Ocenenia pre najlepších tvorcov a inštalácii pre Designblok 2020 boli rozdané v jedenástich kategóriách, kde porota ocenila najlepšie produktové novinky, nábytok, svietidlá, bytové doplnky, ale aj módne kolekcie a šperky. Absolútnym víťazom sa stal Jan Plecháč, ktorý pre Designblok navrhol hneď dve expozície- tematickú výstavu Vášeň a hlavnú inštaláciu Designeria.

 

designblok 

 

Bývalá rajská záhrada v priestoroch palácu Gabriel Loci sa premenila na Designeriu a ponúkla návštevníkom možnosť oddýchnuť si na gigantickej inštalácii z rebríka. Jej autor Jan Plecháč využil podľa svojich slov bežný, ​​všedný predmet akým je rebrík a hravou formou inšpiroval návštevníkov k väčšiemu nadhľadu, ktorý je v spoločnosti potrebný.

1 rebrik

 

 

Majstrovský kúsok súčasného dizajnu

Druhým oceneným počinom bola výstava Vášeň, v ktorej priblížil svoj osobný zápal pre motorky. "Mojím cieľom bolo vdýchnuť život motorke Jawa za pomoci šikovných majstrov hneď niekoľkých remesiel, ktorí by sa za normálnych okolností pri jednom projekte asi nikdy nestretli," opísal dizajnér Jan Plecháč. V jednej dielni sa stretáva tím staviteľov motoriek, sedlárov, brusičov, ale aj šperkárov a ilustrátora a spoločne pretvárajú nepoužiteľný starý stroj vo šperk, majstrovský kúsok súčasného dizajnu.

2 Vasen

 

 

Český výrobca Todus si odniesol výhru za Najlepší nábytok - kolekciu Baza a stôl Branta od belgického Studia Segers. Medzi svietidlami porota ocenila špeciálne akustické podsvietené panely Eclipse od štúdia Lappa Anny Leschingerovej a Lenky Preussovej. Najlepšie bytové doplnky vystavila značka Ihor. Medzi novinkami firiem zvíťazila kolekcia SOLO porcelánky Rudolf Kämpf a z dizajnérov oslavovala výhru etablovaná dvojica DECHEM, ktorá odniesla cenu za zrkadlá a nástenné objekty.

3 Dechem

 

 

Diela za 2,5 milióna korún

V kategórii šperk získala ocenenie Maria Kobelova a za najlepší módnu kolekciu porota zvolila kabáty Together od značky Soolista, ktorej novinka umožňuje pohodlné nosenie detí vpredu alebo na chrbte v teple kabátu. Mimoriadnym počinom mimo kategórie bola zvolená historická akvizícia tvorby slovenských dizajnérov Moravskej galérie v Brne, ktorá nakúpila v dobe pandémie diela za 2,5 milióna korún a výber prezentovala práve na Designbloku.

4 sperk Maria

 

 

Český dizajn si zaslúži medzinárodnú pozornosť

"Ceny Designbloku sa tento rok rozhodovali online. Vybrané kolekcie a inštalácie sú na špičkovej úrovni, sú to novinky slovenských výrobcov, expozície, na ktorých pracovali renomovaní aj etablovaní dizajnéri a architekti, produkty, ktoré si zaslúžia medzinárodnú pozornosť. Som hrdá na to, čo český dizajn aj v čase krízy dokázal. Jeho posolstvo je jasné: pracovať musíme ďalej, nech sa deje čo sa deje,“ uzatvorila Jana Zielinski, riaditeľka Designbloku.

5 designblok

 

Foto: Designblok

 

Najnovšie zo sekcie lifestyleVoľný čas | 23.okt 2020

Podporte imunitu týmito vitamínmi a mine...

Nachádzame sa v druhej vlne pandémie, ktorá je sprevádzaná vysokým prírastkom ľudí nakazených koronavírom. Okrem toho sú pre jesenné obdobie typické...


Dizajn | 21.okt 2020

Kreatívna riaditeľka Dedoles Kristína Se...

Kreatívna riaditeľka spoločnosti Dedoles, Kristína Sekerová, sa venuje výtvarným činnostiam už od detstva. Umenie a dizajn sú jej vášňou. Ako...


Voľný čas | 21.okt 2020

Vôňa čistoty vašej bielizne s produktami...

Poznáte ten úžasný pocit, nadýchnuť sa vône čerstvo vypratej bielizne? Sviežosť, čistota a príjemný pocit vždy, keď si odevy obliekate...


Dizajn | 20.okt 2020

Christian Cowan x Motorola: Kabelky pre ...

Patríte aj vy ku milovníkom rôznych, zaujímavých dizajnérskych prepojení? Potom sa vám určite zapáči aj najnovšia kolaborácia známej značky Motorola...

 
 predplatné new

 
 predplatné new

 

Naše tipy

Beauty pomôcky: Ktoré vyskúšať a na ktor...

Dnes je na trhu toľko najrôznejších pomôcok na starostlivosť o pleť, že je takmer nemožné sa v&...

Jesenná účesová inšpirácia

Po letných šatkách nastáva čas siahnuť po baretkách a plážové vlny vymeniť za ležérne konské chvosty...

Prineste farebnú jeseň do svojho domova

Jeseň má svoju špecifickú atmosféru, ktorú každoročne oceníme. Je dokonalou zmesou letného sentiment...