Zimná depresia, SAD (Seasonal Affective Disorder), sa vyznačuje poklesom energie, zlou náladou a napätím. Vzniká z nedostatku slnečného žiarenia a nízkeho príjmu vitamínu D. Touto poruchou trpí čoraz viac ľudí po celom svete.

 

sad

 

 

S príchodom zimy množstvo populácie neprijíma odporúčanú dennú dávku vitamínu D, ktorá predstavuje 600 jednotiek na deň. Tento fakt má na svedomí vašu zlú náladu. Každý, kto teda žije v podnebí, ktoré v zimných mesiacoch neposkytuje dostatok slnečného žiarenia, by mali vitamín D zimplementovať. Okrem jeho užívania vo forme tabliet ho však môžete dopĺňať aj jedlom.

Losos

Jedna porcia lososa obsahuje až 447 jednotiek vitamínu D, takže táto obľúbená ryba má o dôvod viac ocitnúť sa na vašom tanieri.

 

Mlieko

Klasické kravské mlieko vám v tejto situácii takisto pomôže. Už jeden pohár vám dodá 100 jednotiek vitamínu.

 

Vajíčka

V jedinom vajíčku nájdete 40 jednotiek. Avšak ak ho chcete skutočne prijať, nevyhýbajte sa žĺtkom, pretože vitamín D je koncentrovaný len tam.

 

Huby

Rôzne huby sú takisto bohaté na vitamín D, stíhačke alebo portobello ho však majú najviac. Vyhýbať sa však nemusíte ani klasickým šampiňónom, ktoré ho takisto obsahujú dostatok.

 

Pomarančová šťava

Jednoduchú, ľahko dostupnú dávku vitamínu nájdete v pomarančovej šťave. Dajte si však záležať na jej výbere a vždy zvoľte len prírodné, čerstvé šťavy bez pridania rôznych látok.

Najnovšie zo sekcie lifestyleApetít | 17.jún 2019

Povzbudzujúce osvieženie s príchuťou aus...

Predstavte si ten najhorúcejší okamih dňa, kedy si neželáte nič iné len skočiť do vody. Ak práve nemáte túto možnosť...


Cestovanie | 14.jún 2019

Najlepšie alternatívy AirBnB

Dovolenková sezóna je tu, no pokiaľ nie ste fanúšikom cestovných kancelárií a svoje letné dobrodružstvá plánujete samostatne, určite hľadáte ubytovanie...


Dizajn | 13.jún 2019

História pánskej módy vo výstave

Pitti Uomo je najdôležitejšou módnou akciou venovanou pánskej móde. Preto nie je vôbec prekvapujúce, že organizátori pri tejto príležitosti otvárajú...


Cestovanie | 13.jún 2019

Najlepšie európske ostrovy

Svet je plný nádherných destinácií, ktoré vynikajú rozličnými faktormi. Niektoré sa pýšia svojou históriou, iné modernou architektúrou či panenskou prírodou...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Dovolenková móda: Resort 2019

Už je to rok, odkedy nám módne domy predstavili módne trendy pre naše tohtoročné letné dovolenky. Ko...

Originálne suveníry z dovolenky

Každý má niečo, čo si jednoducho musí priniesť z každej dovolenky a výletu. Pre niekoho to sú magnet...

Sarong je späť!

A stal sa z neho jeden z najväčších must-haves sezóny! Bývalý plážový kúsok sa však už nenosí iba k ...