Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Starostlivosť o pleť a telo / 28. jún 2021

Kyselina azelaová: Nový beauty elixír

Moderná kozmetika využíva množstvo aktívnych látok, ktoré zabezpečujú pre pokožku tú najlepšiu starostlivosť. Dnes už všetky beauty maniačky poznajkú kyselinu hyalurónovú, retinol či vitamín C, avšak popularita ďalšej látky extrémne stúpa.

Kyselina azelaová: Nový beauty elixír

Moderná kozmetika využíva množstvo aktívnych látok, ktoré zabezpečujú pre pokožku tú najlepšiu starostlivosť. Dnes už všetky beauty maniačky poznajkú kyselinu hyalurónovú, retinol či vitamín C, avšak popularita ďalšej látky extrémne stúpa. Zoznámte sa s kyselinou azelaovou, ktorá je prezývaná novým beauty elixírom.

@discodaydream

Kyselina azelaová nie je vôbec novinka, no popri ostatných aktívnych látkoach, ktoré urobili na kozmetickej scéne veľký humbuk, ostala tak trochu nepošimnutá. Pokojne by sme ju mohli zaradiť medzi vemi podceňované látky pretože jej účinky sú skutočne lákavé pre mnohé typy pleti. Dnes ju nájdete v rôznych typoch produktu, častokrát aj bez toho, aby ste o nej vôbec vedeli. Čo teda dokáže?

Čo je kyselina azelaová?

Táto kyselina sa radí medzi dikarboxylové kyseliny, ktoré produkujú kvasinky vú vnútri jačmeňa a pšenice. Avšak kyselina azelaová, ktorá sa dostane do kozmetiky je vyrobená väčšinou chemicky, v laboratóriu, čím získava vhodnejšie vlastnosti na využitie, napríklad lepšiu stabilitu a schopnosť kombinácie s inými produktami. Kyselinu azelaovú navyše prirodzene produkuje aj naša pleť počas svojej správnej funkcie. Má komedolytické účinky - zabraňuje vzniku komedónov, je keratolytická (znižuje produkciu keratínu, má protizápalové účinky a antioxidačné aj exfoliačné vlastnosti. Popri tom všetkom má ešte aj antibakteriálne účinky a takisto pôsobí ako inhibítor tvorby tyrosinázy, čo znemená že znižuje produkciu melanínu v pokožke.

Aké sú jej benefity?

Ako nám jej vlastnosti napovedajú, kyselina azelaová je dokonalou voľbou pre problémovú alebo mastnejšiu pleť, avšak jej účinky ocenia aj iné typy pleti. Stará sa o celkové zdravie pokožky vďaka unikátnej kombinácii vlastností. Výsledkom je čistejšia, prežiarená pleť bez zbytočných zápalov. Veľmi dobré výsledky má kyselina azelaová aj zo štúdií rosacei a ekzémov. Pri týchto diagnózach dokáže efektívne upokojovať a zmierňovať ich prejavy.

Exfoliácia - jemne odstraňuje odumreté bunky, čím zlepšuje celkový stav pleti, rozjasňuje a predchádza upchávaniu pórov.

Predchádza tvorbe akné - keďže má skvelé antibakteriálne a protizápalové účinky, pomáha tak bojovať už pri vzniku zapálených vyrážok, ale aj urýchľuje s ich hojením.

Redukuje zápaly - protizápalové účinky tiež pomôžu pri ďalších kožných problémoch, napríklad ekzémoch, rosacei či psoriáze.

Vyrovnáva tón pleti - vďaka schopnosti redukovať tvorbu tyrosinázy predchádza tvorbe hyperpigmentácii, ale aj urýchľuje ich redukciu.

Ako ju používať?

V dnešných produktoch sa častokrát stretáva niekoľko aktívnych látok a takisto sa uplatňuje aplikácia niekoľkých krokov starostlivosti, kde sa rôzne aktívne látky opäť stretávajú. Výhodou kyseliny azelaovej je aj to, že sa skvelo znáša s väčšinou ingrediencií. Vyhnúť by ste sa mali jedine kombinácii viacerých axfoliantov naraz, čo by mohlo spôsobiť podráždenie pleti. Veľmi dobré duo však kyselina azealová tvorí napríklad aj s niacínamidom alebo inými antioxidantmi, kedy sa znásobujú jej rozjasňujúce účinky. V prípade, že používate túto zložku, mali by ste dbať aj na aplikáciu SPF (pokiaľ vo vašej dennej rutine ešte nie je). Keďže má exfoliačné účinky, na slnku je pleť omnoho citlivejšia.

Kyselina azelaová je dnes dostupná v mnohých typoch produktov od sér, krémov či masiek, ktoré bežne zoženiete v lekárni alebo drogérii či na internete. Avšak vyššie koncentrácie sú dostupné na predpis u dermatológov. Tie sa predpisujú an horšie stavy pleti, pri ktorých bežná kozmetika nie je dostačujúca, musia sa však používať pod dohľadom odborníka.

Vyskúšajte:

Dr. Dennis Gross Skincare Alpha Beta Pore Perfecting Cleansing GelDr. Dennis Gross Skincare Alpha Beta Pore Perfecting Cleansing Gel

LIXIRSKIN Night Switch BHA AHA 10LIXIRSKIN Night Switch BHA AHA 10%

Medik8 Blemish SOSMedik8 Blemish SOS

Paulas Choice 10 Azelaic Acid BoosterPaulas Choice 10% Azelaic Acid Booster

The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%

Foto: Instagram, archív značiek

    4798

    Súvisiace články