Halloween, Dušičky a Sviatok všetkých svätých sú pojmy, ktoré pozná každý Slovák či Čech. Aké rituály, sviatky a obrady sa však konajú v iných kútoch sveta?

 

halloween

 

 

Samhain: Írsko a Škótsko

Írsko je pôvodným domovom dnešného Halloweenu, kde sa inšpiroval keltskými rituálmi. Dnes tento sviatok oslavujú vatrami, hrami ako predpovedanie budúcnosti a tradičným jedlom.

 

Día de los Muertos: Mexiko

Mexiko a časť latinskej Ameriky oslavuje Deň mŕtvych 1. a 2.novembra, kedy veria, že sa ich zosnulí vracajú na Zem a so svojimi príbuznými oslavujú. Práve preto sa v tomto období konajú veľké slávnosti.

 

Pangangaluluwa: Filipíny

Na Filipínach chodia deti v kostýmoch od dverí k dverám, kde spievajú rôzne piesne a modlitby za tých, ktorí sú v očistci. Za to oni dostanú sladkosti.

 

Pitru Paksha: India

Podobne ako v Mexiku, aj v Indii veria, že zosnulí sa v tomto období môžu na chvíľu vrátiť na zem. Pripravujú rpeto špeciálne jedlá a zakladajú ohne, ktoré im samým majú zabezpečiť miesto v posmrtnom živote.

 

Awuru Odo: Nigéria

Každé dva roky sa v Nigérii uskutočňuje tento festival, ktorý oslavuje mŕtvych. Verí totiž, že sa dokážu vrátiť na Zem a festival je práve preto poctou pre nich.

Najnovšie zo sekcie lifestyleVoľný čas | 18.apr 2019

Vzory, farby a dedičstvo Missoni v knihe

Značka známa najmä svojim cik-cakovým vzorom, výraznými farbami a pletenými kúskami má za sebou bohatú históriu a pred sebou farebnú budúcnosť. Jej...


Dizajn | 17.apr 2019

Televízor ako dekorácia

Značky Vitra a Panasonic sa spojili v projekte, v ktorom vytvorili spoločný produkt. Ide o netradičnú verziu televízora, ktorý spĺňa dvojakú funkciu- dekoratívnu a zábavnú.  


Voľný čas | 17.apr 2019

ASVOFF Bratislava: Oslava módneho filmu

Bratislava sa 24. a 25. apríla zaradí medzi sériu svetových metropol, ktoré hostili medzinárodný fashion film festival ASVOFF. Kreatívny riaditeľ...


Dizajn | 16.apr 2019

Kráľovné značky Dolce & Gabbana

Kolekcie Alta Moda značky Dolce & Gabbana sú samé o sebe kráľovské, opulentné, bohaté aj dekadentné. Teraz nám módny dom ponúka...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Angels

Naše tipy

Čo nosia modelky na jar?

Kde hľadáte inšpiráciu pre svoje outfity? V editoriáloch magazínov, na fotkách street stylu ale...

Neónové farby na 5 spôsobov

Kedy naposledy ste mali na sebe neónovú farbu? Ak je vašou poslednou spomienkou na ňu vo vašom šatní...

Kapsulový šatník na jar

Aj napriek neustále zrýchľujúcemu sa módnemu biznisu je možné vytvoriť si šatník, ktorý nepodľahne č...