31.5.2014
Bývanie v lofte nie je pre každého, ale ak milujete nezvyčajné prostredia alebo jednoducho túžite vyniknúť, premena starého priemyselného alebo hospodárskeho objektu vám môže poskytnúť obydlie s nádychom extravagancie. Loft v Bordeaux, do ktorého vás pozývame na návštevu, pripomína elegantný galerijný priestor, v ktorom majitelia vystavujú svoje domáce radosti.
Ako na javisku
Byt navrhol po architektonickej aj dizajnovej stránke španielsky tím Teresa Sapey Estudio. Je dôkazom toho, že aj vzhľad loftov sa po rokoch pozmenil a nemusí pôsobiť iba technicky a chladne. Na jeho zriadenie využili objekt bývalej garáže, nachádzajúcej sa v priemyselnej oblasti Bordeaux. Pri rekonštrukcii sa dom rozdelil na dve hlavné zóny: spoločenskú, ktorá nabáda k interakcii s hosťami, a súkromnú, ktorá poskytuje miesto na oddych, a to aj v exteriéri malého dvora. Dôležitú časť tvorí aj wellness zóna s modernou kúpeľňou, bazénom a domácim fitnes. V spoločenskom open-space koncepte našli svoje miesto priestranná obývačka, kuchyňa, vínny kút a hosťovská izba. Priestor je riešený plynulo a stupňovito, vďaka čomu sa centrálna sedacia časť ocitá v role javiska, zatiaľ čo medzipodlažia pripomínajú hľadisko. Pôvodný industriálny charakter podčiarkuje okrem veľkej svetlej výšky aj kovová konštrukcia strechy a využitie betónových podláh. Tie v obývacej miestnosti vytvárajú kontrast s medzistupňom, ktorý slúži ako domáca knižnica. Podlahu a schodisko tu totiž pokrýva svetlé drevo, ktoré dodáva interiéru útulnejší domáci charakter. Police lemujú celú dĺžku steny až po herňu s biliardovým stolom.
Línie a zámerné prehrešky
Kuchyňa odetá v bielej – vo farbe dominujúcej celému interiéru – je rovnako priestranná, ale zároveň jednoduchá a funkčná. Jediným „prehreškom" proti všadeprítomnému minimalizmu je veľký nápis, ktorý sa tiahne celou linkou. Evokuje spojitosť s grafiti nápismi v opustených továrenských areáloch, jeho rukopis je však elegantný ako samotný interiér. S témou kreslenia sa dizajnéri pohrali aj v priestore toalety, kde sa na inverznej čiernej stene objavuje obraz rúk maľujúcich kruhy. Motív kruhov sa ako princíp, ktorý narúša priamočiare línie loftového bývania, prenáša v malej miere aj do ďalších detailov, napríklad do oblého tvaru umývadiel či do kruhových držiakov na fľaše vo vínnej polici. Farebné ladenie interiéru zapája do hry okrem kombinácie inverznej bielej a čiernej aj odtiene červenej a oranžovej. Dovnútra však tieto doplnkové farby vstupujú opatrne – iba cez zasklené plochy, z ktorých je výhľad na žiarivú červeno-oranžovú fasádu vnútorného dvora. A ak je domácim pri pohľade na ňu horúco, môžu sa osviežiť v zasklenom bazéne, susediacom s obývacou časťou.
text: Anna Salvová
foto: © Teresa Sapey Estudio
Celý článok si môžete prečítať v magazíne Top Fashion jeseň – zima 2013/2014.
Jonathan Anderson navrhol hotelovú izbu
Exkluzívna značka značka šampanského Ruinart zFrancúzska odštartovala…