Koľko vitamínov máte vo svojich kozmetických produktoch? Vitamín C sa už dnes stal jedným z najväčších must-haves a rovnako na tom je aj retinol (vitamín A). Ako však pleti dopriať správnu vitamínovú kúru zvnútra?

 

vits 

 

A

Najsilnejší z vitamínov, ktorý má obrovský vplyv na zdravie a stav pleti. Jeho deriváty sa v orálnej forme využívajú na liečbu kritického stavu pleti, napríklad vyšších štádií akné, a v kozmetike sa tiež využíva aj topicky. Jeho formou je aj retinol, ktorý je zbraňou proti predčasnému starnutiu, redukuje vrásky aj pigmentové škvrny.

Kde: sladké zemiaky, mrkva, tuniak

 

 

 

B3

Tiež známy ako niacín a jeho forma niacínamid sa najčastejšie nachádza v kozmetických produktoch, ktoré sú určené pre problematickú pleť. Ako vitamín je však nevyhnutný aj na správnu funkciu nervového systému. Má však aj priaznivé účinky pri redukcii znakov starnutia, rozjasňuje pleť a redukuje začervenanie.

Kde: tuniak, kuracie prsia, hnedá ryža


 

 

 

B5

Ďalší dôležitý vitamín z rodiny B, častokrát známy aj kyselina pantoténová alebo pantenol.Je to práve on, kto lieči našu spálenú pokožku od slnka, no dokáže omnoho viac. Jeho sila tkvie v sile zadržiavať vodu vo vnútri pokožky a napravovať jej ochrannú bariéru. Okrem toho však efektívne redukuje tvorbu mazu a tým zlepšuje celkový vzhľad pleti, ale aj znižuje miery tvorby nedokonalostí.

Kde: kuracia pečienka, avocado, slnečnicové semienka


 

 

 

C

Trvalo dlho, kým sme objavili silu v topickej aplikácii vitamínu C, dovtedy bol vitamín obľúbený vo svojej orálnej forme najmä pri posilňovaní imunity. Avšak má priaznivé účinky aj na pleť. Pri konzumácii sa stará o tvorbu kolagénu, chráni pred voľnými radikálmi a je prevenciou pri hyperpigmentácii a fotostarnutiu.

Kde: paprika, kiwi, jahody


 

 

 

E

Aj tento vitamín patrí do skupiny antioxidantov a takisto sa začína využívať aj v kozmetických produktoch. Pri jeho konzumácii však pokožke doprajete rovnako dôležitú výživu zvnútra. Chráni pleť pred voľnými radikálmi, spomaľuje jej starnutie a najnovšie štúdie tiež dokázali, že je efektívny v boji proti akné.

Kde: slnečnicové semienka, mandle, avokádo
 

Najnovšie zo sekcie lifestyleGastro | 20.sep 2019

Maison Kitsuné otvára v Paríži prvú rešt...

Francúzsko-japonská značka Maison Kitsuné bola jednou z prvých, ktoré sa vydali naproti novému odvetviu, konkrétne gastro priemyslu. Dnes síce vznikajú...


Dizajn | 20.sep 2019

Stolovanie v štýle Dior

Check’N’Dior je kolekcia jedálenskej keramiky a textílii, ktoré uviedol módny dom Dior. Je inšpirovaná kolekciou FW 2019 a jej britským duchom, ale...


Gastro | 19.sep 2019

Módny dom Saint Laurent otvoril kaviareň...

Značky ako Fendi, Prada, Dior či Jacquemus majú jednu vec spoločnú. Po úspechu, ktorý zožali v módnom svete sa rozhodli svoju...


Dizajn | 19.sep 2019

Karl Lagerfeld a jeho umenie módnych pre...

Módna prehliadka v potravinách, v lietadle či priamo vo fontáne Trevi v Ríme? To si mohol dovoliť jedine Karl. Určite sa zhodneme na...

fashionlive

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Ako si vybrať ofinu pre váš typ tváre?

Čím to je, že všetky Francúzky dokážu pôsobiť s ofinou maximálne sofistikovane za každých okoln...

Saint Laurent predstavuje kolekciu šport...

Ak ste si mysleli, že šport už nedokáže byť luxusnejší ako je teraz, značka Saint Laurent vás presve...

Beauty ikony preverené časom

Pätica popredných make-up artistiek zo Slovenska i z Česka nám prezradila, bez ktorých produktov sa ...