Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Voľný čas / 14. november 2021

Kvalitný spánok: Aká poloha je najzdravšia?

Spánok je veľmi komplexnou témou, ktorá sa však u každého z nás výrazne líši. Je to zároveň taká prirodzená súčasť našich životov, že ju ani nezvykneme riešiť, až do momentu, keď s nim začneme mať problém. Vtedy sa snažíme spánok ako celok lepšie pochopiť a následne urobiť zmeny k lepšiemu. Kvalitný spánok totiž ovplyvňuje nielen energiu počas dňa, ale aj celkové zdravie, imunitu či dokonca stav pleti a náš vzhľad. Nás zaujímalo, aké polohy sú pri spánku najzdravšie.

Kvalitný spánok: Aká poloha je najzdravšia?

Spíte na boku, na chrbte či na bruchu? Každý má tú svoju najlepšiu polohu, no niektoré sú lepšie ako tie ostatné. Správna poloha je nielnže vhodná napríklad z fyzio hľadiska, ale aj z hľadiska lepšej regenerácie či funkcie orgánov.

Spánok na boku

Až 60% ľudí zvykne spať na boku, pričom do tejto skupiny spadá viac mužov ako žien. Deti zvyknú polohy často striedať a v rôznych polohách zvyknú stráviť približne rovnaký čas, ich preferencia sa vyvíja až neskôr, bližšie k dospelosti. Spánok na boku má niekoľko výhod, jednou z najväčších je to, že dokáže redukovať záťaž na chrbticu a okolité tkanivá, čím následne pomáha uvoľniť chrbtové svaly. Hlava a chrbtica je v tejto polohe vo vhodnej pozícii, čím predchádza bolestiam chrbta, páleniu záhy, ale aj chrápaniu. Je ideálnou polohou pre tehotné ženy, starších ľudí či “chrápačov”. Na druhej strane, táto poloha nie je vhodná v prípade, že máte problémové ramená a trpíte rôznymi bolestiami či zraneniami v tejto oblasti, ale ani pre tých, ktorí sa obávajú vzniku vrások. Ak ste však zvyknutí spať na boku a chcete svoj spánok vyšperkovať, preferujte ľavú stranu. Spánok na prvej vytvára väčšiu záťaž na vnútorné orgány.

Spánok na chrbte

Druhou najobľúbenejšou polohou je spánok na chrbte. V tejto polohy je skvelo distribuovaná váha, čím takisto znižujete záťaž na chrbticu a tým predchádzate vzniku bolesti chrbta. V tejto polohe sa tiež budete cítiť najpohodlnejšie v prípade, že vás trápi nádcha a zapchatý nos alebo rôzne alergie. Ak vám záleží na dlhodobom vzhľade vašej pleti, táto poloha je pre vás ako stvorená, keďže pri nej nevytvárate tlak na tvár, počas spánku sa nekrčí a je teda aj menej náchylná na vznik vrások. Spánok na chrbte preferujte v prípade, že máte problémy s chrbticou, zvykne vás trápiť bolesť krku, záleží vám na prevencii proti vráskam alebo ak máte zapchaté nosné dutiny.

Spánok na bruchu

Iba zhruba 10% ľudí zvykne spávať na bruchu. Nie je to však ani úplne najvhodnejšia poloha, na v niektorých prípadoch môže byť nápomocná. Dokáže napríklad redukovať chrápanie, avšak na druhej strane vytvára na náš organizmus väčší tlak, čím ho nútia pracovať aj v noci a spánok preto môže byť menej kvalitný. Na bruchu by nemali spať nielen tehotné ženy, ale aj ľudia s bolesťami chrbta či krku, ale aj tí z nás, ktorí chcú predísť tvorbe vrások. V tejto polohe vytvárate väčší tlak aj na chrbticu, čo môže spôsobiť to, že sa ráno prebudíte nielen viac strnulí a dolámaní, ale aj s rôznymi bolesťami.

    433

    Súvisiace články