Módny priemysel je len jednou sférou, kde môžeme spraviť krok k udržateľnosti. Tou druhou je aj beauty odvetvie, ktoré má takisto čo doháňať. Týchto 5 bežných zložiek, ktoré obsahujú kozmetické produkty patri k tým najhorším. Ak môžete, vyhnite sa im.

 

cos

 

 

Oxybenzone a octinoxate

Tieto dve zložky zväčša obsahujú produkty na opaľovanie, ako prvý ich zakázal Havaj, pretože významne poškodzujú korálové útesy, bielia ich a oslabujú. Ak máte možnosť, vždy si vyberte krém s ochranným faktorom, ktorý neobsahuje tieto zložky.

 

Triclosan

Antibakteriálna zložka vyskytujúca sa v zubnej paste, šampónoch, mydle či antibakteriálnych prípravkoch. Je toxická pre vodné baktérie a má negatívny vplyv na riasy a niektorých morských živočíchov. V USA je dokonca zakázané vyrábať produkty s touto zložkou a pomaličky k tomu smeruje aj Európa.

 

Parabény

O parabénoch sa hovorí veľa najmä v súvislosti so zdravím, avšak tento konzervant má negatívny dopad aj na prírodu. Obrovský podiel parabénov smeruje priamo do oceánov, a nepriaznivo vplýva na všetky morské cicavce. Vyhnúť sa im je dnes relatívne jednoduché, pretože sa im vyhýbajú už aj samotné kozmetické firmy.

 

Siloxan

Siloxan patrí do rodiny silikónov a nájsť ich môžeme vo vyživujúcich krémoch, podkladových bázach či sérach, pretože majú schopnosť zjemňovať pokožku. Momentálne sú pod veľkým výskumom, no zatiaľ to vyzerá tak, že sú toxické pre ryby a iné morské organizmy.

 

Plastové peelingové mikročiastočky

Nachádzajú sa v pleťových a telových peelingoch, niekedy aj v zubnej paste. Pomaličky ich však začínajú nahrádzať exfoliátory na úplne inej báze pretože je dokázané, že práve plastové mikročiastočky končia v moriach či riekach, kde ich skonzumujú vodné živočíchy. Keďže ide o plastový produkt, nie je to pre nich vôbec prospešné. Zakázané sú v USA a UK.

Najnovšie zo sekcie krásaKtorý fototyp ste a aké SPF potrebujete?

Vedeli ste, že až 50% Európaniek vo veku 15-25 rokov sa opaľuje bez použitia opaľovacieho krému so SPF? Niektoré dokonca...


Sila prírody v kozmetike

Aj napriek tomu, že moderná kozmetika ponúka najnovšie inovácie a technológie, množstvo z nás sa vracia k základom, ktoré ponúka sama príroda. Práve...


Ako sa správne opaľovať?

Pokiaľ ste si mysleli, že neexistuje správne a nesprávne opaľovanie, vyvedieme vás z omylu. Počas leta je nevyhnutné chrániť pokožku pred silnými...


Trendy krasa | 15.júl 2019

Letná manikúra inšpirovaná Týždňami Módy

Niekedy stačí jediný detail, ktorý vyzdvihne outfit a celkovú vizáž. Tým detailom môžu byť aj vaše nechty, ktoré sú dokonalou čerešničkou...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

summer01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Aké sú benefity vitamínu K?

Veľa sa hovorí o vitamínoch C, B prípadne D v súvislosti so starostlivosťou o pokožku...

Ako rýchlo vyliečiť slnečné popáleniny?

Ľudia sa najčastejšie spália hneď na začiatku leta, kedy je naša zimná pokožka vystavená šokovej ter...

5 chýb, ktoré robíme v horúcom počasí

Horúčavy nám dajú poriadne zabrať. Na jednej strane je naša pleť vystavovaná extrémnym podmienkam a&...