Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Dizajn / 17. január 2012

S nádychom histórie – 3.časť

Zapáčili sa vám naše články o najvýznamnejších kúskoch dizajnu a ich stvoriteľoch? Tak dnes tu máme pre vás ďalšieho majstra - Michaela Thoneta.Stolár Michael Thonet (1796-1871), ktorý pochádzal z Boppardu v Porýní sa usadil na Morave.

S nádychom histórie – 3.časť

17. 1. 2012

Zapáčili sa vám naše články o najvýznamnejších kúskoch dizajnu a ich stvoriteľoch? Tak dnes tu máme pre vás ďalšieho majstra - Michaela Thoneta.

Michael_Thonet_profilovka_2Stolár Michael Thonet (1796-1871), ktorý pochádzal z Boppardu v Porýní sa usadil na Morave. V Bystřici pod Hostýnem začal v roku 1861 vyrábať nábytok z ohýbaného dreva. Továreň bola v tej dobe najväčšia svojho druhu a stala sa stredobodom spoločnosti Gebrüder Thonet, ktorá vyvážala svoje výrobky do celého sveta. Na pôvodnú firmu THONET nadviazala po prvej svetovej vojne akciová spoločnosť THONET-MUNDUS. V roku 1946 sa zlúčilo niekoľko veľkých nábytkárskych tovární pod názvom THONET a od roku 1953 funguje fabrika na ohýbaný nábytok pod názvom TON. To, že prešlo viac ako 100 rokov bez zastavenia výroby svedčí o tom, že Michael Thonet vymyslel výrobný postup vďaka ktorému sa produkuje vysokokvalitný nábytok žiadaný i dnes. 

Ohýbanie dreva je technológiou výroby nábytku z bukového dreva, ktorá spočíva v naparení dreveného hranolčeka sýtou parou, aby sa lepšie ohýbal. Operadlová časť sa ohýba ručne pomocou tvárnice. Jej tvar kopíruje špeciálnu pásnicu, ktorá zabraňuje praskaniu ohýbaného dreva. Aj sedadlo sa ohýba podobným spôsobom. Ten je v súčasnosti viac automatizovaný.


Ukážky z tvorby:


Demonstrace_pevnosti_20_2
Demonštrácia pevnosti z 20. rokov minulého storočia.


MeranoJutland2_2
Moderná stolička Merano ocenená Red dot design award 2011 má meno po rodnom meste talianského dizajnéra Alexandera Guflera. Dominantné prvky stoličky sú dve osovo sa krížiace ohnuté preglejky, ktoré slúžia ako sedák a operadlo.


Wave_2
Hojdacie kreslo Wave je víťazom súťaže o najlepší re-design klasického hojdacieho kresla vyhlásenej k 150 výročiu výroby ohýbaného nábytku a zároveň je „Nábytkom roku 2011". Mladý slovenský dizajnér Michal Riabič spojil nielen hojdacie a lounge kreslo, ale predovšetkým vytvoril nádherný priestorový solitér.


Petalo-side_2
Nemý sluha Petalo od talianskej návrhárky Eugenie Minervy je víťazom „Honorable mention" v kategórii Product Design 2011 udeľovanej v rámci prestížnej súťaže Red dot design award 2011.

pripravila: Ivona Partmanová a Sláva Štefancová


 

    8975

    Súvisiace články