pilulka top fashion 2

Halloween, Dušičky a Sviatok všetkých svätých sú pojmy, ktoré pozná každý Slovák či Čech. Aké rituály, sviatky a obrady sa však konajú v iných kútoch sveta?

 

halloween

 

 

Samhain: Írsko a Škótsko

Írsko je pôvodným domovom dnešného Halloweenu, kde sa inšpiroval keltskými rituálmi. Dnes tento sviatok oslavujú vatrami, hrami ako predpovedanie budúcnosti a tradičným jedlom.

 

Día de los Muertos: Mexiko

Mexiko a časť latinskej Ameriky oslavuje Deň mŕtvych 1. a 2.novembra, kedy veria, že sa ich zosnulí vracajú na Zem a so svojimi príbuznými oslavujú. Práve preto sa v tomto období konajú veľké slávnosti.

 

Pangangaluluwa: Filipíny

Na Filipínach chodia deti v kostýmoch od dverí k dverám, kde spievajú rôzne piesne a modlitby za tých, ktorí sú v očistci. Za to oni dostanú sladkosti.

 

Pitru Paksha: India

Podobne ako v Mexiku, aj v Indii veria, že zosnulí sa v tomto období môžu na chvíľu vrátiť na zem. Pripravujú rpeto špeciálne jedlá a zakladajú ohne, ktoré im samým majú zabezpečiť miesto v posmrtnom živote.

 

Awuru Odo: Nigéria

Každé dva roky sa v Nigérii uskutočňuje tento festival, ktorý oslavuje mŕtvych. Verí totiž, že sa dokážu vrátiť na Zem a festival je práve preto poctou pre nich.

Najnovšie zo sekcie lifestyleVoľný čas | 18.jan 2019

Zo sveta Zuzany Gregorovej: 5- sekundové...

Neverím v novoročné predsavzatia, preto som si ich nikdy nedávala. Vo väčšine prípadov ide aj tak len o ďalšiu formu prokrastinácie, čiže...


Voľný čas | 16.jan 2019

Nakupovanie budúcnosti

Nákupné správanie sa vďaka technológiám mení a vyvíja. Čoraz viac ľudí nakupuje online, v pohodlí domova a nákupné centrá či...


Dizajn | 15.jan 2019

Kúpeľňové trendy na rok 2019

Miesto, oddychu, osobnej aj psycho hygieny. To je kúpeľňa, pre mnohých najobľúbenejšie miesto doma. Akým trendom podľahne táto miestnosť v roku...


Voľný čas | 15.jan 2019

Aplikácie, ktoré vám pomôžu dosiahnuť va...

Začiatky nového roka (ale aj mesiaca, týždňa či dňa) častokrát spájame s rôznymi výzvami, či už z pracovného alebo osobného...

predplatne

predplatne

zima 2018 topfashion vpravo

 tlacitko kupit2

Naše tipy

5 vzorcov ako nosiť skinny džínsy

Aj napriek tomu, že žijeme v dobe, kedy si popularitu získali zvonové džínsy a pracovné no...

Nohavicový kostým podľa pravidiel street...

Nohavicové kostýmy sa na scéne objavili veľmi rýchlo a ešte rýchlejšie si vybudovali svoju stab...

Insta značky, ktoré by ste v roku 2019 m...

Módna scéna je v dnešnej dobe rôznorodá a neustále premenlivá. Popularita trendov, ale aj ...