Halloween, Dušičky a Sviatok všetkých svätých sú pojmy, ktoré pozná každý Slovák či Čech. Aké rituály, sviatky a obrady sa však konajú v iných kútoch sveta?

 

halloween

 

 

Samhain: Írsko a Škótsko

Írsko je pôvodným domovom dnešného Halloweenu, kde sa inšpiroval keltskými rituálmi. Dnes tento sviatok oslavujú vatrami, hrami ako predpovedanie budúcnosti a tradičným jedlom.

 

Día de los Muertos: Mexiko

Mexiko a časť latinskej Ameriky oslavuje Deň mŕtvych 1. a 2.novembra, kedy veria, že sa ich zosnulí vracajú na Zem a so svojimi príbuznými oslavujú. Práve preto sa v tomto období konajú veľké slávnosti.

 

Pangangaluluwa: Filipíny

Na Filipínach chodia deti v kostýmoch od dverí k dverám, kde spievajú rôzne piesne a modlitby za tých, ktorí sú v očistci. Za to oni dostanú sladkosti.

 

Pitru Paksha: India

Podobne ako v Mexiku, aj v Indii veria, že zosnulí sa v tomto období môžu na chvíľu vrátiť na zem. Pripravujú rpeto špeciálne jedlá a zakladajú ohne, ktoré im samým majú zabezpečiť miesto v posmrtnom živote.

 

Awuru Odo: Nigéria

Každé dva roky sa v Nigérii uskutočňuje tento festival, ktorý oslavuje mŕtvych. Verí totiž, že sa dokážu vrátiť na Zem a festival je práve preto poctou pre nich.

Najnovšie zo sekcie lifestyleCestovanie | 16.nov 2018

10 najkrajších horských chát na prenájom

Plánujete stráviť v horách predsviatočné alebo sviatočné obdobie? Tieto chaty po celom svete predstavujú dokonalé prepojenie dizajnovej architektúry a prírody. Tye House, Skykomish...


Dizajn | 16.nov 2018

Bývanie v modernom prívese

Dizajnový príves je výtvorom spoločnosti Land Ark, ktorá sa špecializuje na výrobu mobilných domov. Spája v sebe modernú architektúru, prírodné...


Voľný čas | 16.nov 2018

Celebration: Posledné roky tvorby Yves S...

Režisér Olivier Meyrou sa vo svojom dokumente obzerá v čase a ponúka verejnosti unikátny pohľad na posledné roky tvorby ikonického...


Voľný čas | 15.nov 2018

LEGO pre dospelých

LEGO je populárnou značkou najmä medzi deťmi. Nájdu sa však aj dospelí ľudia, ktorí si túto detskú zábavku doprajú po...

tuireisecenter dovolenka 2

banner.300x600 miluska

tuireisecenter dovolenka 2

banner.300x600 miluska

01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Vans vytvorilo vesmírnu kolaboráciu

Po vzore mnohých svetových značiek, aj Vans sa vrhá do množstva zaujímavých kolaborácií. Tou najnovš...

FILA Disruptor sa stali topánkami roka

Špecializovaný portál Footwear News každoročne vyberá najpopulárnejšie a najvplyvnejšie topánky, kto...

Kniha Dior by Roger Vivier je stvorená p...

Roger Vivier sa pripojil do módneho domu Dior v roku 1953, od kedy vytvoril niekoľko ikonických, lux...