Kto ešte za sebou nemá letná dovolenku? Alebo už bola tak dávno, že si ju ani nepamätáte? O dôvod naviac vybrať si ďalší výlet! Poradíme vám, kam sa oplatí vycestovať v septembri, či už hľadáte mestský ruch, panenskú prírodu alebo exotiku.

Utah

Štát Utah má síce až 5 národných parkov, no masy turistov, ktoré každoročne zavítajú sú obrovské. Vláda chce dokonca limitovať vstupy iba na rezervácie. Ak hľadáte obdobie, kedy vám nebudú iní turisti kaziť vaše fotky a zážitok z dokonalej prírody, vydajte sa tu v septembri. Počasie je stále príjemné na objavovanie tých najkrajších miest.

title

 

 

Istanbul

Mesto, kde sa stretávajú kontinenty, ale aj kultúry, história s modernou dobou. Ak chcete zažiť pestrú dovolenku po každej stránke, vydajte sa do Istanbulu. Vychutnať si tu môžete opulentné historické pamiatky, bohatú gastroscénu a rušný nočný život, ale aj galérie a múzeá moderného umenia. Jednoducho z každého rožku trošku.

anna 0n0AHB1fgTQ unsplash

 

 

Údolie Loiry

V údolí rieky Loiry, ktorá je dedičstvom UNESCO nájdete nepoškvrnené zákutia a šarmantné minidedinky a mestečká. Pláne, vidiecke sídla, jazierka a vinice vás svojim čarom omráčia. V tomto období tu prebieha aj vínny festival Vines, Wines and Walks, na ktorom nechýba dokonalé jedlo, víno a súčasťou sú aj prehliadky viníc.

3

 

 

Albánsko

O Albánsku sa veľa nehovorí v spojitosti s letnými dovolenkami, no podľa nás môže úplne v pohode konkurovať velikánom ako Chorvátsko či Španielsko. Stačí sa pozrieť na ich nádherné pobrežia, ktoré ešte neobjavili masy turistov. Teploty tu v septembri dosahujú 27 stupňov, takže vzdať sa nemusíte ani opaľovania či vodných športov.

4

 

 

Mexico City

Umelecká, eklektická, bohémska duša Mexico City si vás okamžite získa. Na jednej strane tu môžete zažiť autenticitu mesta, no na tej druhej pocítite aj modernú dobu. Mexickú kuchyňu môžete ochutnávať na street-food trhoch, ale aj v prestížnych reštauráciách, ktoré jej dodávajú luxusný nádych. Nezabudnite navštíviť butiky lokálnych dizajnérov a navštívte niektoré z mnohých galérií.

jezael melgoza KbR06h9dNQw unsplash

 

 

Lisabon

V Lisabone dokážu byť letá poriadne horúce. 40-stupňové horúčavy z augusta vám tu však už nehrozia, namiesto toho vás počká príjemných 25 a svieži vánok od oceánu. Bohatá gastroscéna so svetovou kuchyňou, nádherné pláže na dosah a pravý mestský ruch s uvoľnenou atmosférou nenájdete zrejme nikde takto dokonale namiešaný.

6

 

 

Maroko

Úplne iný svet objavíte na Maroku. Vydať sa môžete na túru po pohorí Atlas, vychutnať si môžete staré mestá ako Medina či Fez, ale aj moderné galérie vrátane Yves Saint Laurent múzea. Ubytovanie je lacné a krásne, budete sa v ňom cítiť ako z Tisíc a jednej noci alebo z rozprávky Aladinova zázračná lampa.

7

 

 

Sicília

Kto by nemiloval Taliansko? Krajina, ktorá má všetko, od jedla cez históriu až po prírodu je však až príliš obľúbená a je veľmi ťažké nájsť obdobie, kedy vás neprevalcujú turisti. September je však ideálnym obdobím aj na návštevu takej obľúbenej destinácie akou je Sicília. Nastáva turistický útlm a o tie najkrajšie pláže sa budete deliť len s pár cestovateľmi či lokálnymi.

8

 

 

Galapágy

September na Galapágoch je najsuchším a najchladnejším mesiacom. Aj preto tu je veľmi málo turistov. Cez deň teploty dosahujú 20 stupňov a divoký život je v rozkvite. Pozorovať môžete albatrosy v ich prirodzenom prostredí, druhy vtákov o ktorých ste ani nechyrovali a tešiť sa môžete aj na tulene, veľryby či delfíny. Okrem toho si môžete vychutnať plavby luxusným jachtami, potápanie, kajakovanie, jednoducho všetko, čo patrí k dovolenke pri mori.

luna zhang nwFS7Eh pao unsplash

 

 

Newfoundland

Komu by napadlo dovolenkovať v Kanade? Newfoundland je však presne tou destináciou, o ktorej ste ani nevedeli, že ju potrebujete navštíviť. V septembri je tento ostrov pokrytý divokými čučoriedkami a ostrov je v tomto období domovom veľrýb. Čakajú vás tu však aj čarovné údolia, dramatické útesy a malebné rybárske dediny, ktoré vám budú nápadne pripomínať Island.

10

Foto: Getty, Pinterest

Najnovšie zo sekcie lifestyleIRL | 21.jan 2020

Veronika Cifrová Ostrihoňová: Slovensko ...

To, že Instagram je povrchná záležitosť, ktorá vám nemôže dať nič hlbšie, už dávno neplatí. Je to aj vďaka tomu...


Cestovanie | 21.jan 2020

Cestovateľské trendy na rok 2020

Už máte cestovateľské plány na tento rok? Vybrali ste si exotické destinácie alebo ste nad svojimi dobrodružstvami rozmýšľali úplne inak?...


Dizajn | 20.jan 2020

Virgil Abloh navrhol kolekciu nábytku

Popri navrhovaní pre vlastnú značku Off-White a pri vytváraní pánskej línie značky Louis Vuitton, Virgil Abloh stíha ešte aj navrhovať nábytok...


Dizajn | 20.jan 2020

Hermés predstavuje novú kolekciu porcelá...

Značka Hermés je po celom svete známa svojimi ikonickými šatkami, ktoré sú častokrát zdobené farebnými, rôznorodými motívmi. Inšpirovanú sú exotikou...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

7 účesových trendov na zimu

Rozmýšľate, čo s vlasmi pod čiapkou? Ako sa učesať tak, aby vám účes vydržal aspoň počas pracov...

Stylingové triky so šálom

Kto v zime nevychádza z domu bez šálu? Pokiaľ je tento kúsok neodmysliteľnou súčasťou každ...

5 zimných outfitov podľa Severaniek

Kde hľadať inšpiráciu pre zimné outfity ak nie práve v šatníkoch Severaniek? Fínky, Švédky či N...