Budova Československého veľvyslanectva v Štokholme sa stala domovom švédskej značky Acne Studios. Stavba prešla premenou pod vedením architektonického štúdia Johannes Norlander Arkitektur a dnes vzdáva hold brutalizmu a modernému dizajnu zároveň.
Návrh budovy Československého veľvyslanectva v Štokholme vznikol v roku 1969, kedy verejnú súťaž vyhral ateliér Beta, ktorý patril projektový ústav hlavného mesta Praha. Ateliér viedol jedna z najvýraznejších osobností československej povojnovej architektúry, Jan Šrámek spolu s kolegom Zdeňkom Rothbauerom. Na tomto konkrétnom projekte spolupracoval ďalší významný architekt, Jan Bočan. Stavba je výrazne ovplyvnená brutalizmom, smerom, ktorý vtedy dominoval vo svete. Dominuje v nej železobetónová konštrukcia a betónové bloky.
Po tom, ako sa Československo rozdelilo na dve samostatné krajiny, budova bola vyprázdnená, keďže dve nové veľvyslanectvá si našli nové miesta na fungovanie. Avšak samotná budova bola zapísaná do zoznamu švédskych kultúrnych pamiatok. Stavba sa tak dostala do súkromného vlastníctva. Vzhľadom na pamiatkovú ochranu bol zachovaný jej pôvodný vzhľad a prvky vrátane exteriéru aj interiéru. Teraz si jej vzhľad zamilovala aj známa švédska značka Acne Studios, ktorá využila jej brutalistické prvky vo svoj prospech. Zároveň k nim pridala elementy, ktoré dokonale vystihujú jej vlastnú estetiku. V interiéri tak popri betóne vynikajú ružové a červené farby, ktoré kontrastujú na tvrdosti betónu. Doplnené sú hnedými tehlami. Výraznými elementami sú aj masívne, kamenné kreslá, ktoré zase odzrkadľujú históriu krajiny spätú s Vikingami.
Foto: © Annabel Elston