pilulka top fashion 2

„Už len pri pomyslení, aké je Tokio rozsiahle, 24 hodín je príliš malé číslo. V Tokiu som za svoj život strávila viac mesiacov a stále som nevidela všetko, čo som chcela. Ak by som si však mala na spoznanie Tokia len krátky čas, odporučila by som spoznať obe tváre tohto mesta. Vidieť jeho protiklady a rôznorodosť," hovorí naša sprievodkyňa Tokiom, Barbora Brušková.

title

 

"Na jednej strane ráno začať tradičnou časťou Asakusa so starými chrámami a svätyňami a večer navštíviť hypermodernú štvrť Shibuya, plnú svetelných nápisov, mrakodrapov, hlasnej hudby a najnovších elektronických vymožeností. Pred svojou prvou návštevou Tokia si môžete prečítať čokoľvek, prezrieť množstvo fotiek alebo vidieť rôzne dokumenty. Nikdy vás však nepripravia na pocity, ktoré budete zažívať. Japonsko je krajina kontrastov a nekonečných možností. Všetko je perfektne zorganizované, na svojom mieste a podľa pravidiel. Mentalita Japoncov je vzdialená od tej našej, ale páči sa mi, akí sú ľudia milí, zdvorilí, slušní a vážia si svoje tradície a zvyky,“ netají sa sympatiami k tomuto veľkomestu modelka Barbora Brušková. Na 24-hodinú cestu sme sa vybrali práve s ňou.

 

8.00
Začnite svoj deň čo najskôr. Na vynikajúce raňajky a kvalitnú kávu sa môžete vybrať do kaviarne Café Kitsumé, ktorá sa nachádza v oblasti Minami. Toto miesto vám učaruje nielen pestrým výberom z jedálneho lístka, ale taktiež svojím interiérom. Čistý dizajn a japonský minimalizmus sa tu spája s francúzskou eleganciou. Za týmto jedinečným konceptom, ktorý už na prvý pohľad osloví každého, stojí aj bývalý manažér skupiny Duft Punk Gildas Loaëc.

Cafe Kitsume

 

 

9.30
V blízkosti kaviarne Kitsumé sa nachádza krásny park Yoyogi, v ktorom je situovaná najväčšia tokijská svätyňa Meiji Jingu Shrine. A ak sa do Tokia vyberiete práve počas jari, môžete zažiť kvitnutie sakúr, pre ktoré domáci doslova šalejú. Práve sakura je jedinou pravou kvetinou pre Japoncov a v spomínanom parku jej je požehnane.

yoyogi

 

10.30
Po prechádzke si môžete vyskúšať nosenie a viazanie pravého kimona. Na túto aktivitu sa však musíte objednať vopred. Výhodou však je, že je v ponuke priamo v parku Yoyogi, takže sa nemusíte rýchlo nikam premiestňovať a miestnu prírodu si tak môžete vychutnať do sýtosti.

 

11.30
Pre všetkých, ktorý milujú vyhliadky, by nemala na zozname chýbať jedna z najmladších atrakcií tohto mesta, veža Tokyo Skytree v štvrti Sumida. Celá veža meria viac ako 600 metrov, takže nič pre ľudí, ktorých desia výšky. Jediným mínusom tejto atrakcie je čas čakania. Ale keď sa už raz ocitnete v tomto meste, bola by škoda sem nezájsť.

TOKYO SKYTREE

 

 

13.00
Každý, kto si chce vychutnať autentickosť Tokia, by nemal pri jeho návšteve vynechať reštauráciu Ginza Kojyu. Je síce menšia, ale útulné priestory vzbudzujú dojem, že ste priamo u niekoho doma. Menu zdôrazňuje tradičnú japonskú kuchyňu, ale nájdete v ňom i zopár experimentálnych chuťoviek.

Ginza Kojyu 2 620x400

 

 

15.00
Nákup suvenírov. Povinná jazda každého výletu. Či už chcete kúpiť väčšie, alebo menšie drobnosti, prípadne unikátne kúsky, zavítať by ste rozhodne mali na ulicu Takeshita. Nachádza sa tu množstvo obchodíkov a trhových predajcov. Okrem suvenírov tu môžete nájsť i zaujímavosti do svojho šatníka.

TakeshitaStreet

 

 

17.00
Ak máte stále dostatok energie, nasadnite na vlak zo stanice Omotesando, ktorý vás zoberie do Naka Meguro, kde si vychutnáte pokojnejšiu prechádzku po oboch stranách rieky. Zastaviť sa môžete aj v malých nezávislých kaviarňach, ako napríklad v Onibus Caffe.

Naka Meguro

 

19.00
A čo večera? Vašim chuťovým pohárikom by mohli ulahodiť reštaurácie, ktoré vám odporúča samotná Barbora. Vynikajú, samozrejme, okrem výborného jedla, i jedinečným konceptom. Sú to 8ablish, Ippudo Ginza, Sushi Daidokoya.

8ablish

 

 

21.00
Karaoke. Keď ste v Tokiu a nezájde ti na karaoke, budete to ľutovať. Medzi najvychytanejšie miesta patria rozhodne bary ako Big Echo alebo All-You-Can-Drink Karaoke, v ktorom si navyše môžete vybrať z viac ako 160 drinkov.

big echo  big echo karaoke 

 

 

23.00
Noc sa ešte nekončí. Ak si chcete vychutnať ruch tohto veľkomesta do poslednej minúty, odporúča vám Barbora návštevu New York baru. Nachádza sa na 52. poschodí hotela Park Hyatt a je považovaný za jeden z najlepších barov vôbec. Drinky si tak môžete vychutnať s dych berúcim výhľadom na nočné Tokio.

New York Bar

 

 

02.00
Priaznivci nočného života by svoj výlet mali jednoznačne ukončiť v nočnom klube Feria. Štýlový, moderný klub je tou pravou čerešničkou na torte tohto dobrodružstva. Niekoľkoposchodový klub, v ktorom si nájde svoj štýl takmer každý, nebudete chcieť opustiť.

feriaa

 

 

Zaujímavosti

V Japonsku je veľmi neslušné na verejnosti fúkať do vreckovky a smrkať. Taktiež je pre nich neprípustné skončiť v práci, pokiaľ majú niečo rozrobené, sú veľkí workoholici a často pracujú do neskorých hodín. 

Móda

„Módu v tokijských uliciach milujem. Japonci sú špecifickí, ide im najmä o vyniknutie z obrovského davu a na oblečení im veľmi záleží. Vždy sa snažia vyzerať jedinečne a darí sa im to viac než dobre. Vedia skombinovať neskombinovateľné kúsky, ktoré v konečnom výsledku spolu ladia dokonale. Na ulici stretnete dokonale upravených biznismenov, ženy v tradičných kimonách aj bláznivých teenagerov v žiarivých neónových šatách.“

04 tokyo best ss bty  14 tokyo best ss bty  25 tokyo best ss bty 

 

 

Doprava

Tokio má jednu z najlepších dopravných infraštruktúr a má najhustejšiu sieť železníc na svete. Preto je najjednoduchšie presúvať sa po meste metrom, kamkoľvek sa potrebujete dostať, jazdia vlaky.

Pokiaľ cestujete metrom, je dôležité dodržiavať pravidlá ako netelefonovať, držať sa vľavo či stáť na vyznačených čiarach v rade na vlak. Japonsko je veľmi prísna krajina, no to nič nemení na fakte, že si ju zamilujete tak ako ja.

 
Toto radšej nerobte!
Nedávajte prepitné. Japonsku sú ceny prispôsobené tak, aby zahrnuli všetky potrebné výdavky v podniku, čo zahŕňa taktiež obslužné, ktoré je vnímané ako neslušné gesto.

„Môže to znieť čudne, ale neodporúčala by som sa pýtať sa ľudí v Japonsku na cestu, pokiaľ ste sa stratili. Aj keď často ani nevedia po anglicky, vždy vám chcú veľmi pomôcť a stane sa, že vás pošlú skôr na opačný smer ako na ten správny,“ prezrádza o Japonsku Barbora.

Text: Radka Vargová
Foto: Archív B. Bruškovej, www.japan-guide.com

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 06.dec 2018

Kúsky z najnovšej kolaborácie Virgila Ab...

Nekorunovaný kráľ kolaborácií, Virgil Abloh, prichádza s novým projektom. Tentokrát ide o kolaboráciu, ktorej produkty si môžete odniesť domov zadarmo...


Cestovanie | 06.dec 2018

Cesta do zasneženej krajiny

Mnohí z nás si vianočné obdobie nedokážu predstaviť bez poriadnej nádielky snehu. Posledné roky to však v našich končinách nepripomína zasneženú rozprávku...


Dizajn | 06.dec 2018

Farbou pre rok 2019 je podľa Pantone Liv...

Firma Pantone je považovaná za lídra vo farebnom odvetví, určuje trendy nielen v produktovom dizajne, ale aj v móde. Každoročne...


Dizajn | 05.dec 2018

Takto vyzerá Pirelli kalendár na rok 201...

Značka pneumatík Pirelli každoročne vydáva prestížny kalendár, v ktorom žiari hviezdy z rôznych častí showbiznisu, ale aj spoločenského života či...

podbanske resort 300x600

banner.300x600 miluska

podbanske resort 300x600

banner.300x600 miluska

01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Najkrajšie vianočné výklady zo sveta

Vianočné výklady už neodmysliteľne patri k sviatočnej atmosfére. Podčiarkujú jej čaro a vý...

Najpopulárnejšie módne kúsky roka

V priebehu roka sa na módnej scéne prestriedalo množstvo trendov, niektoré veľmi rýchlo prišli, ale ...

10 najvplyvnejších influenceriek roka

S príchodom sociálnych sietí sa akoby rozsypalo vrece s influencermi či módnymi bloggerkam...