Už čoskoro odštartuje sezóna plná večierkov, párty najrôznejších osláv. Celé to začne firemnými vianočnými večierkami a vyvrcholí buď novoročnými oslavami alebo plesovou sezónou. Ku tomuto obdobiu samozrejme patrí aj alkohol a najrôznejšie drinky. Aký vplyv má konzumácia alkoholu na našu pleť?

 

drinks

 

Dehydratácia

Najviac očividným efektom na pleť je dehydratácia. Alkohol je diuretikum, čo znamená, že vyplavuje z nášho tela vodu. Po jeho konzumácii je omnoho ťažšie vrátiť telu vlahu, čiže vaša pleť bude značne suchšia a napríklad aj vrásky viditeľnejšie.

 

Opuchy

Omnoho horším dôsledkom alkoholu na náš organizmus sú zápalové procesy v tele, ktoré spúšťa. Tie sa na pokožke odzrkadľujú vo forme opuchov, začervenania aj fľakov.

 

Nedokonalosti

Alkohol zvykne mať vysoký obsah cukru, týka sa to najmä bieleho vína a koktejlov. Cukor spôsobuje kryštalizáciu buniek pokožky, ktorá vedia ku mdlej, povädnutej pleti. Okrem toho zapríčiňuje tvorbu akné.

 

Narušenie mikrobiómu

Narúša prostredie v našom žalúdku a črevách- mikrobióm, ktoré sa stará napríklad aj o našu imunitu a trávenie. Toto vedie ku ďalším zápalovým procesom a môže spustiť napríklad tvorbu ekzémov.

 

Rozhodenie hormónov

Zároveň spúšťa inzulínovú reakciu, ktorá dvíha level inzulínu a tým nepriaznivo ovplyvňuje našu štítnu žľazu. To spôsobuje hormonálne výkyvy odzrkadľujúce sa na pleti v podobe najrôznejších kožných problémov.

 

Ako dlho trvá, kým sa pitie alkoholu odrazí na stave pleti?

Niektoré dôsledky sa ukážu ihneď po jednom večeri a pár drinkoch, napríklad dehydratácia. Ďalšie dôsledky ako povädnutá pokožka, začervenanie a iné sa začnú objavovať po viacerých večeroch po sebe a pri dlhodobom a pravidelnom užívaní.

 

Najhoršie drinky pre pleť

Margerita obsahuje vysoký podiel cukru, ale aj soli, takže spôsobuje nielen dehydratáciu, ale aj opuchy a zápaly. Miešané drinky obsahujúce najrôznejšie sirupy sú takisto veľkým zlom pre pleť. Červenému vínu by ste sa mali úplne vyhýbať ak máte rosaceu alebo ekzémy. Spúšťa uvoľňovanie histamínu a tým reakciu v podobe opuchov a zápalov. Red Bull a vodka je obľúbené kombo, no zatiaľ čo vodka je najmenej problematický alkohol, kombinácia s Red Bullom, ktorý obsahuje vysoký podiel cukru je pre pleť nepriaznivá. Medzi ďalšie drinky s vysokým obsahom cukru patrí aj Bailey’s, espresso martini, rum s colou a prosecco.

 

Ako to zvrátiť?

Ako teda aspoň čiastočne zvrátiť opicu? Pomôže vám vitamín A v podobe retinolu. Spúšťa obnovujúce procesy na pokožke, ktoré za zastavili alebo spomalili po konzumácii alkoholu. Ďalším skvelým pomocníkom sú hydratačné oleje a kyselina hyalurónová, ktoré dokážu postupne prinavrátiť pleti požadovanú hydratáciu, čím ju vyplnia a spevnia.

Najnovšie zo sekcie krásaŠport a fitness | 21.jan 2020

Najpopulárnejšia diéta roka: SIRT Diet

Rok sa ešte ani poriadne nerozbehol, no my sme si istí, že táto diéta bude najpopulárnejšou. Prečo? Odporúča vám jesť...


Líčenie | 21.jan 2020

Hermés uvádza novú líniu rúžov

Luxusný módny dom Hermés už minulý rok oznámil svoju ambíciu vstúpiť na beauty trh a teraz sa nám naskytol prvý...


Líčenie | 21.jan 2020

Fotografické duo Mert & Marcus pripravil...

Značka luxusnej kozmetiky Lancôme minulý rok predstavila unikátnu kolekciu v spolupráci s Chiarou Ferragni a teraz k tomu pridávajú ďalšiu kolaboráciu. Tentokrát sa spojili...


Najväčšie beauty mýty

Aj napriek tomu, že žijeme v dobe, kedy sú všetky potrebné informácie jednoducho vygoogliteľné a overiteľné, mnoho z nás verí mnohým beauty mýtom...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

7 účesových trendov na zimu

Rozmýšľate, čo s vlasmi pod čiapkou? Ako sa učesať tak, aby vám účes vydržal aspoň počas pracov...

Stylingové triky so šálom

Kto v zime nevychádza z domu bez šálu? Pokiaľ je tento kúsok neodmysliteľnou súčasťou každ...

5 zimných outfitov podľa Severaniek

Kde hľadať inšpiráciu pre zimné outfity ak nie práve v šatníkoch Severaniek? Fínky, Švédky či N...