Začiatok decembra symbolizuje nezadržateľne blížiace sa najkrajšie sviatky roka. Tie majú byť najmä o hojnosti a rodine. Hojnosť v dobe kapitalizmu sa však dokáže veľmi rýchlo zvrhnúť a z Vianoc sa preto v modernom svete stávajú sviatky obrovských zbytočností a nadbytku všetkého, od darčekov až po najgýčovejšie plastové ozdoby. Nedávno sme vám poradili, ako vybaviť vianočné nákupy ekologickejšie, dnes sa vás pokúsime inšpirovať, ako zohľadniť prírodu pri vianočných stromčekoch a výzdobe.

 

christmastree

 

V prípade vianočného stromčeka sa nám hneď na začiatku naskytuje dilema- živý či umelý? Zatiaľ čo živý stromček je “ekologickejšia” verzia, ide o jednorázovú záležitosť. Umelý stromček je zase využiteľný niekoľkokrát, avšak ten je väčšinou vyrobený v Číne z PVC a iných plastov, ktoré zvyšujú uhlíkovú stopu. Živé stromčeky kedysi dominovali domácnostiam, no s príchodom modernej doby prišli na scénu aj tie umelé, ktoré ich postupne vytlačili. Dnes väčšina ľudí uprednostňuje práve umelý stromček, ktorý sa dá využiť dlhé roky. Veľa domácností sa však začína vracať ku živým, ktoré majú nielen autentickejší vzhľad, ale aj nezameniteľnú vôňu. Čo je teda ekologickejšia verzia? Živý stromček.

 

Ktorý si vybrať?

1. Ak máte doma umelý stromček, snažte sa ho využiť čo najdlhšie to ide. Keď nastane čas na výmenu a nechcete živý stromček, zohľadnite iné alternatívy.

2. Živý stromček z lokálnej produkcie je vždy najekologickejšou voľbou.

3. Stromček v kvetináči sa stáva najpopulárnejšou voľbou, keďže vám umožňuje ho po Vianociach zasadiť von a následne využiť počas budúceho roku.

4. Živý stromček musí pochádzať zo špeciálnych fariem, nesmie byť vyrúbaný z lesov.

 

 

Ďalšie ekologické alternatívy

V prípade, že živý stromček nie je nič pre vás a uprednostníte skôr umelú alternatívu, máme pre vás niekoľko kreatívnych tipov, ako na to. Zabudnite na typické stromčeky, ktoré ani náhodou nepripomínajú rozprávkovú jedličku a vytvorte si svoj vlastný, unikátny stromček. Takto pridáte interiéru na osobitosti, unikátnosti a ešte aj pomôžete životnému prostrediu. Potrebovať na to budete iba predstavivosť a trochu zručnosti.

 

1. Svetelný

Takto kreatívne sa dá využiť prázdna stena. Na vianočný stromček budete potrebovať iba niekoľko klincov a svetelnú reťaz, ktorou vyformujete tvar stromčeku. Využiť môžete farby a intenzitu podľa seba.

1

 

 

2. Galéria

Na stene ešte chvíľu ostaneme. Namiesto svetiel však teraz využijeme najrôznejšie dekoratívne prvky od fotiek, listov, vetvičiek či iných vianočných prvkov, z ktorých opäť vytvoríme tvar stromčeka.

2

 

 

3. Minimalisticky

Pár vetvičiek a niekoľko drevených dosiek vám bude stačiť na to, aby ste vytvorili minimalistický, vianočný stromček. Na dosky prilepte spomínané, živé vetvičky. Zoraďte ich zvisle od najkratšej po najdlhšiu tak, aby ste vytvorili trojuholník v tvare stromu.

3http://almostmakesperfect.com/2014/12/03/diy-makeshift-xmas-tree-wall-hanging/

 

 

4. Škandinávsky

Ak ste o niečo zručnejší, môžete vyskúšať aj tento nápad od IKEA. Z úzkych dosiek vytvorte tvar stromu a jemne ho ozdobte svetielkami a pár vianočnými ozdobami. Takýto vianočný stromček krásne zapadne do moderných, minimalistických interiérov a využívať ho môžete dlhé roky.

4IKEA

 

 

5. Visiaci

Na tento stromček budete zrejme potrebovať trochu viac času, no výsledok stojí za námahu. Potrebovať budete hrubší papier alebo kartón, ktorý nastriháte na prúžky a nafarbíte niekoľkými odtieňmi zelenej. Tieto časti upevnite na pevnú niť a následne ju zaveste na spoločný držiak (tenké drôtené sitko). Vytvorte tvar stromčeku a pripevnite na strop.

5

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 18.jan 2020

Nábytkové trendy na rok 2020

Pokiaľ sa nevyhnete rekonštrukcii či zariaďovaniu v tomto roku, poradíme vám, ktoré trendy by ste nemali prehliadnuť. Mnoho z nich je nadčasových...


Cestovanie | 17.jan 2020

Najkrajšie horské hotely

Nedostatok snehu nás mnohých núti vycestovať do hôr, častokrát za hranice, kde hľadáme aspoň kúsok tej čarovnej rozprávkovej krajiny, o ktorej...


Dizajn | 15.jan 2020

Kúpeľňové trendy na rok 2020

Kúpeľňa je ako také privátne spa. Teda, aspoň by sme sa mali snažiť, aby sme sa v nej tak cítili. Preto...


Voľný čas | 15.jan 2020

Najkrajšie diáre na rok 2020

Aj keď z nového roku ubehli už viac ako dva týždne, neznamená to, že je neskoro na správnu organizáciu. K novému roku...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

7 účesových trendov na zimu

Rozmýšľate, čo s vlasmi pod čiapkou? Ako sa učesať tak, aby vám účes vydržal aspoň počas pracov...

Stylingové triky so šálom

Kto v zime nevychádza z domu bez šálu? Pokiaľ je tento kúsok neodmysliteľnou súčasťou každ...

5 zimných outfitov podľa Severaniek

Kde hľadať inšpiráciu pre zimné outfity ak nie práve v šatníkoch Severaniek? Fínky, Švédky či N...