážiť, a pokiaľ ich dokážeme mať niekde pohodené v dokrčenej mase, zrejme v našom šatníku nemajú čo robiť, pretože pre nás toľko neznamenajú.

 

3. Zbavte sa nostalgie

Typická chyba, ktorú robíme asi všetci. Nechávame si v šatníku také kúsky, ktoré buď už po rokoch nosenia stratili svoju formu, alebo nám jednoducho nesedia. Stále však zaberajú miesto v skrini, kvôli nostalgii. Tieto kúsky by ako prvé mali putovať von.

 

3kniha Marie Kondo: The Life-Changing Magic of Tidying: The Japanese Art

 

4. Triedenie

Vytrieďte všetky veci, ktoré ste nikdy nemali na sebe, či už kvôli nesprávnej veľkosti alebo iným dôvodom. Určite medzi nimi nájdete množstvo takých, ktoré majú na sebe visačky. Odložte ich mimo a podarujte kamoškám, sestre, mamine, alebo ich odneste na charitu.

 

5. Skladajte, nevešajte

Marie je zástankyňou skladania, dokáže poskladať aj to, čo bežní ľudia obyčajne zavesia. Táto jej stratégia sad á skutočne aplikovať na množstvo kategórií oblečenia a v niektorých prípadoch vám aj pomôže udržať dlhšie poriadok. Marie na poskladané veci využíva krabice od topánok, do ktorých jednotlivé kategórie následne uloží.

 

6. Správne skladanie

Správna skladacia technika je takisto dôležitá. Výsledok podľa Marie vyzerá ako origami, a aka j vy patríte k tým z nás, ktorí pri vytiahnutí svetru vytiahnu aj ďalšie 2 a tým zničia celý “komín” v skrini, táto technika je pre vás.

 

7. Majte radi svoj šatník

Uprataný, zorganizovaný šatník by vám mal robiť radosť. Pohľad do úhľadne usporiadanej skrine vám nielen uľahčuje výber, ale aj vytvára estetický zážitok.

 

8. Preskúmajte svoj štýl

Po tejto hĺbkovej organizácii prídete na to, čo vám chýba. Možno budete mať nedostatok džínsov, alebo príliš veľa čiernej a málo iných farieb. Jednoducho prehľad je základom, nielen pri praktickej stránke, psychickej pohode, ale aj analýze vlastného štýlu.

Foto: Getty

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 14.feb 2019

Ekologické fľaše z dielne Evian x Virgil...

Značka Evian uvádza svoju úplne prvú fľašu na viacero použití. Bola navrhnutá v spolupráci s populárnym dizajnérom Virgilom Abloh a...


Voľný čas | 14.feb 2019

Výstava Týždeň s Marilyn

Všetci sa zhodneme na tom, že Marilyn Monroe je jednou z najikonickejších herečiek všetkých čias. Jej fotografie sú stále veľmi...


Dizajn | 13.feb 2019

Phillip Lim uvádza kuchársku knihu

Kuchárska kniha a dizajnové dielo v jednom. To je kniha More than our Bellies, ktorú napísal Phillip Lim a o fotografie sa postarala holandská...


Voľný čas | 12.feb 2019

Barbie posúva hranice inkluzivity

Bábiku Barbie milujú deti po celom svete. S modernou dobou však stúpajú aj nároky verejnosti, čo značku Mattel prinútilo vzdať sa...

podbanske resort 300x600

banner.300x600 miluska

podbanske resort 300x600

banner.300x600 miluska

zima 2018 topfashion vpravo

 tlacitko kupit2

valentyn banner 300x300

Naše tipy

Nový veľký trend: Škaredé šaty

Škaredá móda je tu s nami už dlhšie, no pokiaľ ste si mysleli, že už pomaly prestáva verejnosť ...

Nový džínsový trend: Colorblock Jeans

Niekedy sú také dni, kedy nemáte chuť vymýšľať, čo na seba. Siahnete po obľúbených džínsoch a oversi...

Kabelkové trendy na rok 2019

Väčšina z nás nakupuje kabelky s tým, že s nimi počíta nejaký ten rok. Ide teda najmä...