Módny priemysel je len jednou sférou, kde môžeme spraviť krok k udržateľnosti. Tou druhou je aj beauty odvetvie, ktoré má takisto čo doháňať. Týchto 5 bežných zložiek, ktoré obsahujú kozmetické produkty patri k tým najhorším. Ak môžete, vyhnite sa im.

 

cos

 

 

Oxybenzone a octinoxate

Tieto dve zložky zväčša obsahujú produkty na opaľovanie, ako prvý ich zakázal Havaj, pretože významne poškodzujú korálové útesy, bielia ich a oslabujú. Ak máte možnosť, vždy si vyberte krém s ochranným faktorom, ktorý neobsahuje tieto zložky.

 

Triclosan

Antibakteriálna zložka vyskytujúca sa v zubnej paste, šampónoch, mydle či antibakteriálnych prípravkoch. Je toxická pre vodné baktérie a má negatívny vplyv na riasy a niektorých morských živočíchov. V USA je dokonca zakázané vyrábať produkty s touto zložkou a pomaličky k tomu smeruje aj Európa.

 

Parabény

O parabénoch sa hovorí veľa najmä v súvislosti so zdravím, avšak tento konzervant má negatívny dopad aj na prírodu. Obrovský podiel parabénov smeruje priamo do oceánov, a nepriaznivo vplýva na všetky morské cicavce. Vyhnúť sa im je dnes relatívne jednoduché, pretože sa im vyhýbajú už aj samotné kozmetické firmy.

 

Siloxan

Siloxan patrí do rodiny silikónov a nájsť ich môžeme vo vyživujúcich krémoch, podkladových bázach či sérach, pretože majú schopnosť zjemňovať pokožku. Momentálne sú pod veľkým výskumom, no zatiaľ to vyzerá tak, že sú toxické pre ryby a iné morské organizmy.

 

Plastové peelingové mikročiastočky

Nachádzajú sa v pleťových a telových peelingoch, niekedy aj v zubnej paste. Pomaličky ich však začínajú nahrádzať exfoliátory na úplne inej báze pretože je dokázané, že práve plastové mikročiastočky končia v moriach či riekach, kde ich skonzumujú vodné živočíchy. Keďže ide o plastový produkt, nie je to pre nich vôbec prospešné. Zakázané sú v USA a UK.

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 14.okt 2019

Beauty trendy sezóny

Aké beauty trendy nám predpovedali módne domy počas Týždňov módy na sezónu jeseň-zima 2019? Zaspomínali sme si a predstavujeme vám tak...


Pleť na cestách: 5 beauty tipov pri cest...

Akými kozmetickými tipmi sa riadite pri cestovaní? Aplikujete na tvár pleťovú hmlu na osvieženie alebo ste dokonca skúšali hydratačnú masku...


Vyberte si správnu kyselinu podľa veku

Rozmýšľate nad kyselinami, no neviete, kde začať? Vyberte si podľa problému, ktorý vás trápi, no najmä podľa veku. Vybrali sme...


Trendy krasa | 08.okt 2019

Jesenné manikúrové tipy

Patríte aj vy k tým z nás, ktoré ihneď ako príde jeseň siahajú po bordovej manikúre alebo idete radi proti prúdu? Nech...

predplatne

predplatne

 

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Je živá látka budúcnosťou módy?

Kanadsko-iránska dizajnérka Roya Aghighi vytvoril oblečenie z algae (typ riasy), ktoré dokáže p...

Jesenný must-have: Flanelka

Flanelová košeľa je nielen synonymom jesene, ale aj pohodlia. Keď sa opäť vo veľkom vrátila na módnu...

Túto jeseň sa namiesto koženej bundy nos...

Zrejme sa zhodneme na tom, že kožená bunda je ako stvorená na jeseň. V skrini ju máme mnohí a&n...