Módny priemysel je len jednou sférou, kde môžeme spraviť krok k udržateľnosti. Tou druhou je aj beauty odvetvie, ktoré má takisto čo doháňať. Týchto 5 bežných zložiek, ktoré obsahujú kozmetické produkty patri k tým najhorším. Ak môžete, vyhnite sa im.

 

cos

 

 

Oxybenzone a octinoxate

Tieto dve zložky zväčša obsahujú produkty na opaľovanie, ako prvý ich zakázal Havaj, pretože významne poškodzujú korálové útesy, bielia ich a oslabujú. Ak máte možnosť, vždy si vyberte krém s ochranným faktorom, ktorý neobsahuje tieto zložky.

 

Triclosan

Antibakteriálna zložka vyskytujúca sa v zubnej paste, šampónoch, mydle či antibakteriálnych prípravkoch. Je toxická pre vodné baktérie a má negatívny vplyv na riasy a niektorých morských živočíchov. V USA je dokonca zakázané vyrábať produkty s touto zložkou a pomaličky k tomu smeruje aj Európa.

 

Parabény

O parabénoch sa hovorí veľa najmä v súvislosti so zdravím, avšak tento konzervant má negatívny dopad aj na prírodu. Obrovský podiel parabénov smeruje priamo do oceánov, a nepriaznivo vplýva na všetky morské cicavce. Vyhnúť sa im je dnes relatívne jednoduché, pretože sa im vyhýbajú už aj samotné kozmetické firmy.

 

Siloxan

Siloxan patrí do rodiny silikónov a nájsť ich môžeme vo vyživujúcich krémoch, podkladových bázach či sérach, pretože majú schopnosť zjemňovať pokožku. Momentálne sú pod veľkým výskumom, no zatiaľ to vyzerá tak, že sú toxické pre ryby a iné morské organizmy.

 

Plastové peelingové mikročiastočky

Nachádzajú sa v pleťových a telových peelingoch, niekedy aj v zubnej paste. Pomaličky ich však začínajú nahrádzať exfoliátory na úplne inej báze pretože je dokázané, že práve plastové mikročiastočky končia v moriach či riekach, kde ich skonzumujú vodné živočíchy. Keďže ide o plastový produkt, nie je to pre nich vôbec prospešné. Zakázané sú v USA a UK.

Najnovšie zo sekcie krása5 mýtov o opaľovaní

Slnečné dní máme tu a horúce počasie nás núti zhadzovať vrstvy. Siahame preto po krátkych šortkách, minišatách či jemných blúzkach, ktoré...


Vlasy | 30.máj 2019

5 účesov so šatkou

Pamätáte si, keď sa nosili šatky vo vlasoch? Teraz je tento trend naspäť vo svojej pôvodnej podobe, ale aj v moderných...


Trendy krasa | 29.máj 2019

Udržateľné rúže La Bouche Rouge

Keď sa hovorí o udržateľnosti, väčšinou to je v kontexte módy. Beauty priemysel sa jej však tiež nevyhýba a čoraz...


Trendy krasa | 27.máj 2019

Chiara Ferragni vytvorila kapsulovú kole...

Chiara Ferragni potvrdzuje status jednej z najúspešnejších módnych bloggeriek a dnes už aj podnikateliek svojou najnovšou spoluprácou s luxusnou značkou...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Dovolenková móda: Resort 2019

Už je to rok, odkedy nám módne domy predstavili módne trendy pre naše tohtoročné letné dovolenky. Ko...

Originálne suveníry z dovolenky

Každý má niečo, čo si jednoducho musí priniesť z každej dovolenky a výletu. Pre niekoho to sú magnet...

Sarong je späť!

A stal sa z neho jeden z najväčších must-haves sezóny! Bývalý plážový kúsok sa však už nenosí iba k ...