Ľudia sa najčastejšie spália hneď na začiatku leta, kedy je naša zimná pokožka vystavená šokovej terapii slnkom. Aj keď patríte k zodpovedným opaľujúcim, určite sa vám už stalo, že ste zaspali na nafukovačke, zabudli ste sa pri plážovom volejbale, alebo ste neodhadli intenzitu slnka. Ako teda rýchlo a efektívne napraviť vzniknuté škody?

 

sunburn

 

Hydratujte

Vždy, keď sa na slnku spálime, UV lúče zapríčinia zápalové procesy na pokožke, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré nastávajú pri bežnom popálení. V oboch prípadoch by sme mali však pokožku dostatočne hydratovať, čo jej pomáha obnovovať ochrannú bariéru. Najideálnejším spôsobom je samozrejme topická aplikácia. Produkty s obsahom aloe vera a panthenolu pôsobia upokojujúco sťahujú zápal.

 

Redukcia opuchu

Ak ste sa dostali do takého štádia spálenia, že je vaša pokožka opuchnutá, pomôcť si môžete aj zvnútra. Pokojne užite protizápalové lieky s obsahom ibuprofénu, paracetamolu či aspirínu. Tie pomôžu pri opuchu, začervenaní a pokožka bude aj menej bolestivá na dotyk.

 

Čo s pluzgiermi?

Pri extrémnom spálení môžu vznikať aj pluzgiere. V tomto prípade by ste ich mali chrániť pred akýmkoľvek narušením a prasknutím. Nesnažte sa ich prepichovať ani nijako inak zneškodniť, nechajte ich zahojiť sa samé. Proces hojenia neurýchlite, iba by ste si mohli spôsobiť infekciu.

 

Dlhodobý boj

Spálená pokožka sa síce zahojí v priebehu pár dní, avšak škody spôsobené voľnými radikálmi už ostanú na pokožke navždy. Efekt na pokožke sa nedá zvrátiť, avšak dá sa minimalizovať. Investujte do kvalitného séra s vitamínom C, ktorý je určený práve na takúto prácu.

 

Zabráňte spáleniu v budúcnosti

Najlepšia liečba je prevencia, nie je to len fráza, ale skutočne dobre mienená rada. Najväčšou chybou, ktorá vedie ku spálenej pokožke je nedostatočné množstvo opaľovacieho krému, ktoré nanášame na tvár a telo. Dajte si preto vždy záležať na precíznej aplikácii a používajte ochranný krém minimálne s SPF 30. Spálenú pokožku nevystavujte na slnku až kým sa nezahojí.

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 13.sep 2019

Ako si vybrať ideálny tvar nechtov?

Aj taký detail, akým je tvar nechtov dokáže urobiť veľký rozdiel. Vie opticky predĺžiť prsty či zoštíhliť ruku. Vyberte si...


Kozmetika navrhnutá umelou inteligenciou

Kozmetický priemysel je dnes v rozpuku o čom hovorí množstvo značiek, ktoré vzniká takmer s každým novým dňom. Do vlastných kozmetických značiek sa...


Líčenie | 12.sep 2019

Make-up ako druhá koža

Každá z nás by chcela dosiahnuť úroveň líčenia, ktoré vyzerá ako naša vlastná pokožka. Ak je toto aj vašim cieľom, poradíme...


Líčenie | 12.sep 2019

Červená manikúra pre každý odtieň pleti

Červená manikúra je ideálnou jesennou voľbou. Je nadčasová, elegantná a hodí sa na akúkoľvek príležitosť aj do každého ročného obdobia, no...

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Ako si vybrať ofinu pre váš typ tváre?

Čím to je, že všetky Francúzky dokážu pôsobiť s ofinou maximálne sofistikovane za každých okoln...

Saint Laurent predstavuje kolekciu šport...

Ak ste si mysleli, že šport už nedokáže byť luxusnejší ako je teraz, značka Saint Laurent vás presve...

Beauty ikony preverené časom

Pätica popredných make-up artistiek zo Slovenska i z Česka nám prezradila, bez ktorých produktov sa ...