Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Starostlivosť o pleť a telo / 5. október 2020

Akné a modeling

Problémy s pletí se nevyhýbají ani modelkám a modelům. Zeptali jsme se modelky a modela z agentury Elite models, jak se s akné vypořádali.

Akné a modeling

Problémy s pletí se nevyhýbají ani modelkám a modelům. Zeptali jsme se modelky a modela z agentury Elite models, jak se s akné vypořádali.

 

Barbora Podzimková

Akné se mi začalo objevovat v sedmnácti. Začaly se mi dělat malé pupínky na čele a postupně se to zhoršovalo. Bylo to pro mě opravdu náročné a někdy stále ještě je. Vyrovnat se s akné je psychicky těžké samo o sobě, ale pro modelky obzvlášť, protože se živíme naším obličejem a potřebujeme mít hezkou a zdravou pleť. Pociťovala jsem na sebe velký tlak, protože jsem potřebovala akné rychle vyléčit, abych mohla dál pracovat. A když jsem nějakou práci měla, bylo to často nepříjemné a nanášení make-upu mě bolelo. Člověk se s akné někdy stydí vyjít ven, natož se postavit před objektiv nejlepších světových fotografů. Zbavit se ho nejde přes noc, může ho způsobovat plno odlišných věcí a většinou je těžké zjistit, co to je. Zkoušela jsem nespočet krémů, mastiček, doplňků stravy, diet, navštívila několik různých dermatologů i alternativních lékařů, ale pleť se stále nezlepšovala. U mě nejspíš akné způsobují hormony a stres. Chci se vyhnout užívání léků, jako je hormonální antikoncepce a Roaccutane, a tak zkouším různé alternativní způsoby. V poslední době mi pomohla plazmaterapie. Upřímně si ale myslím, že se pleť zlepšuje s věkem a důležité, i když často nejtěžší, je nestresovat se a soustředit se na jiné věci. Krása vychází zevnitř a psychická pohoda a vyrovnanost je účinnější než kdejaké krémy. Všem bych určitě poradila, ať si nikdy pupínky nemačkají, protože tím akorát zánět v kůži zhorší. Co se týče skincare-keep it simple. Podle mě je lepší používat pár kvalitních produktů, které opravdu fungují. Když můžete, nemalujte se a dejte pleti čas si oddechnout. Nepoužívejte parfemované vysušující přípravky, za mě jsou nejhorší gelové cleansery. Nejste na to sami, není se za co stydět, akné je nemoc kůže, kterou sám člověk většinou nevyřeší. Je důležité poradit se s někým, kdo problematice opravdu rozumí a důvěřujete mu. S každým, kdo s akné bojuje, soucítím, protože vím, jaké to je a držím vám všem palce.

Barbora Podzimková  Barbora Podzimková3 

Barbora Brušková

Nikdy som si nemyslela, že by ma akné mohlo nejako trápiť. Od detstva som mala „dokonalú“ pleť a hoci som v skorom veku začala s modelingom, nič sa nemenilo. Vyrážky prišli približne pred dvoma rokmi a myslím, že ich zapríčinila kombinácia stresu a hormónov. Ako modelka chcem byť vždy na 110 % profesionál vo všetkom, preto ma občasné vyrážky hnevali a snažila som sa nájsť riešenie. Najskôr som skúšala rôzne krémy či séra, neskôr aj špeciálne prípravky od kožného lekára, vyrážky mi však neustupovali. Vyskúšala som aj liečbu baktériovým lyzátom, ktorý prispieva k získaniu špecifickej imunity, a tým aj zamedzeniu prejavov akné (Acnevac). V úvode mi to účinkovalo, ale po pár mesiacoch sa akné vrátilo. Po určitom čase sme sa s mojou dermatologičkou dohodli, že vyrážky začneme liečiť Izoretinoidom. Mnohí dermatológovia odstrašujú od podávania tohto lieku výrokmi, že sú tabletky „extrémne“ škodlivé a majú nežiadúce účinky, ktoré aj skutočne môžu mať, ak sa však tabletky berú pod dohľadom lekára, nemusia sa vôbec dostaviť, ako sa neprejavili u mňa za celý čas užívania. Mne sa našťastie po 6 mesiacoch podávania liekov pleť krásne vyliečila. Spúšťačom u mňa boli určite hormonálne zmeny v kombinácii so stresom, zmenou prostredia, častými cestovaním, ale aj používaním rôznych kozmetických prípravkov. Aj keď sú tieto produkty kvalitné, ich striedanie sa na mojej citlivej pleti prejavilo. Na hormonálne zmeny mi lekár odporúčal aj hormonálnu antikoncepciu, ktorá má priaznivý efekt pri liečbe akné, takúto liečbu som však užívať nechcela. Dôležitou súčasťou je tiež vyrovnať sa so stresom. Až v momente, keď som sa naučila príliš veci neprežívať, sa moja tvár upravila. Psychická pohoda pleti vždy aj tak najviac prospieva. Čím menej sa akné zaoberáme, tým menej vyrážok máme.

2 Untitled 3variantanew 42 Untitled 13varianta

Václav Chvojka

Poprvé jsem se setkal s problematickou pletí ve svých 20 letech, když jsem začal studovat univerzitu. Akné se mi tvořilo především v oblasti čela a tváří. V tuto dobu jsem se ještě nevěnoval modelingu a tak jsem tomu nevěnoval až takovou pozornost, ale i tak to nebylo nic příjemného pro psychiku. Před mým startem modelingové kariéry se mé akné ztratilo. Možné je, že tomu napomohlo i to, že jsem se v té době věnoval hodně sportu a připravoval se po fyzické stránce na motokros. Jestli si správně pamatuji, tak asi po půl roce co jsem začal s modelingem, jsem opět začal mít problémy s pletí. Musím říct, že to nebylo nic příjemného, když vás to omezuje v dělání vaší práce. Poté jsem se začal hodně zajímat o řešení tohoto problému a změnil celý přístup k tomuto problému. V první řadě je důležité naučit se základní péči o pleť, jako je důkladné čistění a hydratace pleti, optimalizovat produkty na pleť. Především si myslím, že je to hlavně nějaký impulz z nitra těla. Největší příčinou tohoto problému je to, že v dnešní době potraviny obsahují vysoké množství chemických látek, z toho důvodu je důležité upravit stravu. Já osobně se snažím stravovat bez upravovaných potravin, tedy jen ze základních potravin. Dále co si myslím, co mi velice pomohlo, tak byla low carb dieta. Kdy člověk jí více zdravých tuků než sacharidů. Další důležitou součástí je pro mě určitě věnovat se sportům, chození pravidelně do sauny. V neposlední řadě si také myslím, a jak také pozoruji sám na sobě, že tyto problémy často souvisí i se stresem. Proto je důležité pracovat i na své psychické stránce.

Václav Chvojka  Václav Chvojka2 

Adriana Novakov

Pri práci v modelingu je akné problém. Keď prídete na fotenie so zlou pleťou, môže sa stať, že vás klient pošle domov. Preto som to extrémne prežívala a túto situáciu riešila na všetkých frontoch. V mladosti som nikdy akné netrpela a o pleť som vždy dbala. Problém v okolí lícnych kostí a čela nastal, keď som po tehotenstve zmenila stravu a na chvíľu pridala do svojho jedálnička mäso a mliečne výrobky, ktoré som predtým dlhé roky nekonzumovala. Trvalo mi rok a pol, kým sa moje telo z toho vyčistilo. Vyskúšala som úplne všetko. Od stravy, kozmetičky, cez výživové doplnky, až po cvičenie. Nakoniec som však prišla na to, že v mojom živote sa diali veľké zmeny a moje telo sa s tým vyrovnávalo takto. Keď som problémy v živote vyriešila a prišla im na kĺb, akné odznelo. Rovnako som prestala experimentovať s kozmetikou a stavila na to, čo mi vyhovuje najviac–ENVY THERAPY®. Nie vždy je to len co hyba v stravovaní alebo kozmetike. Pokojne to môže byť aj psychika. V určitých orgánoch, ako je napríklad pečeň, sa hromadí hnev, v pľúcach smútok... Keď je toho veľa, energia prestane prúdiť telom tak, ako by mala. Vznikajú psychické bloky, oslabujú sa orgány a nastávajú zdravotné problémy. Ja som v tomto období prechádzala intenzívnou jogovou praxou, moje telo reagovalo a čistilo sa. Pomôže aj ajurvédska a čínska medicína. Proces čistenia sa tým dá urýchliť, ale treba počítať s tým, že to bude omnoho intenzívnejšie. Inak povedané, niekoľko mesiacov môžete byť ako kvitnúci sad. Keď vás dlhodobo trápi akné, obehali ste niekoľko lekárov a nič nepomáha, treba hľadať príčinu a riešenie všade. Skúsiť spomínanú alternatívnu medicínu, jogu, meditácie. Zmena však nenastane ihneď. Je to zdĺhavý proces zmeny spôsobu života. Počúvajte svoje telo, pozorujte zmeny, aké sa v ňom dejú po konzumácii určitých typov potravín. Keď sa po nejakom jedle alebo po určitej kombinácii jedál nebudete cítiť dobre, prípadne sa zhorší pleť, jednoducho to vylúčte. Starajte sa o seba a hlavne, eliminujte stres a snažte sa zostať v psychickej pohode. Mať sa rád je základ.

Snímka obrazovky 2020 03 11 o 12.40.48  Snímka obrazovky 2020 03 11 o 12.41.47 

Text: Jana GOMBOŠOVÁ
Foto: archiv Elite Prague, archiv Adriana Novakov 

5325

Súvisiace články