Prepojenie módy a umenia nás nikdy neomrzí, najmä v prípade, že ide o kreatívne zhmotnenie zaujímavých myšlienok a prístupov. Presne taká je aj kolaborácia značky IKEA, ktorá do dizajnového procesu prizvala piatich umelcov, ktorí s ňou navrhli unikátne dizajny.

 

ikea art event kolaborácia dizajn nábytok dekorácia bývanie interiérový dizajn umenie

 

Kolekcia IKEA Art Event sa snaží nájsť harmóniu medzi umením a fuknciou a obsahuje 10 kúskov v limitovanom množstve, na ktorých sa podielali mená ako Daniel Arsham, Stefan Marx či Sabine Marcelis.

 

580822

 

Nejde o prvú kolaboráciu IKEI s umelcami, prepájanie týchto odvetví začalo už v roku 2015 a odvtedy značka predstavila množstvo zaujímavých dizajnov, ktoré stierajú hranice medzi úžitkovým dizajnom a umením. Cieľom týchto kolaborácií je sprístupniť umenie pre ľudí a priniesť ho do našich každodenných životov.

 

580809  580824 

 

Ide o šiestu edíciu IKEA Art Event kolekcie, do ktorej si značka prizvala zaujímavé mená z umenia, pričom každé z nich má svoj jedinečný rukopis, ktorý dodali aj produktom z tejto spolupráce. “Vybrali sme si umelcov z rôznych kútov sveta, aby sme poukázali na diverzitu prepojenia umenia a dizajnu,” povedal kreatívny líder IKEA Art Event, Henrik Most. “Chceme ukázať, že byť umelcom alebo dizajnérom neznamená, že sa musíte venovať iba jednému smeru, ale môžete objavovať rôzne sféry a odvetvia,” dodáva.

 

580806

 

V tejto kolekcii nájdete 10 kúskov, ktoré posúvajú hranice vnímania interiérového dizajnu a nábytku, pričom vzdávajú poctu hravosti a každodennej kreativite. Každý kúsok má samozrejme praktické využitie a zároveň plní funkciu umeleckého objektu. IKEA týmto projektom tiež poukazuje na to, že staré vnímanie umenia ako luxusu a dizajnu ako súčasť masovej kultúry, už dnes nie je relevantné. Aby sme si všetci naplno vychutnali posúvanie hraníc v tomto smere, IKEA pripravila unikátne AR efekty, ktoré sú dostupné prostredníctvom Instagramu.

 

580823  580812 

 

Sabine Marcelis

Dizajnérka z Nového Zélandu je známa tým, že využíva nezvyčajné vlastnosti rôznych materiálov, pracuje napríklad so sklom a jeho efektom v rôznom svetle.

 

Daniel Arsham

Američan kombinuje architektúru s umením, častokrát spolupracuje s rôznymi umelcami v móde, interiérovom dizajne či práve v architektúre.

 

Humans since 1982

Švédske duo dizajnérov Bastian Bischoff a Per Emanuelsson mieša umenie s každodennými objektami pričom sa sústreďuje aj na otázku technológií a ich kontrast s prírodou.

 

Stefan Marx

Tvorba nemeckého umelca je založená na všednosti každého dňa zachytenej unikátnym spôsobom. Svoju inšpiráciu hľadá v rôznych subkultúrach a na tvorbu využíva mnoho médií.

 

Gelchop

Na umenie dekonštrukcie sa sústreďuje umelecká skupina Gelchop. Objekty doslova vyzlieka z pôvodnej formy a následne im pridáva funčkný element netradičným spôsobom.

 

Kolekcia IKEA Art Event bude dostupná v predaji po celom svete od apríla.

 

Foto: IKEA

 

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 08.apr 2021

Insta-famous nábytok

Instagram je skvelou platformou na hľadanie inšpirácie aj nových trendov. Platí to nielen v prípade módy, ale aj pri interiérovom...


Voľný čas | 07.apr 2021

Vôňa jari v kolekcii Basil Verde od LUMI...

Ak by ste mali opísať jar pomocou vône, aké tóny by ju tvorili? Boli by svieže a sladké alebo skôr...


Dizajn | 07.apr 2021

H&M Home uvádza kolaboráciu s Diane von ...

Každý rok čakáme, s kým predstaví H&M najnovšiu módnu kolaboráciu. Počas rokov sa na jej konte nazbieralo množstvo zvučných mien...


Voľný čas | 06.apr 2021

Jarný detox domácnosti

Už ho máte za sebou alebo vás ešte len čaká? Hovoríme o jarnom upratovaní, ktoré sa už v mnohých domácnostiach...

 

Naše tipy

Jarné klasiky pre všetky šatníky

Aký kúsok vám ako prvý napadne, keď sa povie jarná klasika? U nás to je nestarnúci trench coat či mo...

Kultové kozmetické produkty s bohatou hi...

Starostlivosť o pleť a kozmetika vo všeobecnosti sa dnes teší obrovskej popularite, čo potvdrzujú aj...

Trendy šperky, ktoré premenia každý outf...

Príležitosti vynosiť zaujímavé šperky je v tomto období pomenej, ale využiť ich môžeme pokojne aj do...