Módny priemysel je len jednou sférou, kde môžeme spraviť krok k udržateľnosti. Tou druhou je aj beauty odvetvie, ktoré má takisto čo doháňať. Týchto 5 bežných zložiek, ktoré obsahujú kozmetické produkty patri k tým najhorším. Ak môžete, vyhnite sa im.

 

cos

 

 

Oxybenzone a octinoxate

Tieto dve zložky zväčša obsahujú produkty na opaľovanie, ako prvý ich zakázal Havaj, pretože významne poškodzujú korálové útesy, bielia ich a oslabujú. Ak máte možnosť, vždy si vyberte krém s ochranným faktorom, ktorý neobsahuje tieto zložky.

 

Triclosan

Antibakteriálna zložka vyskytujúca sa v zubnej paste, šampónoch, mydle či antibakteriálnych prípravkoch. Je toxická pre vodné baktérie a má negatívny vplyv na riasy a niektorých morských živočíchov. V USA je dokonca zakázané vyrábať produkty s touto zložkou a pomaličky k tomu smeruje aj Európa.

 

Parabény

O parabénoch sa hovorí veľa najmä v súvislosti so zdravím, avšak tento konzervant má negatívny dopad aj na prírodu. Obrovský podiel parabénov smeruje priamo do oceánov, a nepriaznivo vplýva na všetky morské cicavce. Vyhnúť sa im je dnes relatívne jednoduché, pretože sa im vyhýbajú už aj samotné kozmetické firmy.

 

Siloxan

Siloxan patrí do rodiny silikónov a nájsť ich môžeme vo vyživujúcich krémoch, podkladových bázach či sérach, pretože majú schopnosť zjemňovať pokožku. Momentálne sú pod veľkým výskumom, no zatiaľ to vyzerá tak, že sú toxické pre ryby a iné morské organizmy.

 

Plastové peelingové mikročiastočky

Nachádzajú sa v pleťových a telových peelingoch, niekedy aj v zubnej paste. Pomaličky ich však začínajú nahrádzať exfoliátory na úplne inej báze pretože je dokázané, že práve plastové mikročiastočky končia v moriach či riekach, kde ich skonzumujú vodné živočíchy. Keďže ide o plastový produkt, nie je to pre nich vôbec prospešné. Zakázané sú v USA a UK.

Najnovšie zo sekcie krásaPrirodzené zväčšenie pier originálnym pr...

Túžite po plných perách? Vedeli ste, že zväčšenie pier je možné aj bez invazívnych zákrokov a vpichov kyseliny hyalurónovej? Zoznámte...


#SELFCARE: 3 recepty na DIY peeling

Dobu karantény môžete využiť vo svoj prospech najrôznejšími spôsobmi. Jedným z nich je aj praktizovanie self care, teda starostlivosti o seba samých...


Mezoterapia: MAXI EFEKT na počkanie

Je jedno, či máte pleť ako hodváb, alebo vás trápi hyperpigmentácia, akné, vrásky, jazvičky či dehydratácia. Aby pokožka žiarila zdravím...


Šport a fitness | 26.mar 2020

Miroslav Provazník: "Potrebujete zlepšiť...

Miroslav Provazník, zakladateľ Progress Culture, Progress Shop a Progress Nutrition, autor knihy "100 tipov pre váš lepší život", autor prednášok...

 predplatne

 

 predplatne

 

 

Naše tipy

Gadgety, ktoré vám pomôžu so spánkom

Problémy so spánkom môžu mať najrôznejší pôvod. Niektoré sú psychologického charakteru, iné zase spô...

Simona Salátová: Nemáte pocit, že ste ne...

Je niečo ako prírodný úkaz. Žena, ktorá si už vo svojom mladom veku prešla cestu a skúšky života, ak...

Antihrdinky: Ženy zo strieborného plátna

8.marec každoročne patrí ženám po celom svete, kedy oslavujeme ich najrôznejšie tváre- matky, sestry...