Zimná depresia, SAD (Seasonal Affective Disorder), sa vyznačuje poklesom energie, zlou náladou a napätím. Vzniká z nedostatku slnečného žiarenia a nízkeho príjmu vitamínu D. Touto poruchou trpí čoraz viac ľudí po celom svete.

 

sad

 

 

S príchodom zimy množstvo populácie neprijíma odporúčanú dennú dávku vitamínu D, ktorá predstavuje 600 jednotiek na deň. Tento fakt má na svedomí vašu zlú náladu. Každý, kto teda žije v podnebí, ktoré v zimných mesiacoch neposkytuje dostatok slnečného žiarenia, by mali vitamín D zimplementovať. Okrem jeho užívania vo forme tabliet ho však môžete dopĺňať aj jedlom.

Losos

Jedna porcia lososa obsahuje až 447 jednotiek vitamínu D, takže táto obľúbená ryba má o dôvod viac ocitnúť sa na vašom tanieri.

 

Mlieko

Klasické kravské mlieko vám v tejto situácii takisto pomôže. Už jeden pohár vám dodá 100 jednotiek vitamínu.

 

Vajíčka

V jedinom vajíčku nájdete 40 jednotiek. Avšak ak ho chcete skutočne prijať, nevyhýbajte sa žĺtkom, pretože vitamín D je koncentrovaný len tam.

 

Huby

Rôzne huby sú takisto bohaté na vitamín D, stíhačke alebo portobello ho však majú najviac. Vyhýbať sa však nemusíte ani klasickým šampiňónom, ktoré ho takisto obsahujú dostatok.

 

Pomarančová šťava

Jednoduchú, ľahko dostupnú dávku vitamínu nájdete v pomarančovej šťave. Dajte si však záležať na jej výbere a vždy zvoľte len prírodné, čerstvé šťavy bez pridania rôznych látok.

Najnovšie zo sekcie lifestyleVoľný čas | 10.dec 2019

TOP FASHION WINTER 2019

„Prísľubom niečoho nového a odchodom toho starého sa snažíme zachytiť všetky tie prchavé a magické okamihy. Akoby sme v tomto...


Voľný čas | 08.dec 2019

Najlepšie darčeky pre milovníkov technol...

Všetci máme vo svojom okolí niekoho, kto oceňuje modernú technológiu a vývoj nových produktov. My sme vybrali top 10 produktov, ktoré...


Dizajn | 07.dec 2019

Móda na Design Miami/ Art Basel

Od 3. do 8. decembra Miami hostilo prestížne dizajnovo-umelecké podujatie, Design Miami/ Art Basel. Okrem svetových značiek nábytku, doplnkov či...


Dizajn | 07.dec 2019

Lanvin oslavuje 130 rokov výstavou v Šan...

Francúzsky módny dom Lanvin bol v roku 2018 odkúpený čínskou skupinou Fosun International. Zrejme aj preto prináša do Šanghaja obrovskú výstavu...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Výstava Van Cleef & Arpels: Time, Nature...

Šperky sú súčasťou našich život takmer odjakživa. Stačí si spomenúť na historické filmy dokumentujúc...

Život mačky Karla Lagerfelda v knihe

Karlova mačka Choupette je v módnom svete pojem. Všetci Karlovi blízki, ale aj módna verejnosť ...

Opulentná výstava Dolce & Gabbana Alta M...

Dizajnérske duo Domenico Dolce a Stefano Gabbana vždy mali svojský pohľad na módu. Ich haute co...