Od vašej letnej dovolenky ubehli ledva dva mesiace a vy už hľadáte ďalšiu destináciu, kam by ste unikli sychravým jesenným dňom? Úplne tomu rozumieme a hľadáme spolu s vami. Týchto 10 miest na svete je podľa nás ako stvorených na návštevu v októbri. Nájdete medzi nimi európske mestá na víkendové výlety, tipy na plážovú dovolenku, ale aj nápady na dobrodružné dovolenky.

Atacama, Čile

V Čile je aktuálne jar a vládne tam príjemných 20 až 25 stupňov, čo je ideálne počasie na spoznávanie miest a prírody. Lákavá púšť Atacama je svetovým unikátom, rozpína sa takmer po celej dĺžke tejto krajiny. Je plná jazier, monumentálnych hôr a tých najdramatickejších výhľadov. Piesočnaté duny sa tu miešajú s červenými kaňonmi, zatiaľ čo sopky pokojne odpočívajú nad termálnymi prameňmi. Ak snívate o Čile, teraz je ten správny čas.

1

 

Perugia, Taliansko

V prípade, že sa vám nechce cestovať na druhý koniec sveta a máte chuť len na rýchly výlet, vyskúšajte mesto Perugia v Taliansku. V októbri tu prebieha 10-dňový gastro festival, ktorý je venovaný presláveným čokoládovým bonbónom Baci, a v rámci neho tu prebiehajú hodiny varenia, ochutnávky a výstavy. Samotné mesto takisto stojí za návštevu, je plné historických budov, krásnej architektúry a reštaurácií s tými najlepšími lokálnymi dobrotami.

2

 

 

Los Cabos, Mexiko

Obľúbená dovolenková destinácia Američanov svojou krásou zaujme aj nejedného Európana. Pokiaľ vás lákalo Mexiko, vydajte sa do Los Cabos, kde sú teploty v tomto období vysoké, nádherné pláže sú poloprázdne a ceny omnoho prívetivejšie ako v hlavnej sezóne. Čakajú na vás dizajnové boutique hotely, pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou, nehovoriac o mexickej kuchyni na vysokej úrovni.

3

 

 

Sevilla, Španielsko

Mesto Sevilla je v tieni populárnejších miest ako Barcelona či Madrid. Okrem futbalu majú však spoločné ďalšie prvky, nádhernú architektúru, perfektnú gastroscénu a množstvo galérií. Okrem toho tu ešte stále vládne takmer letné počasie, teploty tu bežne dosahujú aj 26 stupňov, takže pokiaľ vám už teraz chýbajú slnečné lúče, toto je ideálna voľba pre vás, a pokojne aj na city break.

4

 

 

Havaj

Neexistuje zlé obdobie na návštevu Havaja, je to celoročná destinácia. Niektoré mesiace sú však vhodnejšie ako tie druhé a to z rôznych hľadísk. Napríklad október je skvelou voľbou preto, lebo je hluchým mesiacom po letných dovolenkách a pred zimnými dovolenkami. To znamená, že ceny sú o niečo nižšie, čo je veľmi dôležitým faktorom vzhľadom na ich výšku počas celého roka. Havaj jednoducho nie je lacná záležitosť, no v októbri sa dajú vyskladať skutočne výhodné dovolenky. Potom už môžete objavovať všetky tie preslávené pláže, sopky, výhľady a vodopády.

5

 

 

New England, USA

Ak už máte za sebou výlet do New York City, vydajte sa objavovať susedné štáty Maine, New Hampshire, Massachusetts či Vermont. Čakajú vás tu krásne miesta ako Boston, ktoré vám pripomenie svojou architektúrou Európu, Rhode Island a jeho divoké pláže, či Vermont a jeho viktoriánske mestečká a hlavné mesto Montpelier. New England je navyše ako stvorený na road trip, pričom v tomto období sa môžete tešiť na teploty dosahujúce 17 stupňov, prírodu hrajúcu tými najkrajšími farbami a samozrejme tajomne pôsobiace mestečká, ktoré sú ideálne na návštevu počas Halloweenu.

6

 

 

Galapágy

To, čo majú Galapágy nenájdete nikde inde na svete. Jedno z najunikátnejších miest na svete sa takisto dá navštíviť kedykoľvek počas roka, no v októbri môžete zažiť najväčšiu pestrosť fauny aj flóry. Je to zároveň vrchol rybárskej sezóny a v tomto čase tu je aj najväčší počet tých najrôznejších druhov vtákov. Aj napriek tomu je október považovaný za mimosezónne obdobie, takže navyše na ubytovaní nepreplatíte a budete mať viac možností na výber.

7

 

 

Tchaj-pej, Tajvan

Hlavné mesto Tajvanu, ktorý patrí pod Čínu, no napriek tomu sa od zvyšku krajiny tak veľmi líši v takmer všetkých smeroch, má vlastnú kultúru, zvyky, kuchyňu aj architektúru. Oproti ostatným ázijským metropolám ako Tokio, Peking či Singapur je relatívne nepreskúmané, no pritom nie je o nič horšie. Nájdete tu všetko od taoistických svätýň, moderných mrakodrapov až po ten najunikátnejší street food. V októbri navyše môžete využiť najnižšiu vlhkosť, najmenej daždivých dní, najlepšiu viditeľnosť a slnečné dni.

8

 

 

Sonoma, USA
Známa vínna oblasť v Kalifornii, ktorá je síce v tieni známejšej Nappa Valley, no rozhodne stojí za návštevu. V tomto období sa tu koná Harvest Fair, festival plný ochutnávok a súťaží. Počasie je v Kalifornii ešte stále prívetivé, teploty dosahujú pokojne aj 20 stupňov, no príroda je zahalená do tých najkrajších jesenných farieb. Romantika ako vyšitá a to celé podčiarknuté perfektným vínom a jedlom.

10

 

 

Maurícius

Na ostrove Maurícius je v tomto období jar. Počasie je príjemne teplé, no dažďových zrážok a vlhkosti už ubúda. Celý ostrov začína rozkvitať a je zahalený do tých najkrajších a najväčších kvetov, ktoré kontrastujú na pozadí dažďového pralesa z jednej strany, a Indického oceánu z tej druhej. Znie to ako idylka, a pokiaľ ste tento rok vynechali dovolenku v lete, vynahraďte si to v poriadnom štýle v októbri.

9

Foto: Getty

Najnovšie zo sekcie lifestyleCestovanie | 31.máj 2020

Ako bude vyzerať cestovanie po pandémii?

Neviete sa dočkať, kedy konečne vzlietnete a vydáte sa na svoju prvú cestu do zahraničia po pandémii? Alebo ste v tomto smere...


Voľný čas | 30.máj 2020

Kvety pomáhajú psychike

Patríte k milovníkom izbových rastlín a kvetín? Alebo ste naopak zástancovia minimalizmu, v ktorom sa nenájde priestor pre rastliny? V oboch prípadoch by ste...


Voľný čas | 27.máj 2020

Prenájom luxusných vozidiel na biznis i ...

Chystáte sa na dôležité obchodné rokovanie do zahraničia alebo v rámci Slovenska? Potrebujete sa vkusne a originálne prezentovať? Naplánujte si...


IRL | 26.máj 2020

Barbara Randušková: Väčšinu „problémov“ ...

„Keď sa do seba hlboko ponoríš, objavíš veci, ktoré si nikdy nevidela. Niektoré ťa desia, niektoré ťa prekvapia a ty...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Ako nosiť športové sandále?

Vnímanie turistických sandálov sa v poslednej dobe zmenilo o 180 stupňov. Kedysi nenáviden...

Jarné účesy z Instagramu

Účesy, ktoré zvládne každý. Môžete si nimi skrášliť prácu z domu alebo sa v nich vybrať do...

Must-have kúsky na jar

Ak plánujete svoj jarný či letný šatník dopĺňať, máme pre vás 12 tipov. Do týchto kúskov sa túto sez...