Koľko vitamínov máte vo svojich kozmetických produktoch? Vitamín C sa už dnes stal jedným z najväčších must-haves a rovnako na tom je aj retinol (vitamín A). Ako však pleti dopriať správnu vitamínovú kúru zvnútra?

 

vits 

 

A

Najsilnejší z vitamínov, ktorý má obrovský vplyv na zdravie a stav pleti. Jeho deriváty sa v orálnej forme využívajú na liečbu kritického stavu pleti, napríklad vyšších štádií akné, a v kozmetike sa tiež využíva aj topicky. Jeho formou je aj retinol, ktorý je zbraňou proti predčasnému starnutiu, redukuje vrásky aj pigmentové škvrny.

Kde: sladké zemiaky, mrkva, tuniak

 

 

 

B3

Tiež známy ako niacín a jeho forma niacínamid sa najčastejšie nachádza v kozmetických produktoch, ktoré sú určené pre problematickú pleť. Ako vitamín je však nevyhnutný aj na správnu funkciu nervového systému. Má však aj priaznivé účinky pri redukcii znakov starnutia, rozjasňuje pleť a redukuje začervenanie.

Kde: tuniak, kuracie prsia, hnedá ryža


 

 

 

B5

Ďalší dôležitý vitamín z rodiny B, častokrát známy aj kyselina pantoténová alebo pantenol.Je to práve on, kto lieči našu spálenú pokožku od slnka, no dokáže omnoho viac. Jeho sila tkvie v sile zadržiavať vodu vo vnútri pokožky a napravovať jej ochrannú bariéru. Okrem toho však efektívne redukuje tvorbu mazu a tým zlepšuje celkový vzhľad pleti, ale aj znižuje miery tvorby nedokonalostí.

Kde: kuracia pečienka, avocado, slnečnicové semienka


 

 

 

C

Trvalo dlho, kým sme objavili silu v topickej aplikácii vitamínu C, dovtedy bol vitamín obľúbený vo svojej orálnej forme najmä pri posilňovaní imunity. Avšak má priaznivé účinky aj na pleť. Pri konzumácii sa stará o tvorbu kolagénu, chráni pred voľnými radikálmi a je prevenciou pri hyperpigmentácii a fotostarnutiu.

Kde: paprika, kiwi, jahody


 

 

 

E

Aj tento vitamín patrí do skupiny antioxidantov a takisto sa začína využívať aj v kozmetických produktoch. Pri jeho konzumácii však pokožke doprajete rovnako dôležitú výživu zvnútra. Chráni pleť pred voľnými radikálmi, spomaľuje jej starnutie a najnovšie štúdie tiež dokázali, že je efektívny v boji proti akné.

Kde: slnečnicové semienka, mandle, avokádo
 

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 18.jan 2020

Nábytkové trendy na rok 2020

Pokiaľ sa nevyhnete rekonštrukcii či zariaďovaniu v tomto roku, poradíme vám, ktoré trendy by ste nemali prehliadnuť. Mnoho z nich je nadčasových...


Cestovanie | 17.jan 2020

Najkrajšie horské hotely

Nedostatok snehu nás mnohých núti vycestovať do hôr, častokrát za hranice, kde hľadáme aspoň kúsok tej čarovnej rozprávkovej krajiny, o ktorej...


Dizajn | 15.jan 2020

Kúpeľňové trendy na rok 2020

Kúpeľňa je ako také privátne spa. Teda, aspoň by sme sa mali snažiť, aby sme sa v nej tak cítili. Preto...


Voľný čas | 15.jan 2020

Najkrajšie diáre na rok 2020

Aj keď z nového roku ubehli už viac ako dva týždne, neznamená to, že je neskoro na správnu organizáciu. K novému roku...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Najpopulárnejšie módne značky na Instagr...

Svet luxusnej módy je pre väčšinu populácie relatívne vzdialený, to však neznamená, že sa dokonalými...

Zimné trendy, ktorým podľahli Newyorčank...

Móda v New Yorku je úplne iná ako tá európska. Je strohejšia, nadčasovejšia a občas aj odv...

Pleť na lyžovačke: Ako sa o ňu starať?

Ak sa chystáte na lyžovačku, okrem lyžiarok a termo ponožiek by ste nemali zabudnúť ani na tiet...