V modernej kozmetike nájdeme množstvo nových ingrediencií, ktoré vznikli starostlivým testovaním v laboratóriách. Avšak v ďalekej minulosti neboli takéto vymoženosti a ľudia si museli pomáhať tým, čo mali po ruke. Niektoré ingrediencie sa dokonca používajú v skrášľovacích procedúrach dodnes.

 

staré beauty tajomstvá

 

Vajíčka

Vajíčka boli využívané na skrášľovacie rituály počas dlhých tisícročí a na rôzne spôsoby. Kleopatra ich vraj používala na sťahovanie pórov a svoj tip na vypínaciu masku nám nedávno dala aj modelka Zuzana Gregorová. Žĺtka sa zase od 11.storočia využívali na výživu vlasov. Stačí ich zmiešať s olivovým olejom.

 

Mlieko

Aj túto potravinu ste mohli nájsť na Kleopatrinom vanity stolíku. Využívala ho totiž na kúpeľ, kde ho dopĺňala medom a olivovým olejom. Na tieto účely však používala oslie mlieko, avšak v prípade kravského môžete takisto čakať rovnaké výsledky keďže obsahuje tú istú, kyselinu mliečnu. Tá sa postará o odstránenie mŕtvych buniek a prežiari pokožku.

 

Avokádo

Dobrota, ktorá je dnes obľúbená najmä na toaste, sa v Aztéckej ríši využívala na stiahnutie pórov a na výživu pleti. Fanúšikom tejto starej beauty procedúry aj Miley Cyrus, ktorá avokádo mixuje s medom, jogurtom a túto zmes nanáša na tvár ako masku.

 

Jogurt a olivový olej

Podobne ako mlieko, jogurt poskytuje pokožke vyživujúce, upokojujúce účinky. Používali ho starovekí Gréci ako istú formu AHA peeling. Miešali ho tiež s olivovým olejom kvôli liečivým účinkom pri slnečných spáleninách.

 

Čaj

Kúpanie sa v prírodných ingredienciách sa vykonávalo po celom svete inak, v Japonsku sa napríklad kúpali v čaji. Jeho antioxidačné účinky sa postarali o dokonalý detox pokožky a organizmu, pričom čierny a zelený čaj poskytoval aj terapeutické benefity.

 

Ružová voda

Damaské ruže priviedli do beauty Peržania vo forme ružovej vody, ktorá sa následne uchytila aj v Egypte a Ríme. Dnes je bežnou ingredienciou vo výživných a upokojujúcich produktoch. V histórii sa pripravovala ružová voda jednoduchým zovretím ružových lupeňov a využívala sa najmä na zápaly pokožky či kožné ochorenia.

 

Soľ

Soľné scruby sa zase praktizujú v Európe a Ázii už dlhé storočia a sú súčasťou mnohých kúpeľných rituálov. Hrubé zrná minerálu krásne prekrvujú pokožku a odstraňujú odumreté bunky. Egypťania soľ miešali s esenciálnymi olejmi, aby tomuto procesu dodali rituálny nádych.

 

Med

Bežná beauty ingredienie v starovejom Grécku a Ríme. Obsahuje obrovskú dávku antibakteriálnych ingrediencií a v kombinácii s olivovým olejom tvorí skvelý liečivý mix. Aplikoval sa na tvár, ktorej dodával jas aj vitamíny. V Číne sa med miešal s pomarančovými semiačkami na prírodný scrub.

 

Aloe Vera

Aloe sa dlhé tisícročia považuje za veľmi cennú ingredienciu. Už starovekí Číňania a Egypťania oceňovali jej silu a liečili ňou najmä popáleniny, ale aj iné rany. Je tiež skvelá pre suchú a citlivú pokožku.

 

Najnovšie zo sekcie krásaAký vplyv má peľ na pleť?

Peľ a jeho negatívny vplyv vnímajú najmä alergici, ktorí musia zápasiť s nepríjemnými príznakmi ako kýchanie, svrbenie očí, opuchy dýchacích ciest a inými...


Ruky starnú rýchlejšie ako zvyšok tela. ...

Vedeli ste, že pokožka na rukách je omnoho tenšia ako tá na tvári? A vedeli ste, že práve táto časť nášho...


Odstraňovanie chĺpkov: Ktorá metóda je p...

Teploty pomaličky stúpajú a my zhadzujeme vrstvy. Odhaľujeme stále viac kože a mnohé z nás si dávajú záležať na tom, aby ich telo...


AM-PM Beauty so SmartBeauty

Martina Homolová Rolná, alebo pre nás jednoducho SmartBeauty. Je sviežim vánkom na kozmetickej scéne, ktorý privial transparentné informácie, zrozumiteľné a vecné...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Ako nosiť športové sandále?

Vnímanie turistických sandálov sa v poslednej dobe zmenilo o 180 stupňov. Kedysi nenáviden...

Jarné účesy z Instagramu

Účesy, ktoré zvládne každý. Môžete si nimi skrášliť prácu z domu alebo sa v nich vybrať do...

Must-have kúsky na jar

Ak plánujete svoj jarný či letný šatník dopĺňať, máme pre vás 12 tipov. Do týchto kúskov sa túto sez...