Zimná depresia, SAD (Seasonal Affective Disorder), sa vyznačuje poklesom energie, zlou náladou a napätím. Vzniká z nedostatku slnečného žiarenia a nízkeho príjmu vitamínu D. Touto poruchou trpí čoraz viac ľudí po celom svete.

 

sad

 

 

S príchodom zimy množstvo populácie neprijíma odporúčanú dennú dávku vitamínu D, ktorá predstavuje 600 jednotiek na deň. Tento fakt má na svedomí vašu zlú náladu. Každý, kto teda žije v podnebí, ktoré v zimných mesiacoch neposkytuje dostatok slnečného žiarenia, by mali vitamín D zimplementovať. Okrem jeho užívania vo forme tabliet ho však môžete dopĺňať aj jedlom.

Losos

Jedna porcia lososa obsahuje až 447 jednotiek vitamínu D, takže táto obľúbená ryba má o dôvod viac ocitnúť sa na vašom tanieri.

 

Mlieko

Klasické kravské mlieko vám v tejto situácii takisto pomôže. Už jeden pohár vám dodá 100 jednotiek vitamínu.

 

Vajíčka

V jedinom vajíčku nájdete 40 jednotiek. Avšak ak ho chcete skutočne prijať, nevyhýbajte sa žĺtkom, pretože vitamín D je koncentrovaný len tam.

 

Huby

Rôzne huby sú takisto bohaté na vitamín D, stíhačke alebo portobello ho však majú najviac. Vyhýbať sa však nemusíte ani klasickým šampiňónom, ktoré ho takisto obsahujú dostatok.

 

Pomarančová šťava

Jednoduchú, ľahko dostupnú dávku vitamínu nájdete v pomarančovej šťave. Dajte si však záležať na jej výbere a vždy zvoľte len prírodné, čerstvé šťavy bez pridania rôznych látok.

Najnovšie zo sekcie lifestyleGastro | 20.sep 2019

Maison Kitsuné otvára v Paríži prvú rešt...

Francúzsko-japonská značka Maison Kitsuné bola jednou z prvých, ktoré sa vydali naproti novému odvetviu, konkrétne gastro priemyslu. Dnes síce vznikajú...


Dizajn | 20.sep 2019

Stolovanie v štýle Dior

Check’N’Dior je kolekcia jedálenskej keramiky a textílii, ktoré uviedol módny dom Dior. Je inšpirovaná kolekciou FW 2019 a jej britským duchom, ale...


Gastro | 19.sep 2019

Módny dom Saint Laurent otvoril kaviareň...

Značky ako Fendi, Prada, Dior či Jacquemus majú jednu vec spoločnú. Po úspechu, ktorý zožali v módnom svete sa rozhodli svoju...


Dizajn | 19.sep 2019

Karl Lagerfeld a jeho umenie módnych pre...

Módna prehliadka v potravinách, v lietadle či priamo vo fontáne Trevi v Ríme? To si mohol dovoliť jedine Karl. Určite sa zhodneme na...

fashionlive

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Vitamíny a minerály pre zdravé vlasy

Bohužiaľ nie všetkým nám príroda nadelila hustú, zdravú hrivu, ktorou by sme sa mohli chváliť za kaž...

5 typov manikúry: Ktorá je pre vás?

Mnohé z nás majú radi tú chvíľku pokoja a relaxu, ktorú nám prináša domáca úprava nechtov...

Najväčšie beauty trendy sezóny

Obdobie leta je vždy dobrodružné aj v prípade beauty trendov. Nebojíme sa farieb ani extravagan...