Ľudia sa najčastejšie spália hneď na začiatku leta, kedy je naša zimná pokožka vystavená šokovej terapii slnkom. Aj keď patríte k zodpovedným opaľujúcim, určite sa vám už stalo, že ste zaspali na nafukovačke, zabudli ste sa pri plážovom volejbale, alebo ste neodhadli intenzitu slnka. Ako teda rýchlo a efektívne napraviť vzniknuté škody?

 

sunburn

 

Hydratujte

Vždy, keď sa na slnku spálime, UV lúče zapríčinia zápalové procesy na pokožke, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré nastávajú pri bežnom popálení. V oboch prípadoch by sme mali však pokožku dostatočne hydratovať, čo jej pomáha obnovovať ochrannú bariéru. Najideálnejším spôsobom je samozrejme topická aplikácia. Produkty s obsahom aloe vera a panthenolu pôsobia upokojujúco sťahujú zápal.

 

Redukcia opuchu

Ak ste sa dostali do takého štádia spálenia, že je vaša pokožka opuchnutá, pomôcť si môžete aj zvnútra. Pokojne užite protizápalové lieky s obsahom ibuprofénu, paracetamolu či aspirínu. Tie pomôžu pri opuchu, začervenaní a pokožka bude aj menej bolestivá na dotyk.

 

Čo s pluzgiermi?

Pri extrémnom spálení môžu vznikať aj pluzgiere. V tomto prípade by ste ich mali chrániť pred akýmkoľvek narušením a prasknutím. Nesnažte sa ich prepichovať ani nijako inak zneškodniť, nechajte ich zahojiť sa samé. Proces hojenia neurýchlite, iba by ste si mohli spôsobiť infekciu.

 

Dlhodobý boj

Spálená pokožka sa síce zahojí v priebehu pár dní, avšak škody spôsobené voľnými radikálmi už ostanú na pokožke navždy. Efekt na pokožke sa nedá zvrátiť, avšak dá sa minimalizovať. Investujte do kvalitného séra s vitamínom C, ktorý je určený práve na takúto prácu.

 

Zabráňte spáleniu v budúcnosti

Najlepšia liečba je prevencia, nie je to len fráza, ale skutočne dobre mienená rada. Najväčšou chybou, ktorá vedie ku spálenej pokožke je nedostatočné množstvo opaľovacieho krému, ktoré nanášame na tvár a telo. Dajte si preto vždy záležať na precíznej aplikácii a používajte ochranný krém minimálne s SPF 30. Spálenú pokožku nevystavujte na slnku až kým sa nezahojí.

Najnovšie zo sekcie krásaAko správne vrstviť kozmetické produkty?

Myslíte, že je dôležité aplikovať kozmetické produkty v špecifickom poradí? V prípade, že vám záleží na najlepších možných výsledkoch a používate aktívne látky...


AM-PM Beauty s Barborou Bruškovou

Pleť modeliek je častokrát pod omnoho väčšou záťažou a stresom. Nájsť si svoj režim, ideálne produkty a vytvoriť si správne návyky, môže...


Vlasy | 27.máj 2020

Vlasové doplnky na jar a leto

Ako okamžite oživiť akýkoľvek účes bez toho, aby ste sa trápili zdĺhavými úpravami a náročnými procesmi? Niekedy spravia obrovský rozdiel práve...


Aké sú benefity marulového oleja?

Ponuka beauty produktov je v dnešnej dobe taká bohatá a pestrá, že niekedy je ťažké sa v nej zorientovať. Napríklad s takými beauty olejmi...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Móda na doma: Najlepšie udržateľné značk...

Po tom, ako sme zostali uzatvorení doma v karanténe, sa mnohí z nás vrhli do nakupovania módy (niele...

Greta testuje: FACE YOGA

V současném světě panuje posedlost zjevem, mládím, bezchybnou postavou. A s ní těsně souvisí přímo e...

Matchy-matchy: Ladiace teplákové sety

Už sme si zrejme všetci zvykli na to, že vídavame väčšinu známych osobností v teplákových súpra...