Ľudia sa najčastejšie spália hneď na začiatku leta, kedy je naša zimná pokožka vystavená šokovej terapii slnkom. Aj keď patríte k zodpovedným opaľujúcim, určite sa vám už stalo, že ste zaspali na nafukovačke, zabudli ste sa pri plážovom volejbale, alebo ste neodhadli intenzitu slnka. Ako teda rýchlo a efektívne napraviť vzniknuté škody?

 

sunburn

 

Hydratujte

Vždy, keď sa na slnku spálime, UV lúče zapríčinia zápalové procesy na pokožke, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré nastávajú pri bežnom popálení. V oboch prípadoch by sme mali však pokožku dostatočne hydratovať, čo jej pomáha obnovovať ochrannú bariéru. Najideálnejším spôsobom je samozrejme topická aplikácia. Produkty s obsahom aloe vera a panthenolu pôsobia upokojujúco sťahujú zápal.

 

Redukcia opuchu

Ak ste sa dostali do takého štádia spálenia, že je vaša pokožka opuchnutá, pomôcť si môžete aj zvnútra. Pokojne užite protizápalové lieky s obsahom ibuprofénu, paracetamolu či aspirínu. Tie pomôžu pri opuchu, začervenaní a pokožka bude aj menej bolestivá na dotyk.

 

Čo s pluzgiermi?

Pri extrémnom spálení môžu vznikať aj pluzgiere. V tomto prípade by ste ich mali chrániť pred akýmkoľvek narušením a prasknutím. Nesnažte sa ich prepichovať ani nijako inak zneškodniť, nechajte ich zahojiť sa samé. Proces hojenia neurýchlite, iba by ste si mohli spôsobiť infekciu.

 

Dlhodobý boj

Spálená pokožka sa síce zahojí v priebehu pár dní, avšak škody spôsobené voľnými radikálmi už ostanú na pokožke navždy. Efekt na pokožke sa nedá zvrátiť, avšak dá sa minimalizovať. Investujte do kvalitného séra s vitamínom C, ktorý je určený práve na takúto prácu.

 

Zabráňte spáleniu v budúcnosti

Najlepšia liečba je prevencia, nie je to len fráza, ale skutočne dobre mienená rada. Najväčšou chybou, ktorá vedie ku spálenej pokožke je nedostatočné množstvo opaľovacieho krému, ktoré nanášame na tvár a telo. Dajte si preto vždy záležať na precíznej aplikácii a používajte ochranný krém minimálne s SPF 30. Spálenú pokožku nevystavujte na slnku až kým sa nezahojí.

Najnovšie zo sekcie krásaKtorý fototyp ste a aké SPF potrebujete?

Vedeli ste, že až 50% Európaniek vo veku 15-25 rokov sa opaľuje bez použitia opaľovacieho krému so SPF? Niektoré dokonca...


Sila prírody v kozmetike

Aj napriek tomu, že moderná kozmetika ponúka najnovšie inovácie a technológie, množstvo z nás sa vracia k základom, ktoré ponúka sama príroda. Práve...


Ako sa správne opaľovať?

Pokiaľ ste si mysleli, že neexistuje správne a nesprávne opaľovanie, vyvedieme vás z omylu. Počas leta je nevyhnutné chrániť pokožku pred silnými...


Trendy krasa | 15.júl 2019

Letná manikúra inšpirovaná Týždňami Módy

Niekedy stačí jediný detail, ktorý vyzdvihne outfit a celkovú vizáž. Tým detailom môžu byť aj vaše nechty, ktoré sú dokonalou čerešničkou...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

summer01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Aké sú benefity vitamínu K?

Veľa sa hovorí o vitamínoch C, B prípadne D v súvislosti so starostlivosťou o pokožku...

Ako rýchlo vyliečiť slnečné popáleniny?

Ľudia sa najčastejšie spália hneď na začiatku leta, kedy je naša zimná pokožka vystavená šokovej ter...

5 chýb, ktoré robíme v horúcom počasí

Horúčavy nám dajú poriadne zabrať. Na jednej strane je naša pleť vystavovaná extrémnym podmienkam a&...