Svet si uvedomuje potrebu ochrany životného prostredia a aj preto vzniká čoraz viac alternatívnych, ekologických a udržateľných materiálov. Samozrejme slovo má aj technológia, vďaka ktorej sa zrodili aj inteligentné látky.
Riasy
Materiál SeaCell pozostáva z rias a eukalyptu vyvinuli Luisa Kahlfeldt a Jasmine Linington ako alternatívu ku jednorazovým plienkam či fast fashion materiálom. Dnes sa využíva aj v haute couture.
Pavúčí hodváb
Vegánsky pavúčí hodváb vznikol len tento rok, vyvinul ho startup Spiber. North Face z neho už stihla vyrobiť zimnú bundu. Stella McCartney spolupracovala s firmou Bolt Threads, aby vyvinula podobný materiál pre svoje Biofabric Tennis Dress.
Smart materiály
Inteligentné materiály tento rok takisto prerazili, medzi nimi sa objavili napríklad aj pohyblivé šaty od dizajnérky Ying Gao.
Vedľajšie živočíšne produkty
Okrem vegánskych materiálov vznikajú aj nové živočíšne. Dizajnérom a vedcom ide o spotrebovanie všetkého, čo vzniká ako odpad pri nej výrobe. Vznikli tak svietidlá z kravských čriev či tenisky zo zvieracieho tuku a kostí.
Celulóza
Organický materiál, ktorý tvorí stavbu rastlín sa dnes už dá využiť aj v dizajne. Vznikli už napríklad celulózové flitre s nezameniteľnými efektami.
Padáky a plachty
Nezvyčajný, no dnes už populárny materiál na výrobu najrôznejších kúskov od batožiny až po doplnky. Recyklované stany, padáky či plachty z lodí sa dajú využiť aj takto kreatívne.
Káva
Káva sa dá využiť na množstvo spôsobov, v niektorých prípadoch tvoria pomleté zrná základ pre nové materiály, prípadne sa využíva na farbenie rôznych módnych či dizajnových kúskov.
Bioplasty
Rok 2019 sa nezaobišiel bez vývoj a zlepšovanie bioplastov. Čoraz viac produktov najrôznejšieho typu sa tak môže vďaka tomu vyrábať z recyklovaných plastov.
Foto: archív značiek