Ak opaľovanie nie je vaša predstava letnej dovolenky, ale skôr túžite po športovom vyžití, poradíme vám, kde v Európe nájdete tie najlepšie miesta na najobľúbenejšie vodné športy.

Surf: Biarritz, San Sebastian, Newgale, Lagos

titleBiarritz

Keď sa povie vodný šport, mnohým napadne ako prvé práve surfovanie. Ak si chcete vychutnať tento adrenalínový šport, nemusíte utekať do Austrálie či na Havaj, ideálne vlny nájdete aj v Európe a vôbec nie ďaleko. Jednou z najlepších destinácií je práve francúzsky Biarrritz a španielsky San Sebastian. Obe destinácie patria k obľúbeným miestam svetovej smotánky, pretože tu nájdete nielen služby na nadštandardnej úrovni, ale aj zaujímavú architektúru, dramatické útesy a búrlivé pláže. Ak hľadáte niečo uvoľnenejšie, stavte na portugalský Lagos, ktorý sa nachádza na juhu krajiny v populárnej dovolenkovej oblasti Algarve. O krásne, slnečné počasie tak máte postarané až do novembra. Okrem toho sa môžete tešiť na krásne pláže plné jaskýň a skalistých útvarov. Perfektné vlny vás však počkajú aj vo Welse, konkrétne v Newgale. Na tejto pláži sa tlačiť s masami turistov nebudete pretože je dlhá viac ako 3 kilometre.

 

 

 

Windsurf: Tarifa, Zadar, Albufeira, Antalya

2Antalya

Najjužnejší cíp Európy, mesto Tarifa v Španielsku, je tiež známy ako najveternejšie miesto na svete. To však znamená dokonalé podmienky na windsurfovanie. Nehovoriac o krásnych atalntických plážach, ktoré vás opantajú svojou divokosťou. Za podobnými podmienkami môžete ísť aj do Portugalska, tentokrát do Albufeiry v Algarve. Vietor tu je síce silný, no teploty relatívne vysoké, dosahujú 30 stupňov až do októbra. Pokiaľ sa chystáte do Turecka, na pláži Ozlen takisto nájdete perfektné podmienky na windsurf. Tento šport si tu môžete vychutnať počas celého roku, no v lete sú najlepšie podmienky. V Chorvátskom Zadare to je naopak, najsilnejší vietor tu je na jar a v zime, zatiaľ čo v lete a na jeseň sú podmienky vhodné aj pre začiatočníkov. To všetko v typicky priezračnej vode.

 

 

 

Paddle Board: Baleáre, Sardínia, Slovinsko, Santorini

3Údolie Soča

Paddle Board si vychutnáte aj mimo mora, napríklad v Údolí Soča v Slovinsku, ktoré vás očarí svojou tyrkysovou vodou. Plaviť sa na tejto pokojnej rieke v nádhernom prostredí je obrovský zážitok. Kryštálovo čistú vodu si vychutnáte aj na Baleárskych ostrovoch, napríklad na Malorke, kde je more pokojné. Podobný zážitok vás počká aj na Sardínii, kde si budete môcť krásy prírody vychutnať na pokojnom mori. Vyskúšať si to môžete aj na Santorini, kde sa pravidelne konajú rôzne súťaže na paddle boarde. Môžete si vybrať, či to chcete skúsiť na pokojne vode, na vlnách alebo na otvorenom mori.

 

 

 

Kite Surf: Kanárske ostrovy, Gardské jazero, Pissouri, Paros

4Fuerteventura (Kanárske ostrovy)

Vedeli ste, že populárna dovolenková destinácia- Gardské jazero, je aj jednou z najobľúbenejších destinácií na kitesurfing? Celá jedna časť je vyhradená iba na tento šport a lokálni aj turisti sa tu schádzajú od rána. Na obed je vietor najsilnejší. Podobne to je aj na Kanárskych ostrovoch, ktoré sú celoročne dostatočne veterné na to, aby poskytli ideálne podmienky na tento šport. V Grécku, na ostrove Paros si kitesurfing môžu vychutnať aj začiatočníci, voda je plytká a vietor nie je až taký silný, aby ste nedokázali svoj nástroj ovládať. Na Cypre okrem nádherných pláží nájdete aj miesta na kitesurfing. Z mora sa vám naskytnú dokonalé výhľady na okolité pláže a dramatické útesy.

 

 

 

Kajak a kanoe: Ardeche, Údolie Soča, Chorvátsko

5Chorvátsko

Údolie Soča je ako stvorené aj na kajakovanie a kanoistiku. Tyrkysová voda je jednoducho príliš lákavá na to, aby ste jej odolali. V Chorvátsku si zase môžete vybrať miesto na plavenie so zavretými očami pretože priezračná voda je dostatočne prívetivá na to, aby ste si tento šport vychutnali kdekoľvek. Vo Francúzsku vás zase zláka Ardeche, národný park, ktorým sa jednoducho preveziete na kajaku alebo kanoe. Prechádzať budete lesmi, popod skalné mosty až sa doplavíte na pláž, na ktorej môžete načerpať nové sily.

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 02.apr 2020

Jar na balkóne

Keďže posledné týždne je väčšina z nás zatvorená doma, von nás to ťahá o čosi viac. Hrejivé slnečné lúče v kombinácii s vôňou jari...


IRL | 01.apr 2020

Marika B Majorová: Inštinktívne hľadám k...

„Koncept zabíjania nudy je pre mňa jedna z nepochopených vecí. Ja mám stále čo robiť,“ hovorí o aktuálnej „koranténe“ známa...


Dizajn | 31.mar 2020

Interiérová inšpirácia z Instagramu

Patríte aj vy k tým z nás, ktorí si po niekoľkých dňoch alebo až týždňoch v uväznení v karanténe začali všímať nedostatky vo svojich...


Voľný čas | 31.mar 2020

Hodiny módy s Jacquemusom či Christelle ...

Online vzdelávanie, kurzy či workshopy sa stali bežnou a niekedy aj jedinou možnosťou, ako sa vzdelávať a rásť v dobe pandémie. Netýka sa...

 predplatne

 

 predplatne

 

 

Naše tipy

Gadgety, ktoré vám pomôžu so spánkom

Problémy so spánkom môžu mať najrôznejší pôvod. Niektoré sú psychologického charakteru, iné zase spô...

Simona Salátová: Nemáte pocit, že ste ne...

Je niečo ako prírodný úkaz. Žena, ktorá si už vo svojom mladom veku prešla cestu a skúšky života, ak...

Antihrdinky: Ženy zo strieborného plátna

8.marec každoročne patrí ženám po celom svete, kedy oslavujeme ich najrôznejšie tváre- matky, sestry...