„Už len pri pomyslení, aké je Tokio rozsiahle, 24 hodín je príliš malé číslo. V Tokiu som za svoj život strávila viac mesiacov a stále som nevidela všetko, čo som chcela. Ak by som si však mala na spoznanie Tokia len krátky čas, odporučila by som spoznať obe tváre tohto mesta. Vidieť jeho protiklady a rôznorodosť," hovorí naša sprievodkyňa Tokiom, Barbora Brušková.

title

 

"Na jednej strane ráno začať tradičnou časťou Asakusa so starými chrámami a svätyňami a večer navštíviť hypermodernú štvrť Shibuya, plnú svetelných nápisov, mrakodrapov, hlasnej hudby a najnovších elektronických vymožeností. Pred svojou prvou návštevou Tokia si môžete prečítať čokoľvek, prezrieť množstvo fotiek alebo vidieť rôzne dokumenty. Nikdy vás však nepripravia na pocity, ktoré budete zažívať. Japonsko je krajina kontrastov a nekonečných možností. Všetko je perfektne zorganizované, na svojom mieste a podľa pravidiel. Mentalita Japoncov je vzdialená od tej našej, ale páči sa mi, akí sú ľudia milí, zdvorilí, slušní a vážia si svoje tradície a zvyky,“ netají sa sympatiami k tomuto veľkomestu modelka Barbora Brušková. Na 24-hodinú cestu sme sa vybrali práve s ňou.

 

8.00
Začnite svoj deň čo najskôr. Na vynikajúce raňajky a kvalitnú kávu sa môžete vybrať do kaviarne Café Kitsumé, ktorá sa nachádza v oblasti Minami. Toto miesto vám učaruje nielen pestrým výberom z jedálneho lístka, ale taktiež svojím interiérom. Čistý dizajn a japonský minimalizmus sa tu spája s francúzskou eleganciou. Za týmto jedinečným konceptom, ktorý už na prvý pohľad osloví každého, stojí aj bývalý manažér skupiny Duft Punk Gildas Loaëc.

Cafe Kitsume

 

 

9.30
V blízkosti kaviarne Kitsumé sa nachádza krásny park Yoyogi, v ktorom je situovaná najväčšia tokijská svätyňa Meiji Jingu Shrine. A ak sa do Tokia vyberiete práve počas jari, môžete zažiť kvitnutie sakúr, pre ktoré domáci doslova šalejú. Práve sakura je jedinou pravou kvetinou pre Japoncov a v spomínanom parku jej je požehnane.

yoyogi

 

10.30
Po prechádzke si môžete vyskúšať nosenie a viazanie pravého kimona. Na túto aktivitu sa však musíte objednať vopred. Výhodou však je, že je v ponuke priamo v parku Yoyogi, takže sa nemusíte rýchlo nikam premiestňovať a miestnu prírodu si tak môžete vychutnať do sýtosti.

 

11.30
Pre všetkých, ktorý milujú vyhliadky, by nemala na zozname chýbať jedna z najmladších atrakcií tohto mesta, veža Tokyo Skytree v štvrti Sumida. Celá veža meria viac ako 600 metrov, takže nič pre ľudí, ktorých desia výšky. Jediným mínusom tejto atrakcie je čas čakania. Ale keď sa už raz ocitnete v tomto meste, bola by škoda sem nezájsť.

TOKYO SKYTREE

 

 

13.00
Každý, kto si chce vychutnať autentickosť Tokia, by nemal pri jeho návšteve vynechať reštauráciu Ginza Kojyu. Je síce menšia, ale útulné priestory vzbudzujú dojem, že ste priamo u niekoho doma. Menu zdôrazňuje tradičnú japonskú kuchyňu, ale nájdete v ňom i zopár experimentálnych chuťoviek.

Ginza Kojyu 2 620x400

 

 

15.00
Nákup suvenírov. Povinná jazda každého výletu. Či už chcete kúpiť väčšie, alebo menšie drobnosti, prípadne unikátne kúsky, zavítať by ste rozhodne mali na ulicu Takeshita. Nachádza sa tu množstvo obchodíkov a trhových predajcov. Okrem suvenírov tu môžete nájsť i zaujímavosti do svojho šatníka.

TakeshitaStreet

 

 

17.00
Ak máte stále dostatok energie, nasadnite na vlak zo stanice Omotesando, ktorý vás zoberie do Naka Meguro, kde si vychutnáte pokojnejšiu prechádzku po oboch stranách rieky. Zastaviť sa môžete aj v malých nezávislých kaviarňach, ako napríklad v Onibus Caffe.

Naka Meguro

 

19.00
A čo večera? Vašim chuťovým pohárikom by mohli ulahodiť reštaurácie, ktoré vám odporúča samotná Barbora. Vynikajú, samozrejme, okrem výborného jedla, i jedinečným konceptom. Sú to 8ablish, Ippudo Ginza, Sushi Daidokoya.

8ablish

 

 

21.00
Karaoke. Keď ste v Tokiu a nezájde ti na karaoke, budete to ľutovať. Medzi najvychytanejšie miesta patria rozhodne bary ako Big Echo alebo All-You-Can-Drink Karaoke, v ktorom si navyše môžete vybrať z viac ako 160 drinkov.

big echo  big echo karaoke 

 

 

23.00
Noc sa ešte nekončí. Ak si chcete vychutnať ruch tohto veľkomesta do poslednej minúty, odporúča vám Barbora návštevu New York baru. Nachádza sa na 52. poschodí hotela Park Hyatt a je považovaný za jeden z najlepších barov vôbec. Drinky si tak môžete vychutnať s dych berúcim výhľadom na nočné Tokio.

New York Bar

 

 

02.00
Priaznivci nočného života by svoj výlet mali jednoznačne ukončiť v nočnom klube Feria. Štýlový, moderný klub je tou pravou čerešničkou na torte tohto dobrodružstva. Niekoľkoposchodový klub, v ktorom si nájde svoj štýl takmer každý, nebudete chcieť opustiť.

feriaa

 

 

Zaujímavosti

V Japonsku je veľmi neslušné na verejnosti fúkať do vreckovky a smrkať. Taktiež je pre nich neprípustné skončiť v práci, pokiaľ majú niečo rozrobené, sú veľkí workoholici a často pracujú do neskorých hodín. 

Móda

„Módu v tokijských uliciach milujem. Japonci sú špecifickí, ide im najmä o vyniknutie z obrovského davu a na oblečení im veľmi záleží. Vždy sa snažia vyzerať jedinečne a darí sa im to viac než dobre. Vedia skombinovať neskombinovateľné kúsky, ktoré v konečnom výsledku spolu ladia dokonale. Na ulici stretnete dokonale upravených biznismenov, ženy v tradičných kimonách aj bláznivých teenagerov v žiarivých neónových šatách.“

04 tokyo best ss bty  14 tokyo best ss bty  25 tokyo best ss bty 

 

 

Doprava

Tokio má jednu z najlepších dopravných infraštruktúr a má najhustejšiu sieť železníc na svete. Preto je najjednoduchšie presúvať sa po meste metrom, kamkoľvek sa potrebujete dostať, jazdia vlaky.

Pokiaľ cestujete metrom, je dôležité dodržiavať pravidlá ako netelefonovať, držať sa vľavo či stáť na vyznačených čiarach v rade na vlak. Japonsko je veľmi prísna krajina, no to nič nemení na fakte, že si ju zamilujete tak ako ja.

 
Toto radšej nerobte!
Nedávajte prepitné. Japonsku sú ceny prispôsobené tak, aby zahrnuli všetky potrebné výdavky v podniku, čo zahŕňa taktiež obslužné, ktoré je vnímané ako neslušné gesto.

„Môže to znieť čudne, ale neodporúčala by som sa pýtať sa ľudí v Japonsku na cestu, pokiaľ ste sa stratili. Aj keď často ani nevedia po anglicky, vždy vám chcú veľmi pomôcť a stane sa, že vás pošlú skôr na opačný smer ako na ten správny,“ prezrádza o Japonsku Barbora.

Text: Radka Vargová
Foto: Archív B. Bruškovej, www.japan-guide.com

Najnovšie zo sekcie lifestyleCestovanie | 19.okt 2018

Romantická jeseň na anglickom vidieku

Jeseň je ako stvorená na predĺžený víkend, ale pokojne aj týždeň na vidieku, kde to hrá tými najkrajšími farbami. Ťažko...


Dizajn | 19.okt 2018

Aesop x Rimowa: Dokonalá cestovateľská k...

Luxusná značka Aesop sa spojila s prestížnym výrobcov batožiny, značkou Rimowa. Z tejto kolaborácie vzišla exkluzívna kolekcia kozmetických produktov v cestovateľskom balení.  


Apetít | 18.okt 2018

George Clooney a Natalie Dormer hviezdam...

George Clooney sa vracia na obrazovky ako ambasádor Nespresso. V krátkom filme Výprava si na seba oblečie rytiersku zbroj a svoje služby...


Dizajn | 18.okt 2018

Rodarte oblieka Barbie!

Značka Rodarte má množstvo fanúšikov po celom svete, nájdu sa medzi nimi známe osobnosti ako Natalie Portman či Kirsten Dunst...

FashionLive banner 300x300

FashionLive banner 300x300

01

 tlacitko kupit2

tuireisecenter dovolenka 1

Naše tipy

Revolúcia v móde podľa Alexandra McQueen...

Po New Yorku prišla unikátna výstava Alexander McQueen do Bratislavy! Výklad obchodu sa tak galerijn...

Výročná výstava značky ETRO

Keď sa povie ETRO, mnohým ľuďom okamžite napadne ich typický slzičkový, farebný vzor. Práve jemu je ...

Premiéra filmu McQUEEN

Alexander McQueen: „DAJTE MI ČAS A JA VÁM PRINESIEM REVOLÚCIU“  Exkluzívna premiéra filmu ...