Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Dizajn / 1. marec 2012

Obývačka ako multifunkčný priestor – 1. časť

Obývačka je od počiatkov architektúry považovaná za základný priestor domácnosti. Slúži na stretávanie sa členov rodiny i na prijímanie návštev a tomu by mal zodpovedať reprezentatívny vzhľad i pohodlné vybavenie miestnosti.Obývačka je často prepojená s jedálňou, je miestom určeným na odpočinok alebo sledovanie televízie.

Obývačka ako multifunkčný priestor – 1. časť

3. 3. 2012

Obývačka je od počiatkov architektúry považovaná za základný priestor domácnosti. Slúži na stretávanie sa členov rodiny i na prijímanie návštev a tomu by mal zodpovedať reprezentatívny vzhľad i pohodlné vybavenie miestnosti.

Obývačka je často prepojená s jedálňou, je miestom určeným na odpočinok alebo sledovanie televízie. Mala by byť prehľadná, bez zákutí a zložitých priechodov. Jednoduché vybavenie podporuje relaxáciu osôb, pretože otvorený priestor, v ktorom vidíme celé zariadenie miestnosti, je v čase odpočinku veľmi dôležitý. Zariadenie by malo byť funkčné a prispôsobivé na vykonávanie rôznych činností – odpočinok, čítanie, sledovanie televízie či počúvanie hudby, posedenie s priateľmi. Najlepšie je, ak je v miestnosti jednoduchý nábytok, ktorý sa dá používať v rozličných situáciách.

Už pri zariaďovaní obývačky by sme mali myslieť na to, že každá jej časť bude mať vlastný charakter a nebudeme ich využívať rovnocenne. Niektoré časti budú plniť skôr dekoratívnu úlohu. Každopádne by sme nemali zanedbať estetickú hodnotu každého kusu nábytku, osvetlenie vyhovujúce rôznorodým činnostiam i celkové architektonické riešenie. V súčasnosti je obývačka chápaná ako jednotný priestor, ktorý, ak je dobre vyriešený, dovolí aby si všetci boli nablízku a pritom každý mohol tráviť čas podľa seba. 

 

pripravila: Ivona Partmanová 

    7044

    Súvisiace články