V dobe, keď sú rúška na tvári každodennou záležitosťou, čoraz viac z nás musí bojovať so zhoršeným stavom pleti. O to viac počas leta či teplej jesene, kedy sa naša tvár potí a póry upchávajú. Týka sa to aj tých z nás, ktoré s nedokonalosťami doteraz nemali. Ako si teda poradiť s každým typom vyrážky?

 

vyrážky liečba kozmetika

 

Hormonálne akné

Tento typ vyrážok nemusí mať vôbec dočinenia s nosením rúška. Ide o typ, ktorý sa vyskytuje kvôli kolísaniu hormónov u mnohých žien aj mužov, väčšinou sa objavuje okolo sánky, brady či na lícach. Vznikajú kvôli zvýšenej produkcii mazových žliaz, ktorá následne póry upcháva. Regulovať takéto vyrážky môžete zvýšenou starostlivosťou a pozornosťou. V prvom rade je dôležité odsledovať, v akom období vyrážky vznikajú (napríklad týždeň pred menštruáciou) a následne zaradiť účinné látky. Skvelú robotu urobí napríklad kyselina salicylová, ktorá pomáha hĺbkovo čistiť póry a tým predchádza ich upchávaniu. Skvelou alternatívou je aj benzoylperoxid, s ktorým treba zachádzať veľmi opatrne. V rizikovom období zaraďte niektorú z týchto látok do svojej starostlivosti o pleť, čo by malo pomôcť s regulovaním výskytu vyrážok.

čistiaca emulzia Cosrx Salicylic Acidčistiaca emulzia Cosrx Salicylic Acid

 

 

Biele bodky

Nenávidené a pritom také bežné. Biele bodky nie sú vôbec len záležitosťou tínedžerov, ale aj dospelákov. Sú to jednoducho upchaté póry, ktoré sa prejavujú vytŕčajúcou bielou hlavičkou. Vznikajú nahromadením baktérií a mazu, čo spôsobuje následný zápal a opuch. Kyselina salicylová je v tomto prípade záchrancom. Dokáže odstrániť prebytočný maz aj odumreté bunky. Okrem toho pomáhaj s prevenciou pretože pomáha tvorbu mazu regulovať a v pri výskyte vyrážok výrazne eliminuje zápal a tým urýchľuje hojenie. Kyselina salicylová sa dá používať lokálne a krátkodobo, alebo plošne a dlhodobo.

náplaste s kyselinou salicylovou Clearing Spot Patchnáplaste s kyselinou salicylovou Clearing Spot Patch Envy Therapy

 

 

Zapálené vyrážky

Nepríjemné a agresívne, červené vyrážky, ktoré sa nedajú vytlačiť, no znepríjemňujú nám deň aj náladu. Väčšinou ide o bolestivé hrbolčeky hlboko pod povrchom pokožky, s ktorými sa veľmi nedá nič robiť. Sú výsledkom baktérií, ktoré spustili zápalový proces v pokožke. V tomto prípade vám pomôže takisto spomínaný benzoylperoxid, ktorý zapíja tieto agresívne baktérie a pomáha redukovať zápal, čiže aj opuch. Častokrát zmiznú bez toho, aby sa v nich vytvoril hnis.

Zapálené vyrážky, ktoré vyzrejú do hnisavého stavu sú takisto dôsledkom bakteriálneho zápalu. Môžu trochu pripomínať biele bodky, no sú bolestivejšie a opuchnutejšie. V tomto prípade vám takisto pomôže benzoylperoxid, keďže príčina je takisto v bakteriách.

La Roche Posay Effaclar DuoLa Roche Posay Effaclar Duo
 

 

 

Čierne bodky

Upchaté póry. Nič viac a nič menej. Čierne bodky sa najčastejšie vyskytujú na nose a jeho okolí, ale aj na brade či lícach, no v podstate sa môžu objaviť kdekoľvek. Ich tmavšia farba je dôkazom oxidácie, ktorá prebehla na povrchu pleti po kontakte so svetlom a znečisteným prostredím. Najlepšou zbraňou proti čiernym bodkám je pravidelná exfoliácia, ktorou pomáhate póry čistiť a odstraňujete ňou nadbytočný maz. Skvelou voľbou sú na to AHA kyseliny či spomínaná kyselina salicylová.

Clearing Cream MaskClearing Cream Mask Envy Therapy

 

Foto: archív značiek

 

 

 

Najnovšie zo sekcie krásaVlasy | 29.sep 2020

Jesenná účesová inšpirácia

Po letných šatkách nastáva čas siahnuť po baretkách a plážové vlny vymeniť za ležérne konské chvosty, ktoré prežijú v daždi a vetre...


Najlepšie aktívne látky na boj s pigment...

Pribudli vám po lete, intenzívnom opaľovaní či náhodnom spálení na tvári pigmentové škvrny? Obráťte sa tieto aktívne látky, ktoré vám...


Beauty pomôcky: Ktoré vyskúšať a na ktor...

Dnes je na trhu toľko najrôznejších pomôcok na starostlivosť o pleť, že je takmer nemožné sa v nich orientovať. Niektoré sľubujú okamžité...


Trendy krasa | 28.sep 2020

S profiartistkou Lenkou Lutisan o tom, a...

Dokonalé obočie je výzvou pre každú ženu. Ak vám do vienka nebolo dopriate pekne vytvarované a husté obočie, dnes už...

 
 predplatné new

 
 predplatné new

 

Naše tipy

Must-have jesenné sukne

Príchod jesene je takmer vždy sentimentálny, naplnený spomienkami na leto. Aj keď nám letná sezóna b...

Legendárny diamant na striebornom plátne

Diamanty a strieborné plátno vždy tvorili dokonalý pár. Staré hollywoodske filmy plné glamouru...

Street stylová inšpirácia z MBPFW: Deň 1

Po vypuknutí pandémie sa mnohé svetové týždne módy rozhodli prejsť do virtuálneho sveta. Ide o ...